İspanya Dil Okulları

ispanyolca-ogrenciler

İspanya, Avrupa’nın güneybatısında, güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Fransa ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan cennet bir ülkedir. Diğer adıyla İspanya Krallığı olan İspanya, bugün dünyanın en gözde turizm bölgelerinden biri olmakla birlikte öğrenciler arasında da popüler bir ülke olma özelliğini halen korumaktadır.

İspanya, Avrupa Birliği üyesidir ve Schengen bölgesine dahildir. Yani İspanya’ya gittiğiniz zaman fırsatınız olduğu taktirde Fransa, Portekiz ve hatta İspanya’ya yakın Akdeniz adalarına gidebilirsiniz ve böylece hem tatil hem yurtdışı eğitim almış olursunuz. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’da 12 haftaya kadar alacakları dil eğitiminde vize alması gerekmez, ancak daha üstü için vize başvurusunda bulunması gerekir.

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi de İspanyolca’dır. Şu anda Güney ve Kuzey Amerika’da, Afrika’nın bazı bölgelerinde ve Avrupa’da bir çok insan İspanyolca konuşmaktadır. Ancak hiç şüphesiz, İspanyolca dil eğitimi dendiği zaman akıllarına ilk gelen yer İspanya olmaktadır. Özellikle tercih edilen ve dil okullarının yoğunlaştığı şehirler ise Valencia, Malaga, Seville, Madrid ve Barselona’dır. Bu şehirler gibi diğer bir çok İspanyol şehri de her yıl dil eğitimi almak isteyen bir çok öğrenciyi misafir etmektedir.

İspanyolca dil okullarında sadece genel İspanyolca eğitimi değil, İspanyolca sınav hazırlık kursları, İş ve Meslek İspanyolcası, üniversite hazırlık programları gibi daha bir çok seçenek mevcuttur. Dil okullarının diğer avantajı ise öğrencilere sadece dil öğretmekle kalmaması; buna ek olarak dans kursu, dalış kursu, yemek kursu gibi aktiviteleri de öğretmesidir.

Neden İspanya’da İspanyolca Dil Eğitimi ?

İspanyolca’nın Anavatanı : İspanya tarihin en eski dönemlerinden beri İspanyolcanın ana vatanı olmuştur ve dünyanın diğer bölgelerine de bu ülkeden yayılmıştır. Ayrıca İspanyolca’nın konuşulduğu bir ülkede İspanyolca eğitim aldığınız taktirde dışarıda da pratik yapma imkanınız bulunur.

Kültürel Miras : Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İspanya büyük bir tarihi mirasa sahiptir. Bu mirası yerinde görerek Avrupa’yı Avrupa yapan değerleri anlayabilirsiniz.

Öğretici ve Eğlendirici Bir Deneyim : İspanya dil öğrenimi için avantajlı bir ülke olduğu kadar eğlence için de harika bir lokasyondur. Turistik bölgeleri de çok fazladır, böylece öğrenci sadece dil öğrenmekle kalmaz, hatayı boyunca unutamayacağı güzel ve uzun bir tatil de yapmış olur.

Türkiye ile Mesafe : İspanya-Türkiye arası uçakla bağlantısız direk uçuşlarda 4,5-5 saattir. Üstelik aramızda fazla saat farkı da bulunmamaktadır. Ayrıca İspanya çok popüler bir turistik bölge olduğu ve çok fazla kişi tercih ettiği için havayolu şirketlerinin sık sık promosyonlu biletler sunduğu bir ülkedir.

Dünyanın En Popüler Dillerinden Biri : İspanyolca, dünyada en fazla konuşulan 3’ncü dildir ve uluslararası bir kariyer düşünen kişiler açısından harika bir seçenektir.

İspanya’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?
Genel İspanyolca Kursları : İspanya’da yurtdışı eğitim veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, İspanyolca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan İspanyolca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

Bunu da oku :  Work and Travel

Yarı Yoğun İspanyolca Kursları : Yarı yoğun İspanyolca kursunda öğrencilere en pratik ve interaktif öğrenme metotları kullanılarak mümkün olan en iyi biçimde İspanyolca dili öğretilir. Bu iletişimsel öğretim yöntemi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yoğun İspanyolca kursu okuma, konuşma, yazma ve gramer derslerinin tümüne odaklanır. Öğrenciler gazete makalelerini okuyarak, film, belgesel ve röportajları izleyerek gerçek hayatta ki diyalogları görerek pratik yapar.

Yoğun ispanyolca Kursları :
İspanya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, İspanyolca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan İspanyolca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

Süper Yoğun İngilizce Kursları :
İspanyolca konuşma, gramer ve teori derslerinin tamamını kapsar. Dersler sürekli pratik yapma ve karşıdakiyle etkileşime geçme şeklinde ilerler, bu sayede öğrenciyi aktif olarak İspanyolca kullanmaya teşvik eder. Bu kurs ülkede zamanını en iyi şekilde değerlendirmek, İspanyolcada akıcı biçimde kendini ifade edebilecek konuma gelmek isteyen öğrencilere önerilir.

İş İspanyolcası Kursu :
İş İspanyolcası kursları, günlük iş hayatında kullandığınız İspanyolcanızıi geliştirmek üzere planlanmıştır. Kurslar iş hayatında ihtiyaç duyulan konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Buna ek olarak alacağınız eğitim süresince İspanyolca kelime haznenizi ve dil bilginizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılacaktır. İspanyolca eğitimleri özellikle İspanyolca konuşulan bir ofis ortamında çalışan, yabancı ortaklı müşterilerle sıklıkla diyalog kuran veya yazışmalar yapan, yurtdışına sıklıkla iş seyahatleri gerçekleştiren, üniversitede iş idaresi ve işletme dallarında eğitim gören adaylar için uygundur.

DELE Hazırlık Kursları :
DELE İspanyolca bir kısaltma olup Türkçe açılımı Yabancılar İçin Yeterlilik Diploması’dır. Sertifika, İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından verilen İspanyolca bilgisini uluslararası alanda belgeleyen tek resmi sertifikadır. DELE sınavının Türkiye’de YÖK tarafından da tanınmakta ve denklik verilmektedir.

İspanya’da Yaşam
İspanya, Avrupa’nın en fazla nüfusa sahip 4’ncü ülkesidir ve tam bir turizm cennetidir. Özellikle festivalleri ve karnavalları, insanlarının sıcakkanlılığı sizi her zaman cezbedecektir. İspanya halkı için eğlence, boş vakit ve boş zaman çok önemlidir. Zaten İspanya’ya gittiğiniz zaman siesta saatinin ne denli önemli olduğunu göreceksiniz. İspanyolların kültürleri arasında mutfak çok önemlidir ve halk geç yemek yemeyi, yemekten sonra eğlenmeyi çok sever. Hatta haftasonları akşam yemeği geceyarısına kadar sürmektedir. Dolayısıyla İspanya şehirlerinde gece hayatı da halk açısından çok önemlidir. Hatta geceyarısının önemi sadece gençler arasında değil yetişkin ve hatta yaşlılar arasında bile önemlidir. Kısacası İspanya’da dil eğitimi alırken çok eğlenceli bir ülkede aynı zamanda tatil gibi çok güzel vakit geçirebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunu da oku :  Sokrates Değişim Programı

İspanya’nın eğlence hayatı çok canlı ve insanları çok sıcakkanlı olabilir ancak ülke son yıllarda ekonomik olarak geçirdiği zor günlerden dolayı bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Ama yine de İspanya’nın Avrupa’daki bir çok ülkeye göre hala çok ucuz olduğunu ve rahatlıkla hem tatil hem dil eğitimi alınabileceğini de belirtelim. Örnek vermemiz gerekirse eğer; kira gibi ücretler ve diğer yaşam masrafları da dahil olmak üzere ayda 900-1000 Euro’ya bile kalınabilir. Kaldı ki bu düşük yaşam standardı normal yaşam standardı için geçerlidir.

İspanya’da Ulaşım :
Dünyanın her yerinde olduğu gibi İspanya’da da şehir merkezine ne kadar yakın olursanız işiniz o kadar kolay olmaktadır. Şehir içerisinde önerimiz her zaman olduğu gibi tek binimlik kartlardan ziyade aylık ulaşım kartlarından almanızdır. Ülke içerisinde ulaşım olarak da tren, otobüs ve uçak gibi ulaşım imkanları her zaman mevcuttur. Hızlı bir ulaşım açısından önerimiz her zaman trendir ama ekonomik bilet arıyorsanız otobüs gayet cazip bir seçenektir.

