Shengen Vizesi: Avrupa’ya Açılan Kapı

Schengen ülkeleri

Shengen Vizesi: Avrupa’ya Açılan Kapı
Shengen vizesi, Avrupa Birlği’ne üye 26 ülkenin tamamına seyahat edebilmek için gerekli olan ortak vizedir. Shengen bölgesine gitmek isteyenlerin alması zorunlu olan bu vize, kısa süreli ziyaret ve transit geçişler için verilmektedir. Peki Shengen nedir, nereleri kapsar? Shengen vizesi nasıl alınır, en kolay hangi ülkeden alınır? İşte Shengen vizesinin tüm detayları…

Shengen Bölgesi Nedir?
Shengen, Lüksemburg yakınlarındaki küçük bir kasabanın adıdır. Burada 1985 yılında Avrupa Birliği üyesi bazı ülkeler, iç sınırlarda pasaport kontrolünü kaldıran Shengen Anlaşması’nı imzalamıştır. Zaman içinde diğer ülkeler de katılınca bugünkü Schengen Alanı oluşmuştur.

Shengen üyesi ülkeler şunlardır:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre.

Shengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat edebilenler:
Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerin vatandaşları.

Shengen Vizesi Kimler İçin Gereklidir?
Shengen üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının, Shengen ülkelerine seyahat etmek için Shengen vizesi almaları gerekmektedir. Shengen vizesi başvuruları, seyahat edilecek ülkenin elçilik ya da konsolosluklarına yapılabilir.

Bunu da oku :  Hindistan Vizesi

Shengen Vizesi Çeşitleri:

 • Kısa Dönem Vizesi: 90 gün içinde 180 gün süreyle kalış hakkı verir. Turistik amaçlarla seyahat için kullanılır.
 • Transit Vize: Shengen bölgesinden geçiş yapmak için verilir. Seyahat edilecek ülkede en fazla 5 gün kalınabilir.
 • Uzun Dönem Vizesi: 6 aydan uzun süreli kalışlar için verilen vizedir. Çalışma, eğitim gibi uzun süreli amaçlarla kullanılır.

En Kolay Shengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınır?
Tüm Schengen ülkelerinin vize değerlendirme kıstasları aynıdır. Ancak bazı ülkeler diğerlerine göre biraz daha esnek olabilmektedir. Genel olarak Doğu Avrupa ülkelerinden Polonya, Çekya; Güney Avrupa’dan İspanya ve İtalya’nın vize vermede nispeten daha kolay olduğu söylenebilir.

Neden Shengen Vizesi Gereklidir?
Shengen vizesi ile üye ülkeler arasında serbest dolaşım sağlanmakta, sınır kontrolleri minimuma indirilmektedir. Vizesiz dolaşım ciddi güvenlik açıkları ve yasa dışı göç riski oluşturacağından, üye olmayanların sıkı vize sürecinden geçmesi gereklidir. Böylece Avrupa’da ortak bir güvenlik ve göç politikası yürütülmeye çalışılmaktadır.

Shengen Vizesi Başvuru Süreci Nasıldır?
Shengen vizesi almak oldukça kapsamlı bir başvuru süreci gerektirmektedir. Bunun için istenen belgeler şunlardır:

 • Shengen başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Finansal durumu gösteren belgeler
 • Davet mektubu
 • Pasaport ve vize ücreti
Bunu da oku :  Schengen vizesi alacaklara müjde: Süre kısalıyor

Başvuru sonrasında elçilik tarafından yapılan değerlendirmeyle vize verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Olumsuz vize kararı almamak için tüm belgelerin sağlam olması gerekir.

Shengen vizesi, Schengen bölgesine kısa süreli seyahat edebilmek için bir anahtardır. Kapsamlı bir başvuru süreci gerektiren vize için tüm şartların yerine getirilmesi büyük önem taşır. Avrupa’nın güvenliği ve düzeni için uygulanan bu ortak vize sisteminin bir parçası olabilmek esasen ayrıcalıktır. Shengen bölgesinin avantajlarından faydalanabilmek için gereken bu vize, Avrupa kapılarını açar.

5/5 - (2 votes)
(Toplam 33 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

4 Thoughts to “Shengen Vizesi: Avrupa’ya Açılan Kapı”

 1. Zeynep Arslan - 40

  Schengen vizesi almak için evraklarla uğraşmak biraz yorucu olabilir ama Amsterdam, Paris ve Viyana’yı ziyaret etme şansını elde etmek kesinlikle buna değer. Her şehirde farklı bir atmosfer ve tarih var. Gezim sırasında tanıştığım insanlarla kültür alışverişi yapmak da unutulmaz bir deneyimdi. Schengen vizesi, sınırların ötesindeki dünyayı keşfetmek için harika bir adım.

 2. Mert Kaya - 31

  Schengen vizesi almak için başvurduğumda biraz endişeliydim, ancak başvuru süreci beklediğimden daha hızlı ve kolay geçti. İtalya ve Yunanistan’ı ziyaret ettim ve her iki ülkenin kültürü ve mutfağı beni büyüledi. Özellikle deniz kenarındaki manzaralar unutulmazdı. Schengen vizesi, Avrupa macerasının kapısını aralamak için harika bir araç!

 3. Ayşe Yılmaz - 35

  Schengen vizesi almak biraz zahmetli olabilir ancak Avrupa’nın güzelliklerini gördüğünüzde tüm çabalarınıza değiyor. Geçen kış Almanya ve Hollanda’yı ziyaret ettim. Hava soğuk olsa da, Noel pazarları ve tarihi şehirlerin atmosferi bütün yorgunluğu unutturdu. Vize başvurusu sırasında sabırlı olun, sonuçları beklemeye değer.

 4. Ali Can - 28

  Schengen vizesi almak, Avrupa’yı keşfetmek için muhteşem bir fırsat. Ben geçen yaz İtalya, Fransa ve İspanya’yı gezmek için başvuruda bulundum. Başvuru süreci biraz karmaşık gibi görünse de, doğru belgeleri sağladığınızda her şey sorunsuz ilerliyor. Şimdi o unutulmaz anılar ve güzel manzaralar hala gözlerimde canlanıyor. Herkese tavsiye ederim!

Leave a Comment