Güney Kore Vatandaşlığını Almak

guney kore

Güney Kore Nerededir? Güney Kore Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Güney Kore Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir? Güney Kore’de Evlilik ile Vatandaşlık Alımı Nasıldır? Güney Kore’de Eğitim ile Vatandaşlık Alabilir miyim? Güney Kore’nin En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri Hangileri? En Sevilen Kore Dizileri Nelerdir? Kore’nin En Sevilen Oyuncuları Hangileri? Güney Kore’de Tercümanlık ile Vatandaşlık Alabilir miyim?

Güney Kore
Güney Kore, resmî adıyla Kore Cumhuriyeti bazen sırf Kore, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan bir devlettir. Güney Kore’nin komşu devletleri batısında Çin, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore. Ülkenin başkenti Seul’dur. Güney Kore ılıman iklim kuşağında kalıyor ve ülke arazisi dağlık topraklardan oluşuyor. Güney Kore sınırları 100,210 km²’lik bir alanı kaplar ve ortalama 50 milyon gibi bir nüfusa sahiptir.

Güney Kore’nin Kısa Tarihi
Arkeolojik buluntular Kore Yarımadasının Alt Paleolitik çağında insanlar tarafından ikamet edildiğini gösteriyor. Kore tarihi MÖ 2333 yıllında Gojoseon’un efsanevi Dan-gun tarafından kurulmasıyla başlıyor. Silla altında MÖ 668’de Kore’deki Üç Krallığı’nın birleşmesinden sonra Kore bir devlet olarak Goryeo hanedanında ve Joseon hanedanında var olmaya devam etti, ta ki 1910’a, Kore İmparatorluğu Japonya tarafından ilhak edilene kadar. Kore II. Dünya Savaşının ardından Sovyet ve ABD’nin askeri güçlerinden kurtuluşu ve işgalinden sonra, Kuzey Kore ve Güney Kore’ye bölündü. Güney Kore ikinci bir demokrasi olarak 1948 yılında kuruldu.

25 Haziran 1950’de Güney Kore, Kuzey Kore’nin askeri güçleri tarafından işgale uğradı, iki Kore arasında çıkan savaş zor bir ateşkes sonrasında durdu ve iki ülke arasındaki sınır bugünlerde en çok güçlendirilmiş müstahkem mevki. Savaştan sonra, Güney Kore ekonomisi önemli ölçüde büyüdü ve gelişmiş bir ekonomiye ve tam demokrasiye sahip oldu. Ayrıca ülke Doğu Asya’da bölgesel güç konumundadır.

Güney Kore’de Siyaset
Birçok demokratik devlet gibi, Güney Kore’nin yönetme şekli üç ayağa bölünüyor: Yürütme erki, Yargı ve Yasama organı.Güney Kore’nin yürütme ve yasama organları ulusal düzeyde başlıca görev yürütüyor, gerçi yasama organındaki çeşitli bakanlıklarda yerel seviyedede görevlerini gerçekleştirebilliyor. Yerel hükümetler yarı-özerktir ve kendilerine ait yasama ve yürütme organları vardır. Yargı organı görevini hem ulusal hem yerel düzeyde yürütüyor. Güney Kore anayasal bir demokrasiye sahiptir. Güney Kore’nin hükümet yapısı Güney Kore Anayasası tarafından belirlenir. Bu belge cumhuriyetin 1948 yıllında ilan edildikten sonra birkaç kez revize edildi. Bu revizelere rağmen anayasa birçok özelliklerini koruya bildi, sadece kısa süreli İkinci Güney Kore Cumhuriyeti döneminde hariç, ülke her zaman başkanlık sistemine dayalı bir şekilde bağımsız bir icra kurulu başkanı ile yönetildi. Güney Kore’de seçimler ilk defa doğrudan 1948’de gerçekleştirildi. Güney Kore tarihinde birçok kez 1960’lardan başlayan ve 1980’lere kadar uzanan askeri diktatörlükler ve darbeler yaşamış olsa da, o günden bu güne ülke başarılı liberal bir demokrasiye sahip. The World Factbook bugünlerde Güney Kore demokrasisini “tamamen işleyen modern bir demokrasi” olarak tanımlıyor.

Bunu da oku :  Uganda Vatandaşlığı

Güney Kore Nerededir?
Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alır. Batısında Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Japonya, ve kuzeyinde Kuzey Kore ile komşudur.

Güney Kore’nin En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri Hangileri?
Pusan, Incheon, Daegu, Ulsan, Gwangju, Seul

Kore Dizileri Neden Bağımlılık Yapıyor?
Tıpkı bizdeki Kore hayranları gibi, Kore’de de Türkiye hayranları gün geçtikçe artıyor. İki ülkeyi ‘kardeş’ ülke olarak görüyor ve Kore dizilerindeki ‘erdemli’ konuların, aşk hikâyelerinin oldukça inandırıcı olduğunu düşünüyorlar. Kore dizisi hayranlarına göre, Koreliler dünyadaki en samimi, en sempatik ırk.

En Sevilen Kore Dizileri Nelerdir?
Gizli Bahçe: Türü, melo-fantezi. 20 bölüm yayınlandı. Oyun dünyası ve gerçek arasında geçen bir aşk hikâyesi. Kendi mağazasını yöneten Kim Joo Von’un, Ra Im’le tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor.

Üzgünüm, Seni Seviyorum: Müzik endüstrisi ve sokak çetelerini bir araya getiren yapım, Türkiye’de en çok izlenen dizilerden biri. Yayınlanmış 16 bölümü var.

Boys Over Flowers: Dizi, Güney Kore’nin Gossip Girl’ü olarak biliniyor. Ülkenin en pahalı okuluna gidenlerin başlarına gelen sıra dışı olaylar anlatılıyor.

Bunu da oku :  İsviçre Vatandaşlığı

Kore’nin En Sevilen Oyuncuları Hangileri?
Hyun Bin: Kızlar en çok ona bayılıyor. 31 yaşında; bugüne kadar 10’a yakın dizide oynadı. Defalarca Güney Kore’de ‘En Popüler Oyuncu’ ödülüne layık görüldü
Kang So Ra: Dizilerin en sevilen yüzü. 22 yaşındaki genç aktris, Dream High ve Dr. Champ dizilerinde başrolü üstlendi.

Güney Kore Vatandaşlığı Nasıl Alınır?
Güney Kore, vatandaşlık almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerdendir ancak şartları da bir o kadar zor olan ülkeler arasındadır. Eğer Güney Kore’den vatandaşlık almak isteyen bir birey işlerin daha kısa sürmesini istiyorsa, Güney Kore vatandaşı ile evlenmelidir. Bu ülkeden vatandaşlık alabilmenin en kolay yolu evlilik yolunu kullanmaktır. Bu yazımızda Güney Kore vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Güney Kore Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?
Güney Kore isteyen bireylere oturma izni şansı vermektedir. Ancak oturma izninden daha fazla kalmak isteyenler için vatandaşlık daha iyi bir seçim olmaktadır. Çünkü oturma izni bittikten sonra ülkeden çıkmanız gerekmektedir. Durum böyle olunca vatandaşlık için istenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İlk olarak istenen şartlardan biri Güney Kore sınırları içerisinde en az 5 yıl gibi bir süre geçirmenizdir. Ayrıca vatandaş olduğunuzda kendi ihtiyaçlarınızı giderebileceğinize dair bir gelir belgesinin de yetkililere sunulması gerekmektedir. Temel seviyede dil bilgisi de ülkede vatandaşlık alabilmenin şartları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu ülkede kültür ve dil oldukça önemli olduğu için, mümkün olduğu kadar bilgili olmak gerekmektedir. Bir de Güney Kore’den vatandaşlık alırken işinizi kolaylaştıracak bazı yollar vardır. İşte o yollar!

Bunu da oku :  Macaristan Vatandaşlığı

– Güney Kore’de Evlilik ile Vatandaşlık Alımı Nasıldır?
Güney Kore vatandaşlığı almanın belki de en kolay yolu evlilik yolunu kullanmaktır. Ayrıca bazı özel anlaşmalar sayesinde ülke içerisinde illa Güney Kore vatandaşı ile de evlenmek zorunda değilsiniz. Anlaşmalar sonucunda Amerika, Avustralya ya da Kanada gibi ülkelerin vatandaşları ile evlenmiş olsanız bile Güney Kore vatandaşlığı alabilirsiniz. Ancak diğer ülkelere mensup biri ile evlenildiğinde prosedürler biraz daha karışıklaşmaktadır. Evlilik gerçekleştikten sonra 3 yıl boyunca ülkeden kalmanızı sağlayacak olan oturma iznini çıkartabilirsiniz. 3 yıllık süreç sonunda vatandaşlık için başvuru yapabilir ve kabul edilebilirsiniz.

– Güney Kore’de Eğitim ile Vatandaşlık Alabilir miyim?
Eğitim ile vatandaşlık alımı Güney Kore de geçerli bir durumdur. Ancak işlemler gereğinden uzun sürebilmektedir. Bu ülkeye eğitim amacıyla gelip, başarılı bir şekilde bitirildiğinde vatandaşlığın önü açılmaktadır. Eğitiminizi başarılı bir şekilde tanımladıktan sonra ülke size çalışma izni veriyor. En fazla 1 yıl olarak verilen bu izin, her sene yenilenerek 5 yıl ülkede kalındığında; vatandaşlık için başvuru yapılabilmekte. Ancak tabi ki diğer şartları da yerine getirmek gerekmektedir.

– Güney Kore’de Tercümanlık ile Vatandaşlık Alabilir miyim?
Kore, en başta da belirttiğimiz gibi dillere önem veren bir ülkedir. Bu ülkede Korece, Türkçe ve İngilizce gibi dillere hâkim olmanız, kısa sürede iş bulmanıza vesile olacaktır. Sağlam bir iş bulduktan sonra vatandaşlık yolu da sizin için açılacaktır. Ancak bu alanda gelişmeniz ve biraz isim yapmanız gerekecektir. İsim yaptıktan sonra ise artık vatandaşlık adına sadece diğer şartları yerine getirmek kalacak. (kaynak: nasilyapilir.com)
Kore vatandaşlığı bilgi almak için ziyaret ediniz : Kore Ankara Büyükelçiliği

5/5 - (3 votes)
(Toplam 688 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

One Thought to “Güney Kore Vatandaşlığını Almak”

  1. emrah ünaldı

    Güney Kore, resmî adıyla Kore Cumhuriyeti, bazen sırf Kore, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güney kısmını oluşturan ve Kuzey Kore ile kara sınırını paylaşan, Doğu Asya’daki bir ülkedir.

Leave a Comment