İspanya’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : İspanya’da konaklama seçenekleri açısından okullar genelde öğrenci yurtları veya aile yanı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Bu konaklamaların aylık ücretleri ise 150-250 Euro arasında değişmektedir. Yani ortalama 750-850 Euro diyebiliriz.

Toplu Taşıma Ücretleri : Eğer şehrin merkezinde oturuyorsanız ulaşım açısından çok rahat olursunuz. Aylık otobüs bileti de aldığınız taktirde ulaşım masraflarınız da düşecektir. İspanya’da ortalama bir aylık toplu taşıma kartının fiyatı 43 Euro’dur.

Sinema, Tiyatro ve Sosyal Etkinlikler : Özellikle gençler için olan bu etkinliklerin fiyatları ortalama 8-10 Euro’dur.

Yeme-İçme : İspanya’da pahalı olmayan bir restoranda tek kişilik yemek 10 Euro gibi bir fiyatı gelmektedir. McDonald’s’da bir hamburgerin fiyatı da 7 Euro’dur. Aylık dışarıda yeme içme masraflarınız da ortalama 50 Euro’dur.

Ev İhtiyaçları : Ev ihtiyaçları ile uğraşmamanız açısından en mantıklı seçeneğin her zaman aile yanı ya da yurtta yarım pansiyon veya kahvaltı dahil konaklama olduğunu belirtelim. Ancak yemek ihtiyacınızı kendiniz karşılayacaksanız aylık ortalama 50 Euro olacaktır.

Toplam : Konaklama ve diğer ihtiyaçlar da göz önünde bulundurulursa aylık yaşam masrafınız 950 Euro ila 1000 Euro civarındadır.

İspanya’nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Madrid, İspanya’nın başkentidir ve İspanya’nın orta kesiminde yer alır. İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir. Madrid’de eğitiminiz sırasında ziyaret edebileceğiniz önemli noktalar şunlardır : Plaza Mayor(Madrid’in ana meydanı), Temple of Debod, Tyhssen-Bornemisza Müzesi, Buen Retiro Park, Perta del Sol, Santiago Barnabeu(Real Madrid Stadyumu)

Gidebileceğiniz dil okulları : Don Quijote, Sprachcaffe, Eurocentres.

Valensiya

Valensiya, İspanya’da Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Kendi ismini tasiyan ilin de merkezidir. Şehir olan Costa del Azahar kiyilarinda en buyuk endüstri merkezidir.

Şehirde görebileceğiniz turistik yerler şunlardır : Palacio de la Generalitat, Miguelete, La Lonja, Torres de Serranos, Modern Sanat Müzesi, Milli Seramik Müzesi, Museo de la Catedral.

Bunu da oku :  Günlük İspanyolca Diyaloglar

Gidebileceğiniz dil okulları : Don Quijote, Eurocentres, International House.

Barselona

Barselona, İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük şehridir. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır ve İspanya’nın Akdeniz’deki en önemli liman şehridir.

Barselona’da dil eğitimi alırken görebileceğiniz turistik yerler :
La Rambla, Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo, La Buqueria, Museu Picasso, Tibidabo, Camp Nou(FC Barcelona Stadyumu)

Gidebileceğiniz dil okulları : Sprachcaffe Language Plus, Don Quijote, Eurocentres.

Malaga

İspanya’da Endülüs Özerk Topluluğu içinde bulunur ve Cebelitarık Boğazı’ndan 100 km doğudadır.

Görülecek yerleri : Costa del Sol, Carmen Thyssen Museum, Roma Tiyatrosu, Malaga Kathedrali, Museo Picasso Malaga, Gibralfaro, Sea Life Benalmadena, Castillo de Gibralfaro, Oeste Park.

Gidebileceğiniz dil okulları : Don Quijote, Sprachcaffe Language Plus.

İspanya’da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye’de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
İspanya’ya gitmeden önce paranızı Euro’ya çevirme işlemini Türkiye’de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
Türkiye’den Madrid, Barselona, Valencia gibi merkezlere direk uçuş bulnumaktadır. Ancak aktarma ile gidecek olursanız, aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
İspanya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.egitimal.com
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/

ADS
(Toplam 203 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment