Finlandiya Vatandaşlığı

finlandiya-kiz

Finlandiya gerek yaşam şartları, gerekse de rahatlatan ortamıyla insanların ilgisini çekmektedir. Dünyanın en refah seviyesi fazla ülkelerinden biri olan Finlandiya, eğitimi ile de dünya çapında ün salmış durumda. Ayrıca Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilme özelliğine de sahip Fin vatandaşları. Durum böyle olunca Finlandiya vatandaşı olmak isteyenlerin sayısı da artıyor. Bu yazımızda Finlandiya vatandaşı nasıl olunur ve işlemleri hızlandırabilmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Finlandiya Vatandaşlığı
Neredeyse tüm ülkelerde olduğu gibi, Finlandiya’da da vatandaşlık almak isteyenler için bazı şartlar vardır. Özellikle bazı durumlarda vatandaşlık alma şansınız artmakta ve işlemleriniz daha da kısa sürmekte. İşte işlemlerinizi hızlandırabilecek bazı durumlar!

Doğum Finlandiya’da İse Vatandaşlık Almak Kolaylaşıyor
Eğer Finlandiya doğumluysanız, vatandaşlık alırken hiç de zorlanmayacaksınız. Çünkü Finlandiya, aslen Fin olan ancak başka ülkenin vatandaşı olan bireylere, vatandaşlık verirken öncelik tanımakta. Ancak eğer ebeveynler evli değilse, vatandaşlık alımınız biraz daha çetrefilli olacaktır. Finlandiya hükümeti vatandaşlık alacak bireyin ebeveynlerini de kontrol etmektedir. Bu durumda vatandaşlık alabilmek için doğum belgenizin yetkili birimlere iletilmesi gerekmektedir.

Bunu da oku :  İtalya Vatandaşlığı

Beyan Yoluyla Vatandaşlık Alabilirsiniz
Eğer 18-22 yaş aralığındaysanız ve daha önceden uzun yıllar boyunca Finlandiya’da bulunduysanız, beyan yolu ile vatandaşlık alabilirsiniz. Ayrıca bu şart için Kuzey ülkelerinden birine mensup olmalı ve en az 5 yılınızın Finlandiya sınırları içerisinde geçmiş olması gerekmektedir. Eğer bu yol ile vatandaşlık almak istiyorsanız, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra online başvuru yapabilirsiniz.

Çifte Vatandaşlık Alabilirsiniz
Finlandiya, çifte vatandaşlık yolunu açan ülkelerden biri. Bu durumda mensup olduğunuz vatandaşlıktan ayrılmadan, Finlandiya vatandaşlığı da alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ülkenin de çifte vatandaşlık izni vermesi gerekmektedir. Başvuru merkezlerine gittiğinizde, bu konu hakkında detaylı alabilirsiniz. Ancak çifte vatandaşlık husus beraberinde yeni sorumlulukları da getirebilir. Örneğin bulunduğunuz ülkede askerliğiniz yapmış olsanız bile, Finlandiya’da vatandaşlık aldıktan sonra tekrar askerlik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden başvuru merkezlerinde detaylı bilgi almalısınız.

Finlandiya Vatandaşlığı Başvuru Şartları
Eğer bireysel bir başvuru yapmak istiyorsanız, 18 yaş üzerinde olmanız gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlığınızın kabul edilebilmesi için, ülkede 4 ila 7 yıl arasında bir zaman geçirmeniz gerekmektedir. Dil konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar bilgiye sahip olmak da başvuru şartları arasında. Ülkeye adım attığınızdan itibaren kendi geçiminizi hiçbir yerden yardım almadan sağlayabilecek kadar maddi durumunuz olmalıdır. Eğer yeterli maddiyata sahip değilseniz, vatandaşlık başvurunuz iptal edilebilir.

Bunu da oku :  İltica: Sığınma Arayışında Yolculuk

Finlandiya Büyükelçiliği için

(Toplam 309 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment