Malta Vatandaşlığı

malta_vatandasligi

Malta Cumhuriyeti
Malta veya resmî adıyla Malta Cumhuriyeti (Maltaca: Repubblika ta’ Malta), Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Malta Tarihi – Tarih öncesi
Malta’da ilk yaşayan insan belirtileri 1. Neolitik Döneme dayanmaktadır. Yeni Taş Devri insanlarının varoluş kanıtlarına Malta’nın güneyinde, Birzebbuga’nın yakınındaki Ghar Dalam mağarasında rastlanmaktadır. Arkeologlar bu bölgede önceki dönemlerden kalma geyik, hipopotam ve bodur fillerin kalıntılarını da keşfetmişlerdir. Bu kalıntılar, Malta’nın günümüz Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olduğu dönemlere aittir. Takip eden koloniler, büyük ihtimalle Sicilya’dan geldikleri tahmin edilen, tapınak inşa eden ırklar (topluluklar) getirmişlerdir. O dönem yaşamış olan Maltalılar, binlerce yıldan sonra bile bugün hala ayakta kalabilmeyi başarmış, hayat tarzları ve medeniyet düzeyleri hakkında bizleri hayrete düşüren yapılar bırakmışlardır.

Araştırmacılar Ggantija’da (Gozo) bulunan tapınakların yeryüzünün en eski, tek başına ayakta durabilen abideleri olarak nitelendirmektedirler. Restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapalı olan Paola’daki Hypogeum, tarih öncesi dönem mühendisliğinin olağanüstü başarısının bir göstergesi olarak, kayalardan oyulmuş odalar ve labirent geçişleriyle türünün tek yeraltı tapınağıdır. Diğer tapınaklar Mnajdra, Hagar Qim, Tarxien görülmeye değer pek çok yer gibi Malta’nın “Kutsal Ada” oluşu teorisini doğrulamaktadır.

Malta Coğrafyası
Malta’da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

Malta İklimi
Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6 °C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.

Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

Malta vatandaşlığı
Malta vatandaşlık kanunu, 1 Ağustos 1989’dan önce Jus soli ilkesini temel alıyor olduysa da, esasen Jus sanguinis ilkelerine dayanır.

21 Eylül 1964’ten önce Malta bir İngiliz kolonisiydi ve Maltalılar İngiliz vatandaşı sayılıyorlardı. Bir İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olarak, Malta vatandaşları İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşıdır ve bu nedenle Birleşik Krallık’ta belirli haklara sahiptirler.

Malta vatandaşlığının elde edilmesi
– Aile bağıyla Malta vatandaşlığı
– Telsik yoluyla vatandaşlığa geçiş
– Evlilik bağıyla Malta vatandaşlığı
– Evlat edinilme yoluyla Malta vatandaşlığı
– Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı ve oturum izni

Malta vatandaşlığının kaybı
10 Şubat 2000’den bu yana, yabancı bir vatandaşlığa sahip olmak veya bu vatandaşlığı satın almak Malta vatandaşlığını kaybetmeye yol açmamaktadır.

Doğumdan veya aile bağıyla Malta vatandaşı olup, Malta dışında 6 yıldır ikamet eden ve başka bir ülkenin vatandaşlığına geçerek Malta vatandaşlığını kaybeden eski Malta vatandaşlarına otomatik olarak vatandaşlıkları geri verilmiştir. Başka bir deyişle, Malta vatandaşlığını asla kaybetmemiş sayılmışlardır.

Bunu da oku :  Azerbaycan Vatandaşlığı

Malta vatandaşlığının otomatik olarak yeniden kazanılması şartlarını karşılamayan diğer eski Malta vatandaşları kayıt yoluyla Malta vatandaşlığı alma hakkına sahiptir. Bu, vatandaşlığa kabul veya tescil yoluyla bu statüyü kazanan eski Malta vatandaşlarını ve 6 yıldan daha az bir süre Malta dışında ikamet edenleri kapsar.

Çifte vatandaşlık
10 Şubat 2000 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Malta yasalarına göre diğer ülkelerde vatandaşlıkları bulunan vatandaşlara herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Çifte vatandaşların Malta pasaportu alma hakları vardır.

Malta’da, Rusya ve Ukrayna’da çifte vatandaşlık geçerlidir. İstisna Kazakistan ve Azerbaycan’dır (bu ülkelerdeki yatırımcıların Malta vatandaşının tüm haklarını kullanmalarına ve ülkelerinin yasalarını ihlal etmemelerine izin veren daimi ikamet etmeleri önerilir). Ruslar için, Rusya FMS’sinin oturma izninin mevcudiyeti ve yabancı bir devletin vatandaşlığı hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Avrupa Birliği Vatandaşlığı
Malta, Avrupa Birliği’nin bir parçası olduğundan, Malta vatandaşları da Avrupa Birliği yasası adı altında Avrupa Birliği vatandaşıdırlar. Böylece serbest dolaşım haklarına ve Avrupa Parlamentosu’nda oy kullanma hakkına da sahiptirler. Malta büyükelçiliği bulunmayan ve AB üyesi olmayan bir ülkedeyken, Malta vatandaşları o ülkede bulunan diğer AB ülkelerinin büyükelçiliğinden konsolosluk koruması alma hakkına sahiptir. Malta vatandaşları , AB Antlaşması’nın 21. maddesinde tanınan serbest dolaşım ve oturma hakkı nedeniyle AB içindeki herhangi bir ülkede yaşayabilir ve çalışabilirler.

Malta vatandaşlığı / Malta ikametgahı
Malta Hükümeti, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan uluslararası yatırımcılara oturma izni, vatandaşlık (Avrupa vatandaşlığı) ve pasaport imkânı sunmaktadır.

Yatırım yoluyla Malta Vatandaşlığı, Kasım 2013’te Malta Hukukunun 188. bölümü olan Malta Vatandaşlık Kanunu’nda yapılan değişikliğe istinaden verilebilir.

Malta yatırım ile vatandaşlık programı (IIP) kusursuz geçmişe sahip varlıklı şahısların Malta’da yatırım yapmaları koşuluyla Malta (AB) pasaportu elde etmelerini sağlar. AB Vatandaşlığı, AB üyesi olan tüm devletlerde yaşamayı, çalışmayı veya okumayı sağlar. Başvuru sahiplerinin vatandaşlık onayından önce veya sonra Malta’da sürekli olarak ikamet etmeleri gerekmemektedir.

Malta oturma izni programları (GRP, MRVP, OR ve TRP) başvuran kişilerin Malta’da yaşamalarını ve Schengen bölgesindeki tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etmelerini sağlar.

Nitelikli adaylar arasında, uluslararası işletme yöneticileri, yatırımcılar, kamuya mal olmuş kişiler/VIP’ler ve minimum asgari başvuru koşullarını sağlayan özel vatandaşlar bulunur.

Malta vatandaşlığı / Malta ikametgahı Başvuru Koşulları / Uygunluk
Yatırım programlarıyla göç işlemlerine hak kazanabilmek adına için ana başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalı ve sabıka kaydı bulunmamalıdır. Ana başvuru sahibi ayrıca oturma izni veya vatandaşlık başvurusuna eş, çocuk, ebeveyn ve büyük aile bireylerini de ekleyebilir.

Aşağıda, yatırım gereksinimlerinin bir özetini bulabilirsiniz. Eklenecek aile üyelerine bağlı olan başvuru belgeleri hakkında eksiksiz bir kontrol için lütfen iletişim formumuzu kullanın.

A) Malta (AB) Vatandaşlığı: Bireysel Yatırımcı Programı (IIP)
Bu program Malta vatandaşlığı, Avrupa pasaportu ve AB vatandaşlığının tüm avantajlarını sunar. Bir AB vatandaşı olarak Avrupa Birliğine üye olan 26 ülkeden herhangi birinde yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. AB vatandaşlığı ayrıca ABD, Kanada, Ortadoğu, Afrika, Asya ve ve kuzey, orta ve güney Amerikadaki ülkelerin büyük bir bölümü de dâhil olmak üzere 160’ın üzerinde ülkede vizesiz seyahat imkânı da sunmaktadır.

Ana başvuru sahibinin Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na 650.000 Euro’luk bir katkıda bulunması gerekmektedir. Eş ve küçük çocuklar için yapılan katkı kişi başı 25.000 Euro’dur. 55 yaşının üzerindeki ebeveynler ve 18-26 yaş arası çocuklar için katkı miktarı ise kişi başı 50.000 Euro’dur.

Bunu da oku :  İtalya Vatandaşlığı

Katkıya ek olarak ana başvuru sahibi Malta’da bir ikamet yeri kurmalıdır. bunu (a) değeri 350.000 Euro’dan daha az olmayan bir gayrimenkul alarak, (b) değeri yılda 16.000 Euro’dan az olmayan bir mülkü en az beş yıllığına kiralayarak gerçekleştirebilir. Alınan gayrimenkul beş yıllık elde tuama süresinin ardından satılabilir.

Son olarak, ana başvuru sahibinin Hükümet tarafından onaylanmış mali enstrümanlara 150.000 Euro’luk bir yatırım yapması gerekmektedir. Bu menkul kıymetler de beş yıllık bir elde tutma süresinin ardından tasfiye edilebilir.

NOT: Hükümet tarafından onay verilmeden önce herhangi bir katkı veya yatırım yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Bu da yatırımlarınızın sadece başvuru onayından sonra zorunlu hale geleceği anlamına gelir. İlgili avukatlarımız, sizlere başvuru sürecinden önce sürecin başarıyla tamamlanması hakkında tavsiyelerde bulunarak sizleri başvurunuzun reddedilmesine karşı (ve yatırım yapamamaya) koruyacak.

Başvuru işlemleri ve pasaportun basımı için gerekli zaman dilimi, başvuran kişinin bir yıllık oturma izni gereksinimlerini hâlihazırda karşılamış olması halinde altı aya kadar inebilir. asgari başvuru koşullarını sağlayan özel vatandaşlar bulunur.

B) Malta ikametgahı (AB dışındaki vatandaşlar): “Malta Altın Vizesi” olarak da bilinen Malta Konut ve Vize Programı (MRVP)
Malta Konut ve Vize Programı ikamet (istenildiği sürece Malta’da yaşama izni anlamına gelir), Schengen bölgesindeki tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat imkanı ve çalışma izni başvurusu yapma seçeneği sağlıyor.

Bu program tek seferlik bir yatırım gerektirir ve her yıl yenilenmesi gerekmiyor. İşlem süresi yaklaşık 90 gündür.

MRVP programı iki yatırım seçeneği sunuyor. İlk yatırım seçeneği, tek seferde olmak üzere geri dönüşü olmayan, 120.000 EUR değerinde bir finansman paketi artı 5 yıl boyunca 10.000 EUR yıllık emlak kirası yatırımıdır (bir mülk satın alımı da kabul edilebilir). Bu masraf tüm hükümet, finansman ve yasal ücretleri kapsar. Bu opsiyonun avantajı daha düşük bir açık peşin ödemedir.

İkinci yatırım seçeneği, 5 yıl elde tutulduktan sonra satılabilecek bir tahvil yatırımıdır. Bu opsiyonun toplam maliyetine, tahviller için 250.000 EUR (iade edilebilir) artı 30.000 EUR tutarındaki devlet katkısı, artı 5 yıl boyunca yıllık 10,000 EUR emlak kirası ücreti (ayrıca bir mülk satın alımı da kabul edilebilir) artı eklenecek aile üyelerinin sayına ilişkin yasal ücretler dahildir. Bu opsiyonun avantajı ortalama maliyetinin daha düşük olmasıdır çünki yatırımcı tahvilleri 5 yıl sonra satabilir.

C) Malta Oturma İzni (AB dışındaki vatandaşlar): Küresel Konut Programı (GRP)
Küresel Konut Programı ikamet (istenildiği sürece Malta’da yaşama izni anlamına gelir), Schengen bölgesindeki tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat imkanı ve çalışma izni başvurusu yapma seçeneği sağlıyor.

GRP vize başvuru sahipleri ayrıca, yıllık minimum 15.000 EUR vergiye dayalı olarak değişen, Malta’ya yabancı kaynaklardan tahsil edilen tüm gelirlere uygulanan %15’lik düşük yassı vergi oranından faydalanırlar. Adayların kalifiye olması için 183 günden daha fazla başka bir ülkede kalmaması ve o ülkede başka bir vergi sakini olmaması gerekmektedir.

Süresinin dolmasını önlemek için, GRP programı kapsamında ikamet durumu her yıl yenilenmelidir. Bu program, özellikle sadece geçici AB ikameti statüsü isteyen adaylar için caziptir.

Oturumu yenilemek için asgari bir vergi olan yıllık harcama, yaklaşık 15.000€’dur. Ayrıca, başvuru sahibinin yıllık kira masrafı en az 8,750€ olan bir konut (ev veya daire) kiralaması gerekmektedir (bir mülk satın alımı da kabul edilebilir). Böylece, GRP iznini her yıl yenilemek için gereken minimum toplam ücret yaklaşık 24,000 Euro’dur.

Bunu da oku :  Kanada için Göçmenlik Şartları

NOT: Ne MRVP, ne de GRP programı EU vatandaşlığıyla ve Avrupa pasaportu alımıyla sonuçlanmaz.

D) Malta Oturma İzni (AB uyrukluları): Sıradan Konut Programı (OR)
Sıradan Konut programı, başvuranın, tek bir kişi için en az 14,000 Euro (evli çiftler için 23,000 Euro) tutarında kullanılabilir fon bulundurması şeklinde tanımlanan mali öz-yeterliliğini kanıtlamasını gerektirir. Ayrıca, başvuranın, Malta’da bir mülk veya kiralama kontratı satın alması gerekir. Minimum mülk değeri gereksinimi yoktur. Programın faydaları Malta’da ikamet etme ve çalışma özgürlüğü, vizesiz Schengen seyahati ve hızlı işlemi (6-8 hafta) içerir. Aile üyeleri dahil edilebilir.

E) Malta Oturma İzni (AB uyrukluları): İkamet Programı (TRP)
İkamet Programı başvuranların, Malta dışındaki diğer yargı bölgelerinde 183 günden fazla geçirmemelerini beyan etmelerini gerektirir. Malta’ya getirilen gelir vergisi oranı %15’dir (yıllık asgari vergi: 15.000 Euro). Ayrıca, Başvuru sahibi, Orta/Kuzey Malta’daki mülkler için 275,000 Avro (ya da Gozo veya Güney Malta’daki mülkler için 220,000 Euro) minimum emlak değeri ile Malta’da bir mülk veya kiralama kontratı satın almalıdır. Adaylar, alternatif olarak, 9,600 EUR (veya Gozo / Güney Malta’da yılda 8,750 EUR) ile mülk kiralama seçeneğini kullanabilirler. Faydalar, Malta’da ikamet etme ve çalışma özgürlüğü, vizesiz Schengen seyahati, hızlı işlem (3-4 ay) ve Malta’ya getirilen gelirler üzerinde % 15’lik sabit vergi oranlarını içerir. Aile üyeleri ve ev personeli dahil edilebilir.

Malta Yatırım Yoluyla Göçmenlik’in Faydaları
Alternatif bir oturma izni ya da vatandaşlığın istenmesinin sebepleri arasında yatırımcı ve ailesi için daha iyi bir yaşam koşuluna sahip olmak, uluslararası vergi planlaması oluşturmak ve kendi ülkelerindeki koşulların daha fazla sürdürülebilir olmaması gibi durumlar sayılabilir.

Kişilerin Serbest Dolaşımı
Tüm aile Malta Vatandaşlığı elde edebilir. Örneğin; ana başvuran kişi, eşi, ve yetişkin bağımlılar. Bu kişiler AB içerisinde özgürce seyahat edebilir, çalışabilir ve ikamet edebilir.

Hizmetlerin Serbest Dolaşımı
Bireysel vatandaşlar ve şirketleri herhangi bir engelle karşılaşmadan AB üyesi ülkelerde hizmet sunabilirler.

Sermayenin Serbest Dolaşımı
Malta pasaportu sahipleri, AB üyesi ülkeler arasında para transferi yapabilir, tercih ettikleri herhangi bir AB ülkesinde mülk satın alabilir ve her tür ticari işletmeye yatırım yapabilir.

Malların Serbest Dolaşımı
AB üyesi ülkelerde üretilen tüm mallar Avrupa Birliği ülkeleri arasında serbestçe transfer edilebilir.

Malta’ya Fiziksel Olarak Yerleşme Zorunluluğu Yoktur
Başvuran kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin başvurudan önce ya da Malta Vatandaşlığı elde ettikten sonra Malta’ya yerleşmesine gerek bulunmamaktadır.

Cazip Vergi Sistemi
Malta, son derece uygun vergi sistemi ve Avrupa, Afrika ve Asya’nın ortasındaki stratejik konumuyla cazip bir finans merkezidir.

Yüksek Yaşam Standardı
Malta, saygın özel okullarıyla, güvenilir özel tıbbi tesisleriyle ve Avrupa’daki en düşük suç oranına sahip ülkeler arasındaki konumuyla vatandaşlarına yüksek bir yaşam standardı sunmaktadır. Malta’da birçok kültür yanyana huzurlu ve uyumlu bir şekilde yaşamaktadır.

Vizesiz Seyahat
Malta pasaportu sahipleri, AB içinde seyahat etmek ve aynı zamanda birçok AB üyesi olmayan ülkeye seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duymamaktadır.

Kaynak: wikipedia & malta-citizenship.info

5/5 - (3 votes)
(Toplam 127 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment