Dünyada Neden Sadece 4 Pasaport Rengi Var?

pasaport renkleri

Dünyadaki tüm ülkeler pasaportlarda sadece 4 renk kullanıyor. Bir ülkenin “kimlik kartı” olan pasaportlarda niçin sadece 4 renk kullanılıyor? Ülkeler bu renkleri seçerken nelere dikkat ediyor?

Her ülkenin bu kapak renklerini seçmesinin kendilerine ait nedenleri var. Çeşitli kaynaklara göre farklılık göstermesine rağmen dünya üzerinde 190 ile 210 arasında ülke bulunuyor. Pasaportların 4 rengin tonlarından türemesinin iki ana nedeni var. Bunlardan birincisi coğrafi konum, ikincisi ise siyasi tarih. Dünya genelinde ‘’komünist geçmişe sahip olan ülkeler kırmızının tonlarını, Yeni Dünya’yı temsil eden Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri ise mavinin tonlarını’’ tercih ediyor.

Bunun yanında bazı ülkelerin pasaport rengi tercihinde din etkili oluyor. Örneğin, İslam ülkelerinin pasaport rengi tercihi genelde yeşilin tonları oluyor.

1. Kırmızı (Bordo)
Bu renk, en yaygın pasaport rengidir. Kırmızı kapaklı pasaportlar genellikle tarihsel veya güncel komünist sisteme sahip ülkeler tarafından seçilir. Slovenya, Çin, Sırbistan, Rusya, Letonya, Romanya, Polonya ve Gürcistan vatandaşları kırmızı pasaportlara sahiptir. Avrupa Birliği ülkeleri, Hırvatistan hariç, bordo ve diğer şarap rengi pasaportları kullanıyorlar. Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk gibi AB’ye üye olmak isteyen ülkeler birkaç yıl önce pasaportlarının rengini kırmızıya çevirdi. And ülkelerinin de (Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru) bordo pasaportları bulunuyor. Bu ülkeler arasında seyahat etmek için gerekli olan kimlik belgesi pasaportlar ise, sadece 4 rengin tonlarından oluşuyor.

Bunu da oku :  Schengen vizesi alacaklara müjde: Süre kısalıyor

2. Mavi
Bu, bir sonraki en yaygın renktir. Mavi kapak, “yeni dünyayı” simgeliyor. 15 Karayip ülkesinde mavi pasaport kullanılıyor. Güney Amerika ülkeleri bloğu içinde mavi pasaport, bir sendikalı Mercosur ile olan bağlantıyı simgeliyor. Buna; Brezilya, Arjantin ve Paraguay dahildir. Burada istisna Venezuela; sendikaya ait, ancak vatandaşlarının kırmızı pasaportları var. ABD vatandaşlarının pasaportları ise 1976’da maviye dönmüştür.

3. Yeşil
Çoğu Müslüman ülke yeşil pasaport kullanır. Örnek olarak Fas, Suudi Arabistan ve Pakistan verilebilir. Yeşil, Peygamber Muhammed’in en sevdiği renk olarak kabul edilir, doğanın ve yaşamın sembolüdür. Birkaç Batı Afrika ülkesinin vatandaşları- örneğin Burkina Faso, Nijerya, Fildişi Sahili ve Senegal- de çeşitli tonlarda yeşil olan pasaportlara sahipler. Onların pasaport rengi, ECOWAS’a (Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) ait olduklarını gösterir.

4. Siyah
Nadir pasaportlar siyah kapaklı pasaportlardır. Bunlar, bazı Afrika ülkelerinin- Botsvana, Zambiya, Burundi, Gabon, Angola, Çad, Kongo, Malavi ve diğerlerinin vatandaşları arasında bulunabilir. Yeni Zelanda vatandaşlarının da siyah pasaport kapakları var, zira siyah ülke rengidir.

Bunu da oku :  Harçsız Öğrenci Pasaportu

Görüntüdeki harita, her ülkenin pasaportunun rengine göre boyanmıştır.

(Toplam 295 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment