Asgardia

asgardia asgardians

Asgardia’nın İcraatları Neler? Uzay vatandaşlığına nasıl geçilir? Asgardia Nerede? Nasıl Bir Asgardialı Olabilirim? Asgardia para birimi nedir?

Kulağa bilimkurgu filminden fırlamış bir proje gibi gelse de, yakın geleceğimizin daha şimdiden benimsediğimiz bir gerçeği Asgardia!

Bir Azerbaycan Türkü olan Igor Ashurbeyli tarafından 12 Ekim 2016’da Paris uzay konferansında bildirilen uzay ulusu. Şu anda kendi internet sitesi kapsamında vatandaşlık başvurusu almakta ve onaylanmış başvurular 100.000’e ulaştığı zaman resmi bir ülke olmak adına başvuru sağlanacağı açıklanmıştır. Şu anda Asgardia’ya başvuru 573.000’e ulaşmıştır. Asgardia’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin’den yapıldı. Çin’i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti.

İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in yönettiği Asgard’dan esinlenilen Asgardia uzay ülkesi, web sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzünde bulunan diğer ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, özgür yaşama ortamı” sunacak.

Asgardia, sanal ortamda kurulmuş olan bir uydu ülkedir. Dünya ile herhangi bir fiziksel bağı olmayan bu ülke, tüm kuruluşlardan da bağımsızdır. Bildiğimiz ülkeler gibi. Kendilerine ait yargı ve yönetim kurumları olduğu gibi internet ortamında kayıt olmuş 300 bin civarı (bunlardan 100 bin kadarı anayasayı kabul etmiştir) vatandaşları bulunmaktadır. Projenin kurucusu olan Igor Ashurbeyli, temel amaçlarının halka refah vermek, Dünya’yı sistemdeki tehlikelere karşı korumak ve insanlığın uzaya açılmasını sağlamak olduğunu belirtmiştir. Ek olarak Dünya dışı canlılarla iletişime geçmek ve Ay’a üsler kurmak gibi uzun vadeli hedefleri de mevcuttur. Asgardia nüfus bakımından dünyanın 171. büyük ülkesi olduğunu belirtiyor.

Asgardia
Space Kingdom of Asgardia (English)
Reino Espacial de Asgardia (Spanish)
太空王国阿斯伽迪亚 (Chinese)
Asgardia Uzay Kraliyeti (Turkish)
Royaume Spatiale d’Asgardia (French)
Weltraumkönigreich von Asgardia (German)
Regno Spaziale Asgardia (Italian)
Космическое Королевство Асгардия (Russian)
宇宙国家アスガルディア (Japanese)
مملكة أسجارديا الفضائية (Arabic)
Reino Espacial da Asgárdia (Portuguese)
پادشاهی فضایی آسگاردیا (Persian)
Asgardia’nın İcraatları Neler?
Şimdilik sadece hukuki ve siyasi açıdan icraatları mevcut. Bir anayasa ve onun etrafında toplanmış 100.000’den fazla vatandaşı olan bu uzay ülkesinin; kendi bakanları, hükumeti, yetkilileri mevcut. Ek olarak Asgardia’da bir yetkili olabilmeniz için oylamalara katılmanız gerekiyor. Bunun için profil resminiz ve formdaki gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Şu an sadece sanal bir yönetim ekibi ve yasalardan ibaret olan Asgardia, adını (Asgard) İskandinav mitolojisinden almaktadır. İskandinav mitolojisine göre Asgard, savaş tanrısı Aesir’in meskenidir ve burası evrendeki en yüksek seviye olarak kabul edilip yüksek taş bloklarla çevrelendiği söylenir. Igor Ashurbeyli de ismin buradan esinlenerek koyulduğunu ve insanlığın Dünya’dan çıkıp evrende yayılmasını amaçladıklarını bildirmektedir.

Bunu da oku :  Kimler Avustralya Vatandaşı Olabilir?

Asgardia’lılar kendi amaçlarını üç maddede özetliyor:
1- Asgardia’nın özü “Uzayda Barış”tır. Amacımız Dünya’da yaşadığımız çatışmaların uzaya taşınmasını önlemektir.

2- Günümüzde uzay kanunu ile ilgili oluşan sorunlar günümüz uluslararası kanunları ile çözülememektedir. Amacımız uzay kanunlarının orman kanununa dönüşmesini engellemektir.

3- Oluşumun bilimsel ve teknolojik yönü şu üç kelime ile betimlenir: Barış, erişim ve koruma. İlki uzayın barışçıl amaçlar için kullanılmasıdır. İkincisi Dünya’yı uzaydan gelebilecek tehditlere karşı korumaktır. Bu tehditler 7 adettir: Güneş parlamaları, magnetosfer değişiklikleri, asteroidler, insan yapımı yörünge kirliliği, iklim değişikliği, kozmik radyasyon ve meteoridler tarafından gelebilecek mikroorganizmalar. Üçüncüsü ise uzayda askeri olmayan ve herkese açık bir bilimsel veri tabanı oluşturulmasıdır.

İlk Uydu Asgardia-1 Uzaya Fırlatıldı
Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonunda yaşamaya başlaması için ilk adımlar çoktan atıldı. İlk uydusu 12 Kasım 2017’de uzaya fırlatıldı.
NASA’nın Wallops Kalkış Tesisinden Orbital ATK Antares roketi kullanılarak Cygnus uzay gemisi ile birlikte fırlatılan Asgardia-1 uydusu, Cygnus ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na ikmalini gerçekleştirdikten sonra yükselmeye devam ederek Dünya’nın yörüngesine oturtulacak.

Küçük bir uydu olan Asgardia-1’de Igor Ashurbeyli tarafından hazırlanan Asgardia anayasası, ulusal semboller ve ulus vatandaşları tarafından gönderilen kişisel veriler bulunuyor. Çoğu kişiye gülünç bir proje gibi görünse de Ashurbeyli, Asgardia konusunda son derece ciddi.

Bunu da oku :  Angola Vatandaşlığı

Peki Nasıl Bir Asgardialı Olabilirim?
Çok basit, hemencecik yazının üzerine tıklayıp isim soy isim e-posta gibi doldurulması gerekilen alanları doldurmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçükseniz ebeveyninizin bilgilerini yazıp katılabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra yarışmalar, etkinlikler ve haberler hakkında e-postalar alıyorsunuz fakat bunlar İngilizce, Türkçe dil desteği ne zaman gelecek o konu hakkında herhangi bir açıklama mevcut değil.

Yarışmalar Dediniz?
Evet, bir çok yarışma ve etkinlik Asgardia’da geçen yıldan bu yana yapılmaktadır. En önemlilerinden birisi de Asgardia Bayrağı için yapılan yarışma. Tabii ki de en çok oyu Türk bir Asgardialı aldı ve tasarımı da oldukça hoş. Ek olarak katılım tarihi sona ermiş olan selamlama, ulusal marş, ve slogan yarışmaları da 2016 yılının son çeyreğinde yapılmıştır.

Türk Bir Asgardialı mı?
Evet! Igor Ashurbeyli, -tepki çekmemek adına olacak ki- insanların Asgardialı olmak için mevcut vatandaşlıklarından ayrılmak zorunda olmadıklarını belirtmiştir. Yani hem Türk vatandaşı hem de Asgardia vatandaşı olabilirsiniz. Fakat bu çift vatandaşlık değildir çünkü şu an Asgardia vatandaşlığı Dünya üzerinde onaylı değildir. Ek olarak Asgardia kurulduktan sonra bir çocuğunuz olursa ve siz de bir Asgardialıysanız çocuğunuz da Asgardia vatandaşı kabul ediliyor.

Bunu da oku :  Singapur Vatandaşlığı

Peki Uzaya Bundan Sonraki Hedefleri Ne?
Igor Ashurbeyli, politika uzmanlarıyla birlikte Washington’a giderek BM tarafından kabul edilmiş gerçek bir ulus olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Herhangi bir kişinin Asgardia vatandaşı olması için mevcut vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmiyor. Asgardia CEO’su Lena De Winne, her kıtaya kuracakları elçilikler ile Asgardia vatandaşlarının pasaportlarını ve ulusal kimliklerini dağıtmayı planladıklarını açıkladı.Kaynak: gokbilimi.net

Gelişmeleri resmi sitesinden güncel olarak inceleyebilirsiniz: Resmi Sitesi

Asgardia toprakları
Asgardia toprakları, dünyanın etrafında dönen küçük bir uydu. 10 cm x 10 cm x 20 cm boyutlarında 2,8 kg ağırlığında şöyle bir kutu. Küçük olduğuna bakıp da küçümsememek lazım. Neil Armstrong’un aydaki ayak izi de yaklaşık bu büyüklükteydi ama sembolikti. Asgardia topraklarında şimdilik sadece 512 GB’lık bir bellek ve içinde de vatandaşlarının fotoğrafları var.

Uzay ülkesi Asgardia’nın vatandaşlık ücreti
Tarihin ilk uzay ülkesi olarak 2016 yılında kurulan Asgardia, artık vatandaşlık için yıllık ücret talep ediyor. Karar, Asgardia’nın parlamentosu tarafından alındı.
Asgardia Parlamentosu Başkanı Lembit Öpik, vatandaş olmak isteyenlerin artık 100 Euro’luk yıllık ücret ödemesi gerektiğini açıkladı. Öpik,”Vatandaşlık ücreti milletimizin ve türümüzün geleceğine katkıda bulunacak. Bu gelişme, ekonomik, politik ve bilimsel faaliyetlerimizi başlatmak, ulusumuzun kurucusu Dr. Igor Aşurbeyli’nin koyduğu hedefe doğru ilerlemek için önemli bir kapıyı açacaktır : 2043’te kalıcı bir Ay yerleşmesi.” sözlerini kullanıyor.

5/5 - (11 votes)
(Toplam 508 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment