Almanca Dil Okulları

almanca-ogrenciler

Almanca Dil Okulları
Almanca, Avrupa’da en sık konuşulan dillerinden biri olmakla beraber Türkiye’deki kariyer fırsatları açısından da önemli bir dildir. Almanca; Almanya’nın yanı sıra İsviçre, Belçika, Avusturya, Lichtenstein, Lüksemburg gibi ülkelerde de konuşulmaktadır. Bunlar haricinde Fransa, Kuzey İtalya, Polonya ve Romanya’da da Almanya’ya yakın bölgelerde konuşulmaktadır.

Özellikle mühendislik alanında çalışanlar ya da mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerin kariyer açısından işine en çok yarayacak dillerden birisi de Almanca’dır. Türkiye’nin ihracat ve ithalat yaptığı ülkeler arasında Almanya’nın ilk sıralarda yer alması, bugün bir çok Türk vatandaşının Almanca’yı öğrenmek istemesine sebep olmaktadır.

Almanca dil okullarında genel Almanca’dan sınav hazırlık kurslarına kadar bir çok kurs tipi bulunmaktadır. Bunun dışında Alman üniversitelerinin İngilizce ve Almanca bölümleri bulunmaktadır. Almanca bölümler parasız okunabilirken İngilizce bölümler için belli bir miktar ücret ödenmesi gerekmektedir. Eğer Almanca bilginizi sınavla da kanıtlayabilirseniz Almanya’da ücretsiz üniversite seviyesinde eğitim görebilirsiniz. Bunun için Alman üniversitelerinin hazırlık programları da mevcuttur.

Almanya Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen bölgesine dahildir. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 12 haftaya kadar bir dil okulu kaydı yaptırırlarsa, herhangi bir vize uygulamasına tabi olmaksızın Almanya’ya seyahat edebilirler. Yeşil pasaportu sahibi olmayan kişiler veya 12 haftanın üzerinde eğitim alacak kişilerin ise vize alması gerekmektedir.

Neden Almanya’da Dil Eğitimi ?
Kariyer için Önemli Bir Dil : Bugün Türkiye’nin en çok iş yaptığı ülkelerden birisi olarak Almanya, Almanca’nın öğrenilebileceği en avantajlı ülkedir.

Dil Eğitimi ve Üniversite Eğitiminin Ucuz Olması : Almanya’da dil eğitimi ve üniversiteler oldukça ucuzdur. Bu avantajı kullanarak Almanya’da ekonomik rakamlara Almanca görebilirsiniz ve çok daha iyi bir eğitim alabilirsiniz.

Eğitimin Kalitesi : Almanya’da alacağınız eğitimin kalitesi devlet tarafından denetlenmektedir. Böylece kaliteli bir yurtdışı eğitim aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Avrupa’da Çalışabilme İmkanı :
Almanya’da dil eğitimi aldıktan sonra Alman üniversitelerinde okuyan bir çok öğrenci sonradan Avrupa’da çalışma imkanı bulmaktadır.

Almanya’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?
Genel Almanca Kursu : Genel Almanca kursları, 4 temel dil becerisi olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı içeren pratik Almanca üzerine odaklanır. Bu kurslar, İngilizceyi çabuk ve etkili öğrenmeniz için hafif bir program sunar. Aynı zamanda gramer ve kelime öğrenir, resmi ve resmi olmayan tartışmalarda, mülakatlarda nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yoğun Almanca Kursu :
Haftada 25 saatlik yoğun Almanca programı içerisinde haftada 20 saat gramer, yazma, konuşma, okuma, dinleme modülleri yer almakta, geri kalan 5 saatte ise seçmeli dersler alınmaktadır. Seçmeli dersler sınavlara hazırlık, İş Almancası, Telaffuz ve Konuşma, Kültür ve Edebiyat gibi alanlar arasından tercih edilebilir. Program sonunda adaylara seviyeyi gösteren katılım sertifikası verilmektedir.

Süper Yoğun Almanca Kursları :
Kısa zamanda çok hızlı başarıya ulaşmak ya da tatilini olabildiğince dolu geçirmek isteyenler için haftalık 40 ders saati içeren süper yoğun Almanca programları sunulmaktadır.

TestDAF Hazırlık Kursları :
TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Amanca öğrenenler için bir sınavdır. TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisnslı test merkezleri tarafından uygunlanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Sınav sonucu, 3 seviyeden birine tasnif edilir.

Bunu da oku :  TUBİTAK Bursu

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)

TestDaF Seviye 4 (TDN 4)

TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir.

Eğer her sınav bölümünde TDN 4 seviyesine ulaştıysanız artık yolunuzda Almanya’da eğitim görmek için resmi anlamda hiçbir engel bulunmamaktadır (doğal olarak diğer gerekli resmi koşulları da yerine getirmeniz gereklidir). Eğer aldığınız sınav sonuç TDN 5 ise Yüksek Öğrenime başlamak için gerekli olan seviyenin üstünde çok iyi dil seviyesine ulaşmışsınız demektir.

Almanya’da Yaşam
Almanya, 82 milyon nüfuslu gelişmiş bir Avrupa ülkesidir. Almanya siyasi olarak federatif bir yapıya sahiptir ve her eyalet de kendi iç işlerinde kısmen serbesttir. Ancak asıl federal başkent Berlin’dir. Almanya oldukça refah bir ülkedir ve kişi başına düşen gelir 27.600 dolar kadardır. Almanya toplumsal yapı olarak da çok fazla milletin bulunduğu bir ülkedir. Elbette ülkenin en baskın nüfusunu Almanlar oluşturmaktadır. Almanların ardından %90’ı Hıristiyan olmakla beraber Müslümanlar ve Yahudiler de yaşamaktadır. Ayrıca Almanya’da kayda değer bir Türk nüfus da yaşamaktadır.

Almanya’nın iklimi genelde yağışlıdır, baharda ve yaz mevsiminde hava her ne kadar güzel olsa da her an yağmur yağma ihtimali vardır.

Alman toplumu tüm dünyada çalışkanlıklarıyla bilinmektedirler. Bu çalışkanlık onların hayatlarında disiplinli çalışmaya, mantıkla hareket etmeye ve sistemli bir çalışma sistemlerinin olmalarına da olanak sağlamıştır. Hatta; Almanya’nın tarihte iki büyük Dünya Savaşı’nı kaybetmesine rağmen bu düzeye erişmesinde Alman disiplini ve dayanıklılığının çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Almanya’da Ulaşım
Almanya’da banliyö trenleri, tramvay ve otobüs gibi çok çeşitli toplu taşıma araçları vardır. Bilet, çoğunlukla istasyonlardaki ve duraklardaki otomatik bilet makinelerinden alınır. Ayrıca Almanya’da size önerimiz hem ucuzluk hem de kolaylık olması açısından haftalık ya da aylık kartlardan almanızdır. Bu şekilde toplu taşımayı çok daha hesaplı kullanabileceğinizi belirtelim. Her yerde olduğu gibi Almanya’da da çocuk, öğrenci, yaşlılar ve özürlü vatandaşlara toplu taşımada indirim sağlanmaktadır. Ayrıca şuna dikkat etmenizi öneririz, Almanya’da bazı toplu taşıma araçlarında sonradan bilet kontrolü yapılmaktadır. Eğer biletiniz yoksa ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bunu yaşamamak için biletinizi her zaman yanınızda bulundurun.

Bunu da oku :  İngiltere Dil Okulları

Ülke içi ulaşım sistemi de, şehir içi kadar gelişmiştir. Kara yoluyla ülkenin her yerine ulaşabilirsiniz. Almanya’nın dünyaca ünlü otoyolları bulunmaktadır ve bu otoyolları kullanabilirsiniz. Otoyol haricinde Almanya’nın her yerine tren seferleri de bulunmaktadır. Bu trenlerle ülkenin her yerine çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Almanya’ya gitmek içinse çok fazla havayolu seçeneği mevcuttur. Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Atlas Global, Sunexpress, Lufthansa gibi havayolları ile Almanya’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Almanya çok sık tercih edilen bir ülke olduğu için havayolu taşımacılığı firmaları yılın belli dönemlerinde promosyonlu biletler sunmaktadır.

Almanya’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?
Konaklama : Almanya’da konaklama ücretleri genelde 150 Euro’dan başlar ve konaklama tipine göre 400 Euro’ya kadar yükselmektedir. Ancak en sık tercih edilen konaklama kahvaltı dahil ya da yarım pansiyon konaklamadır ki bunun da fiyatı 200-250 Euro arasında değişmektedir.

Yeme İçme : Almanya’da orta halli bir restoranda yemek içeceklerle de beraber 13 Euro’dur. McDonald’s’da bir hamburger ise ortalama 7 Euro’dur.

Ulaşım ve Toplu Taşıma :
Aylık toplu taşıma biletinin parası ise 70 Euro’dur.

Kültürel Aktiviteler : Almanya’da kültürel aktivitelerin(sinema, tiyatro vs gibi) ortalama fiyatı da 10 Euro’dur.

Toplam :
Yukarıdaki fiyatları da hesapladığımız zaman Almanya’da bir aylık yaşam masrafı 950 Euro gibi bir rakam olarak karşımıza çıkar. Elbette bu rakamın kişisel tercihlere göre düşebileceğini ya da artabileceğini belirtelim.

Almanya’nın En Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Berlin : Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Berlin, aynı zamanda bir eyalet-kenttir.

II. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibarıyla 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya’da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan “utanç duvarı” adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır.

Berlin’de görülecek çok fazla yer olsa da en belli başlı yerler şunlardır :
Brandenburg Kapısı, Alman Teknoloji Müzesi, Potsdamer Platz, Reichstag(İmparatorluk Meclisi), Holocaust-Mahnmal(Soykırım Anıtı), Berlin Olimpiyat Stadı.

Gidebileceğiniz dil okulları : Deutsch in Deutschland, Alpadia Language Schools, Eurocentres
Münih : Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği’nin on ikinci en büyük şehridir.

Görülmesi gereken yerler : Munich Residenz, Olympiapark, Marienplataz, Allianz Arena, BMW Müzesi, Neue Pinakothek
Gidebileceğiniz dil okulları : Deutsche in Deutschland, Sprachcaffe Language Plus, Goethe Enstitüsü
Frankfurt : Frankfurt am Main, Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000’den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın beşinci büyük şehridir.

Görülmesi gereken yerleri :
Goethe House, Frankfurt Katedrali, St.Paul Kilisesi, Palmengarten, Nidda, Grüneburgpark, Giersch Museum, Hessenpark

Gidebileceğiniz dil okulları :
Sprachcaffe Language Plus, Deutsch in Deutschland,
Hamburg : Hamburg, Almanya’nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya’nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olup dünyada da 9. sıradadır.

Görülecek yerler :
Miniatur Wunderland, Reeperbahn, Alster, Binnenalster, Hamburg Müzesi, St.Pauli Piers
Gidebileceğiniz dil okulları : Deutsch in Deutscland

Almanya’da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye’de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
Almanya’ya gitmeden önce paranızı Euro’ya çevirme işlemini Türkiye’de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
Türkiye’den Berlin, Düsseldorf, Frankfurt ve Münih gibi merkezlere direk uçuş bulnumaktadır. Ancak aktarma ile gidecek olursanız, aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
Almanya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.egitimal.com

Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/

5/5 - (2 votes)
(Toplam 46 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment