Hindistan Vizesi

hindistan

Hindistan, hem nüfus olarak hem de yüz ölçümü olarak dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir. Hal böyle olunca, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yüzlerce bölgesi, onlarca şehri vardır. Her bir şehrin nüfusu, normal bir ülkedeki ortalama nüfusdan fazladır. Bir çok şehir kaotiktir ama buna rağmen harikadır. O yüzden, her güzelin bir kusuru vardır felsefesini benimseyerek Hindistan’da gezilecek yerler rotaları çıkarılmalıdır. O halde, haydi biraz plan yapalım.

Hindistan’da Nasıl Bir Rota İzlemeli ?

Hindistan’da gezilecek yerler nerelerdir ? Hindistan öyle Avrupa’da herhangi bir ülkeyi gezmek kadar kolay değildir. Çok ama çok zengin, çeşitli ve farklıdır. Karışıktır.

5-6 günlük bir plan arıyorsanız meşhur altın üçgeni yani Delhi-Agra-Jaipur rotasını yapabilirsiniz.  10 gününüz varsa, buna Mumbai ve Jaipur’u da ekleyebilirsiniz. 12-13 gün varsa Goa da eklenebilir.

Bizim Hindistan Rotamız (Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi-Varanasi) : Hindistan’da gezilecek yerler

15 günüz varsa, Varanasi zaten mutlaka görmeniz gereken yer olacaktır. Son olarak Güney’de bulunan Kerala (En az 2 gün kalın) doğal güzellikleri ile nam salmıştır.

Delhi’ye kadar gelmişken Amritsar (2 gün) veya Jaipur’a kadar gelmişken Udaipur(1-2 Gün) mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Bir de Madhya Pradesh Eyaletinde bulunan Khajuraho tapınakları var. Dünyada nam salmıştır. Gelip en az 1 gün kalınmalıdır.

Hindistan’da gezilecek yerler nereler  ?

Hindistan’da nerelere gitmek gerekir ? Hindistan’da hangi şehirlere, ne için gitmeli ?

Ayrıca Hindistan seyahatinde, herkesin beklentisi farklı olabilir. Kimi deniz-kum-güneş ister, kimi tarih, kimi kültür, kimi rezillik, kimi ise zenginlik ister.

Goa-Hindistan : Hindistan’da gezilecek yerler

Ben de dilim döndüğünce, izlediğim rotalardan esinlenerek nasıl bir Hindistan rotası yapman gerektiğini ve benim gitmediğim ama deliler gibi araştırdığım diğer şehirlere de neden gitmen gerektiğini anlatacağım. Haydi. Biraz Hindistan planları yapalım !

Mumbai : 2 gün. Şehir yaşamı, zenginlik ve fakirlik. Kısacası zıtlıkları yaşamak için gidilmelidir. Ülkenin dünyaya açılan en önemli kapılarından birisidir.

Goa : 2 gün. Huzurun başkentidir. Ülkenin en güzel ve en doğal yerlerinden birisi olarak bilinir. Deniz-kum-güneş ve keyif düşkünü olanların Hindistan’daki vazgeçilmez adresleridir.

Jaipur : 2 gün. Hindistan’daki en güzel kaleler, en güzel yapılar Jaipur’da bulunur.

Hawa Mahal-Jaipur : Hindistan’da gezilecek yerler

Agra : 1-2 gün. Tac Mahal. Her şeyi anlatacağım ama sırf Tac Mahal için bile gidilir.

Delhi : 2 gün. Şehir hayatını görmek ve Hintliler’in gündelik hayatlarını gözlemlemek içi gidilmelidir.

Varanasi : 2 gün. Hinduizm’in en kutsal yeri. İnsanların ölüp, küllerinin Ganj nehrine atılırken gerçekleştirdikleri seremonileri görmek için gidilmelidir. Dünyanın en eski ve dini açıdan en değerli kutsal şehirlerindendir.

Bunu da oku :  Pasaport yenileme işlemi nasıl yapılıyor?

Rishikesh : 2 gün. Yoga kursu almak için gidilecek en iyi yerlerden birisidir. Listenize yazın.

Amritsat : 2 gün. Altın tapınağı görmek için gidin.

Khajuraho : 1 gün. Çok meşhur tapınaklar var. Mutlaka görülmeliydi.

Kerala : 3 gün. Ülkenin güneyinde. Doğanın kalbi.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizesi almak için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bunun için indianvisaonline. gov.in/visa/ adresine gidip sol üstteki “Regular Visa Application” kısmından bu formu dolduruyoruz. Aşağıda turistik vize için bu kısmın nasıl doldurulacağına dair örnek bir resim görebilirsiniz.

✔ Bu sayfadan sonra online vize başvurusuna devam ederken ekranın donmasına ya da uzun ara vermişseniz sistemin sizi atmasına karşı veyahut bilgilerinizi girmeye daha sonra devam etmek için ara ara “Save and Exit (Kaydet ve Kapat)” yapabilirsiniz. Bu şekilde daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için “Temporary Application ID” denen geçici bir referans numarası ekranda görünecektir. Bu numara ile yine indianvisaonline. gov.in/visa/ adresinde üst kısımda yer alan “Complete Partially Filled Form” menüsünden işlemlere devam edilebilir.

✔ Online başvurunun son sayfasında ise sisteme fotoğraf yüklenmesi gerektiğinden yeni çekilmiş fotoğrafınızı yanınızda bulundurmalı ve bilgisayar ortamına aktarmış olmalısınız. Resmi taratma imkanınız yoksa telefonla resmini çekip bilgisayara, oradan da sisteme yükleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aynı fotoğrafın evrakları teslim ederken de yanınızda olmasıdır.

✔ Aşağıda detaylı şekilde açıklayacağım online başvuru formunu doldurduktan sonra ekranda görünecek randevu tarihlerinden birini seçeceksiniz. Önceleri, insanlar sabah erkenden konsolosluk binasının önüne gidip sıra numarası alıyordu. Şimdi ise, başvuru formunuzun kenarında da yazacağı randevu saatine kapı görevlisi bakıyor ve o saatten 15 dakika önce sizi içeriye alıyor ve asansörle 6. kata çıkıyorsunuz. Orada sizi karşılayacak görevli önce telefonunuzu alıyor ve size bir sıra numarası veriyor. Sonrasında beklemeye başlıyorsunuz. Sıranın bana gelmesi için şahsen ben 1,5 saat beklemiştim.

✔ Sıranız geldiğinde sağdaki gişeye evraklarınızı ve vize ücretini teslim ediyorsunuz. Herhangi bir eksiklik yoksa birkaç dakika sonra soldaki gişeden sizi çağırıyorlar ve önce kameraya baktırıp resminizi çekiyorlar, daha sonra ise parmak izinizi alıyorlar. İlk yeşil ışık yanınca başparmak hariç sol elinizin dört parmağı, ikinci yeşil ışıktan sonra sağ elinizin başparmak hariç dört parmağı, üçüncü yeşil ışıktan sonra makineye iki elinizin başparmaklarını koyuyorsunuz. Belki çok detaylı anlattım ama sanıldığı kadar bir zorluğu yok. Gayet kolay bir süreç.

Bunu da oku :  Çin Vizesi İşlemleri

✔ Bu işlemler de bittikten sonra size bir fiş veriyorlar ve bu fiş üzerinde pasaportunuzu alabileceğiniz saat ve tarih yazıyor.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Turistik ve İş vizesi için gerekli evraklardan bahsetmeden önce, daha fazla evrakla uğraşmamak için şahsen turistik başvuru yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Hindistan Turistik Vizesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • 1 adet 5×5 cm ebatlarında biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • En az 5.000 TL bakiyeli banka hesap detayı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi (E-devlet ya da muhtarlıklardan alınan belgeler kabul olmuyor),
 • Gidiş-dönüş uçak bileti,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 103 USD.

NOT: Hindistan Turistik vize başvurularında İngilizce dilekçe yazmanıza gerek yoktur.

Güncel vize ücretlerinin tüm detaylarına cgiistanbul.org/fee_schedule adresinden ulaşılabilir.

Hindistan İş Vizesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • İş vizesine başvuran kişinin doldurması gereken form,
 • 2 adet 5×5 cm biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • Hindistan vize davetiyesi ve davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi ya da ticaret sicil kaydı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi,
 • Banka hesap dökümü,
 • Firma antetli kağıdına işveren tarafından yazılmış olan ve vizeye başvuran kişinin pozisyonu ve ziyaret amacını belirten İngilizce dilekçe,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 123 USD.

Evraklarınızda eksiklik varsa bu konuda görevli kişinin yardımcı olduğunu gözlemledim. Eksikleri tamamlayıp geldiğinizde tekrar sıra numarası almanıza gerek kalmadan hemen araya girebiliyorsunuz.

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hindistan vizesi için gerekli olan online vize başvuru formu İngilizce olduğu için ya İngilizce bilmeniz ya da bilen birinden yardım almanız gerekiyor. Regular Visa Application kısmına tıkladıktan sonra gelen ekran için örnek formdan yukarıda bahsetmiştim. Bu sayfadan sonraki adımları da, daha kolay anlaşılması açısından, yine resimli bir şekilde anlatmak istiyorum.

İlk sayfada gayet anlaşılır bir şekilde istenen bilgiler var. Burada zorlanılabilecek kısım “Visible identification marks” kısmı. Burada sormak istedikleri soru “Doğum lekesi, dövme vs. gibi vücudunuzda izler var mı?” sorusudur. Varsa ne olduğunu İngilizce olarak yazın, yoksa “NONE” yazmanız yeterli.

Bunu da oku :  Avustralya Vizesi

“Did you acquire nationality by birth or naturalization?” kısmında ise vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığını doğumla mı yoksa vatandaşlığa kabul şeklinde mi aldığınızdan bahsediliyor.

Eğitim seviyesi ile ilgili kısımda ise lise mezunu iseniz Higher Secondary, üniversite mezunu iseniz Graduate, yüksek lisans mezunu iseniz Post Graduate şeklinde doldurmanız gerekiyor.

İkinci sayfada ise şu an bulunduğunuz adres ile daimi olarak bulunduğunuz adres var. Eğer ikisi de aynı yer ise “Click here for same address” kutucuğuna tıklayın. Bilgiler otomatik olarak alttaki kısma doldurulmuş olacak. “Family details” kısmında ise anne ve babanızın adı ve doğum yeri gibi bilgiler bulunuyor.

Sayfanın devamında ise medeni halinizi işaretliyorsunuz. Eğer “evli” iseniz eşinizin bilgilerini de gireceğiz bir alan görünecek.

Bir alt satırda ise dedeniz ya da ninenizin Pakistan bağlantısı olup olmadığı soruluyor. “No”yu işaretlemeyi unutmayın. Diğer bölümü ise resim üzerinde açıklamaya çalıştım.

Bir sonraki sayfa ise vize bilgileri ile ilgili kısım. Resim üzerinde açıklamaya çalıştım. Hindistan’a daha önce gitmediyseniz “No”yu işaretlemeniz gerektiğinden ilgili kısım otomatik olarak kaybolacak.

Sayfanın devamında son 3 yılda SAARC ülkelerine (Afganistan, Bhutan, Pakistan, Maldivler, Bangladesh, Sri Lanka, Nepal) gidip gitmediğinizi soruyor. Gittiyseniz “YES” deyip açılan bölümden ilgili ülkeyi seçip gitttiğiniz tarihi ve kaç kez giriş çıkış yaptığınızı yazacaksınız. Referans kısmında ise Hindistan’da kalacağınız yerin bilgilerini ve Türkiye’deki referans yerinin bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Son kısımda ise resminizi yükleyeceğiniz yer bulunuyor. Çektirdiğiniz resminizi taratıp ya da telefonunuzla resmini çekip bilgisayarınıza yükledikten sonra sistemde “Upload Photo” kısmından resmi yükleyip devam ediyorsunuz. Daha sonra tüm bilgilerinizi gösteren bir ekran çıkıyor. Bilgilerinizde düzeltilmesi gereken yer varsa “Modify” yoksa “Verified and Continue” butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra açılacak ekranda ise randevu tarihini seçebileceğiniz ekran çıkacak. En sonunda ise başvuru formunu bilgisayarınıza indirip çıktısını aldınız mı tüm işlemleriniz bitmiş oluyor.

Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vizesi genelde 1-2 gün içinde çıkıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi tüm işlemler bittikten sonra size bir fiş veriliyor ve bu fiş üzerinde hangi gün ve saatte pasaportunuzu alabileceğiniz yazıyor. Bu arada, fiş üzerinde yazan tarihte gitmek zorunda değilsiniz. Konsolosluğun açık olduğu herhangi bir iş gününde 16:45-17:15 saatleri arasında pasaportunuzu alabilirsiniz.

Hindistan vize başvurusu için tıklayınız

(Toplam 118 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment