Yurtdışında Kullanılan Dolandırıcılık Yöntemleri

londra dikkat

Turistler gittikleri her yerde potansiyel dolandırıcı kurbanlarıdır. Her ülkenin, her kültürün, her kentin kendine özgü dolandırıcılık, yankesicilik ve hırsızlık pratikleri vardır. Bu oyunlara gelmemek ve seyahatinizde dolandırılmamak için size dikkat etmeniz gereken insanların dolandırıcılık yöntemlerinden bahsedeceğiz:

Hoşgeldin Bilekliği
Sokakta yalnız başınıza yürüyorsunuz ve bir insan size yaklaşıp ülkesine hoş geldiğinizi söyleyecek ve sadece dostane bir amaçla size bir bileklik hediye etmek istediğini söyleyecektir. Eğer buna inanırsanız bilekliği bileğinize düğümleyecek ve sizden bunun için para isteyecektir. Bileklik düğümlendiği için siz de iade etmek için çıkaramayacaksınız ve dolandırıcının tavırları bu noktada sertleşecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız polisi arayacağınızı söyleyin. Ortamdan uzaklaşacaktır. Bu dolandırıcılık yönteminin en popüler olduğu kentler Kahire, Roma, Paris ve Barselona’dır.

Sevgilinize Gül Verilmesi
Yanında kız arkadaşı, sevgilisi ya da eşi olan erkekleri hedef alan dolandırıcılar önce yanınıza yaklaşacak, nazik bir biçimde hedef bayana bir adet gül uzatacaktır. Eğer verilen gülü alırsanız bu kez sizden bu gül için 100 dolara varacak kadar paralar isteyecek, geri iade de kabul etmediğini söyleyecektir. Böyle bir çiçek ya da gül teklifi gelirse kesin bir dille reddedin. Bu dolandırıcılığın en çok uygulandığı kentler İstanbul, Paris ve Roma’dır.

Kayıp Yüzük
Yalnız ya da bir arkadaşınızla kentte yürüyorsunuz. Bir süre sonra arkanızdan bir ses size sesleniyor ve durduruyor. Size yardım etmek istediğini, düşürdüğünüz yüzüğünüzü bulduğunu ve size getirdiğini söylüyor. Yüzüğün size ait olmadığını söylemenize rağmen uzun süredir bu yüzüğü size ulaştırmaya çalıştığını, bu yüzden yorulduğunu söyleyerek sizden bahşiş istiyor ya da yüzüğü satmaya ikna ediyor. Bu dolandırıcılık yöntemi Paris’te kullanılır.

Kucağa Bırakılan Oyuncak Bebek
Yolda yürürken bir kadın sizin önünüze geçecek ve üzerinize doğru bir bebek atacak. Siz bebeğin gerçek olduğunu düşündüğünüz için düşürmemek için çaba sarfedecek, tutmaya çalışacaksınız. Siz şoktayken ve bebeği nasıl tutacağınızı şaşkınlıkla düşünürken yankesiciler çantanızı ya da cüzdanınızı alıp gitmiş olacaktır. Bu tip dolandırıcılık en çok Roma’da görülüyor.

Sokaktaki Bahis Oyunları
Ülkemizde de eskiden bul karayı al parayı adıyla bilinen oyun sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında da oynatılmaktadır. Oyun üç karttan birini seçmek olabileceği gibi farklı çeşitlerde de tasarlanmış olabilir. Oyunun ne olduğu mühim değil siz orada eğlenceli kalabalığı izlerken ve doğru kartı bulmaya odaklanmışken cüzdanınız ya da çantanız bölgedeki işbirlikçi tarafından çalınıyor olabilir. Bu dolandırıcılık yöntemi en çok Londra ve İstanbul’da kullanılır.

Kurbanın Üzerine Yemek Dökmek
Dolandırıcı sokakta elinde soslu, dökülebilecek bir yiyecek ya da içecekle dolaşırken “yanlışlıkla” üzerinize döker. Üstünüz başınız bu şekilde kirlenince mahcup olur ve üzerinizi temizlemek ister. Bu sırada bütün vücudunuza dokunma şansı bulan dolandırıcı cüzdanınızı götürebilir. Bu yöntem en çok Rio de Jenerio’da kulllanılıyor.

Yardım Etmek İsteyen Fotoğrafçı
Genellikle önünde sık fotoğraf çekilen cazibe merkezlerini mesken belleyen bu dolandırıcılar sizin birbirinizi tek tek ya da selfie yöntemiyle fotoğraf çekmeye çalıştığınızı görür ve size yardım etmek istediğini söyler. Dilerseniz grupça fotoğrafınızı çekebilir. Fotoğrafı çekerken gayet nazik olan dolandırıcı yaptığı bu iş için sizden 50 dolara kadar çıkabilecek fahiş bir ücret isteyecektir. Eğer vermezseniz telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi kaçırabilir. Bu dolandırıcılık yöntemi hemen her ülkede kullanılmaktadır.

Halı ve Mücevher
Oldukça organize işleyen bu dolandırıcılık türü sizi gözüne kestiren bir taksici dolandırıcının size bulunduğunuz bölgedeki bütün dükkanların kapalı olduğunu, dilerseniz sizi başka bir yere götürmeyi teklif edecektir. Eğer ikna edilip giderseniz orada bir başka dolandırıcı sizi bölgede herkesin bilmediği, çok değerli taşların, antikaların ve el yapımı halıların çok ucuz fiyatlara satıldığı bir dükkana götürdüğünü söyleyecektir. Eğer bu ikna kabiliyeti yüksek dolandırıcı ekibe inanırsanız buradan değeri 5-10 dolar eden mallara binlerce dolar ödeyerek çıkabilirsiniz. Bu yöntem en çok Bangkok ve Yeni Dehli kentlerinde uygulanıyor.

Yalancı Flört
Genel olarak yanlız erkekleri hedefleyen bu dolandırıcılık yönteminde kadınlar kullanılıyor. Siz bir mekanda yalnız bir şekilde otururken yanınıza oldukça alımlı ve güzel bir bayan yaklaşıyor. Sizden hoşlandığını ama bu mekanın ona çok sıkıcı geldiğini, onu daha çok eğleneceği bir mekana götürüp götürmeyeceğinizi soruyor. Eğer kabul ederseniz bayan sizi daha önceden belirlenmiş, anlaşmalı bir mekana götürüyor ve bayan sizinle bir iki saat ilgilenirken çıkıştan önünüze 5000 doları bulan hesaplar konuyor. Bu sırada bayan tabi ki kaybolmuş oluyor. Bu dolandırıcılık yönteminin en çok kullanıldığı kent ise İstanbul.
Kaynak: biletall.com
Gezgin olmak için lütfen ziyaret ediniz: /vize-pasaport/

ADS
(Toplam 64 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment