Amerika Dil Okulları

ozgurluk-heykeli

Amerika Dil Okulları
Amerika Birleşik Devletleri dünyada bir çok insanın hayallerini süsleyen bir ülke olduğu gibi her öğrencinin de görmek istediği ve eğitim almak istediği bir ülkedir. Bunun sebebi ABD’nin dünyadaki en gelişmiş teknolojilere ev sahipliği yapması, kültürel açıdan çok zengin olması, renkli eğlence dünyası ve eğitim konusunda dünyanın en iyi üniversitelerine ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmasıdır.

Amerika her kıtadan ve her milletten insan barındırır. Bu özelliği sayesinde de giden kişinin aynı anda çok fazla kültürü deneyimi edinmesini sağlar. Ayrıca bu çok kültürlülüğün yanında eğlence, bilim ve eğitimin de aynı yerde bulunmasıyla öğrenci, aldığı en küçük eğitimde bile çok fazla bilgi sahibi olur ve kişinin ufku genişler. Dolayısıyla Amerika’da yurtdışı eğitim almanın sadece yabancı dil konusunda değil genel kültüre de büyük katkısı vardır.

Öğrenciler ABD’nin her eyaletinde eğitim alabilirler ancak en popüler eğitim lokasyonları şunlardır; New York, San Francisco, Los Angeles, Boston, Washington DC, Chicago’dur. Bu şehirlerin popüler olmasının sebebi ABD çok kültürlülüğünün en yoğun yaşandığı, eğlence hayatı ve bilim merkezlerinin de yoğunlaştığı şehirler olmasıdır.

Yukarıdaki lokasyonları Türk öğrenciler de sıklıkla tercih etmektedir ve Türk öğrenciye rastlama oranı oldukça yüksektir. Bu bölgeler haricinde Orta ve Kuzey Amerika’da da dil okulları bulunmaktadır. İsteyen öğrenciler bu eğitim noktalarını da tercih edebilirler.

Neden Amerika’da Eğitim ?
Çok Kültürlü Ortam : ABD’nin çok kültürlü ortamı sayesinde öğrenci sadece dil eğitimi almakla kalmaz aynı zamanda iyi bir hayat deneyimi de elde eder. Farklı kıtalardan gelen insanlarla tanışarak, diğer kültürlerin hayat tarzları, kültürleri ile tanışır.


Teknoloji ve Endüstri
: Dünyada çoğu teknolojik ürünün çıkış noktası ABD’dir. Ayrıca devlet olarak girişimciliğe de önem verildiği için insanların teknolojiler hakkında bilgi edinip uygulamaya dökmesi kolaydır ve desteklenmektedir. Bu bağlamda kariyer açısından ABD’de eğitim almış olmak kişiyi bir çok rakibinin önüne geçirir.

Ekonomik Çeşitlilik : Harcama konusunda çok fazla alternatif bulunmaktadır ve her keseye göre restoran, alışveriş merkezi, seyahatler bulunmaktadır. Özellikle İngiltere’ye göre daha ucuz olması ve Sterlin’e göre ABD Dolarının daha düşük olması da burayı cazip kılan özelliklerden biridir.

Dil Eğitiminden Sonra Lisans ve Yüksek Lisans Seçenekleri : ABD’de dil programları ile bütünleşik bir çok bölüm bulunmaktadır. Öğrenci dil programını tamamlayıp yeterliliğini kanıtladıktan sonra belli kriterleri de tamamladığı taktirde tercih ettiği lisans veya yüksek lisans bölümlerinden birisini seçebilir.

Konaklama Çeşitleri : Tüm dil okulu ya da üniversitelerde çok sayıda konaklama alternatifi mevcuttur. En sık tercih edilen aile yanı konaklama ve yurtların yanı sıra öğrenci otelleri, hosteller, oteller ve stüdyo daireler bulunmaktadır.


Her Yaş İçin Kurs Tipleri :
Çocuklar için yaz kamplarından İş İngilizcesi kursları ve TOEFL, IELTS eğitimlerine kadar bir çok alanda her yaşa hitap eden eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Doğal Güzellikler ve Şehirlerin Canlılığı : ABD çok fazla tabiat parkına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca büyük şehirlerin hepsinde hayat 7/24 devam etmektedir. Giden öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre bir çok aktivite programı ve seyahate katılabilirler.

Dil Programlarının Ekonomik Çeşitliliği : ABD’de dil okullarında bir çok program bulunmaktadır. Kur farkından dolayı İngiltere öğrencilere pahalı gelebiliyorken Amerika’da herkesin ekonomik durumuna uygun dil programları bulunmaktadır. Bu durum gidilecek şehir veya konumuna göre de değişmektedir. Ancak öğrenci Amerika’nın neresine giderse gitsin kendi ekonomik bütçesine uygun kaliteli eğitim alma şansı bulmaktadır. Amerika bu anlamda da avantajlı bir ülkedir.

Amerika’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?
Amerika dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için İngilizce dil eğitimi bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce: İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda İngiliz kültürünü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizce’yi öğrenmiş olur.

Bunu da oku :  Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yurt Dışı Bursları

Yoğun İngilizce: Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

IELTS Hazırlık Kursları: İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları:
TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

İş İngilizcesi Kursları:
İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır.

GRE Hazırlık Kursları : GRE için Türkiye’de ALES’in karşılığı bir sınavdır diyebiliriz. Amerika’daki kimi üniversiteler başvuru şartlarında gösterdiği sınavlardan birisidir. Avrupa’daki üniversitelerin bir kısmı da bu sınavı da geçerli saymaktadır. Sınav 3 yıl geçerlidir. Ayrıca şunu hatırlatmakta da yarar görüyoruz; Türkiye’de YÖK tarafından kabul gören sınav GRE General’dır. ALES yerine GRE General’a girebilirsiniz. Bir çok üniversite ALES yerine GRE’yi de kabul etmektedir.

GMAT Hazırlık Kursları :
GMAT işletme, yönetim, pazarlama gibi ana bilim dallarında lisansüstü ya da doktora yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Amerika’daki çoğu üniversite bu sınavı kendi vatandaşlarından da istemektedir. Yani sadece yabancıların değil ABD vatandaşlarının da kendilerini akademik alanda kanıtladıkları bir sınavdır.

Amerika’da Yaşam

Amerika’da dil eğitimi alacak öğrencilerin aklına gelen ilk soru yaşam masrafları olacaktır. Yaşam masrafı kişinin ekonomik durumu ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; San Francisco, Los Angeles’a göre daha pahalı bir şehirdir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki; bir yerde kültürel çeşitlilik ne kadar fazlaysa yaşam maliyetlerinde seçenekler bir o kadar artacaktır. Bu noktadan sonra kişinin tercihleri ön plana çıkmaktadır.

Öğrencilerin en sık tercih ettiği konaklama tipleri aile yanı konaklama ya da yurt tipi konaklamadır. Amerika’nın tamamını ele aldığımızda Aile Yanı Konaklamanın fiyatı 250-350 USD arasında değişmektedir. Bu fiyatı belirleyen şeyler büyük ölçüde konaklamanın şekli, yani tam pansiyon, yarım pansiyon ya da kahvaltı dahil seçeneklerden hangisi olduğu; şehir merkezinde bulunup bulunmadığı(özellikle New York’ta Manhattan bölgesindeki konaklamalar, New York’un diğer bölgelerine göre oldukça yüksektir) gibi kriterlerdir. Yurt tipi konaklamada ise fiyat skalası daha da genişlemektedir, çünkü aile yanı konaklamaların tipi ve şekli daha belirgin iken yurtta konaklamaların alternatifi çok daha fazladır. Tek kişilik özel banyolu yurtlardan 3-4 kişilik paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar çok geniş bir yelpazede seçenekler sunulmaktadır. Öğrenciler bu seçenekler arasında kendilerine en uygun olanı seçebilirler. Yine bu yurtlardan bazıları diğerlerine göre daha lüks olabilmektedir. Dolayısıyla bu yurtlarda da fiyatlar daha yüksek olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi konaklamanın maliyeti büyük ölçüde öğrencilerin tercihine göre değişmektedir. Ancak yurt tipi konaklama için bir fiyat aralığı verecek olursak; 250-600 USD gibi oldukça geniş bir fiyat aralığı verebiliriz.

Bunu da oku :  Yurt dışında eğitim alan gençler daha çabuk iş buluyor

Amerika’nın tüm şehirleri kültürel açıdan oldukça zengindir. Dünyada neredeyse tüm kıtalardan insanların açtığı dükkanlar, restoranlar, barlar veya aktivite programları bulunmaktadır. Öğrenciler boş vakitlerinde bu yerlere giderek vakit geçirebilir ve dil eğitiminin yanı sıra aynı zamanda iyi bir kültürel deneyim yaşayabilir.

Doğal zenginlikler, manzaralar ve doğa açısından da Amerika’nın herkesin görmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz. Öğrenciler de dil okullarının sunmuş olduğu gezi programlarına, seyahat programlarına katılabilirler ya da arkadaşlarıyla beraber ya da birey olarak bu gezilere gidebilirler. Bahsetmemiz gereken diğer birşey de Amerika’da araç kiralamadır. Kiralık araç fiyatları Amerika’da oldukça ucuzdur ve benzinin de fiyatı cüzzidir. Dolayısıyla öğrenciler gezileri için araç da kiralayabilirler. Ancak şunu belirtelim ki; Amerikan otoyollarında hız sınırlarına ve eyalet kanunlarına sıkı bir şekilde uymaları gerekmektedir. Öğrencilere bu açıdan da dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Amerika’da Ulaşım
Şehiriçi Ulaşım : ABD’nin tüm şehirlerinde toplu taşıma sistemi gelişmiştir ve çok çeşitli ulaşım sistemleri bulunmaktadır ve bu sistemlerle her yere saati saatine varabilirsiniz. Ancak belirtmek de fayda var; ulaşım sistemi ilk başta karışık gelebileceğinden dolayı toplu taşıma haritası bulundurmanızı öneriyoruz. İlk başlarda bu haritalarla yönünüzü bulabilirsiniz ve sonradan zaten tüm sisteme alışmış olursunuz. Toplu taşıma araçları dışında taksilerle de ulaşım sağlanabilir ama taksilerin ücreti yüksektir. Örnek vermek gerekirse, San Francisco, Los Angeles ya da New York gibi büyük şehirlerde çok kısa bir mesafe için 10-15 dolar ödeyebilirsiniz. Güvenlik açısından bindiğiniz taksinin gerçek bir taksi olduğundan da emin olmanızı öneriyoruz. Yani biz Türkiye’de nasıl evimizin ya da iş yerimizin yakınındaki taksi duraklarından taksi çağırmayı tercih ediyorsak, Amerika’da da evin ya da okulun yanındaki taksi duraklarını tercih etmeniz çok daha güvenli bir yol olacaktır.

Şehirlerarası Ulaşım : Amerika’da en sık kullanılan taşımacılık sistemi havayoludur. Amerikan toprakları çok geniş olduğundan dolayı hava yolu taşımacağılığı çok gelişmiştir ve ülke içerisinde çalışan bir çok hava yolu şirketi de mevcuttur. Hava yolu taşımacılığının avantajı zamandan tasarruf etmektir. Normalde hava yolu pahalı olsa bile erken alınan biletlerde çok avantajlı fiyatlar görülebilir.

Alternatif ulaşım imkanı ise otobüstür. Otobüs, Amerika’daki en ucuz taşımacılık şeklidir ancak zaman açısından dezavantajlı olabilir. Yine bu bağlamda Türkiye’deki kadar gelişmiş ve konforlu bir otobüs taşımacılığı sisteminin de bulunmadığını hatırlatmakta fayda var.
Trenle ulaşım, uçak kadar pahalı olsa bile zaman açısından avantajlı bir ulaşım şeklidir ve konforludur.

Amerika’nın avantajlarından birisi de araç satın alma ve kiralamanın çok cüzzi fiyatlarla yapılabilmesidir. 800 Dolar ila 1500 Dolara araç satın alabilirsiniz ya da 25-30 Dolara araç kiralayabilirsiniz. Arkadaş grubu ile yapılan seyahatlerde çok avantajlı bir ulaşım şeklidir. Ancak yukarıda uyardığımız gibi Amerikan otoyollarında ki hız limitlerine ve hız limitlerinin her eyalette değişebildiğine dikkat etmenizi öneririz.

Amerika’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : Amerika’da çok sayıda konaklama tipi mevcuttur. Bunlar arasında en çok tercih edilen genelde Aile Yanı Konaklama ya da Yurt Tipi Konaklama’dır. Bu tip konaklamaların ortalama tutarı 250-350 USD’dir.(Haftalık)

Ulaşım Ücretleri : Amerika’nın her şehrinde kapsamlı ve gelişmiş bir ulaşım sistemi bulunmaktadır. Aylık öğrenci pasosunu tüm taşıma araçlarında kullanabilirsiniz. Aylık ulaşım masrafı ise ortalama 120 USD’dir.

Yeme İçme Maliyetleri : Amerika’da restoran fiyatları bulunduğu semte ve türüne göre değişmektedir ancak ortalama 50 USD diyebiliriz. Bunun haricinde market alışverişleriniz de ortalama 35 USD olacaktır.

Kültürel Aktiviteler :
Bu da öğrenciden öğrenciye değişen bir rakam olmakla birlikte ortalama 20-25 USD denebilir.

Toplam : Yukarıda ki tüm maliyetler hesaba katıldığında Amerika’da dil eğitimine giden bir öğrencinin aylık, konaklama da dahil olmak üzere yaşam masrafı ortalama 1500 ila 1600 USD arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin sebebi de konaklamanın tipi ve öğrencinin tercihlerinden kaynaklanmaktadır.

Amerika’nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

New York : ABD’nin en kalabalık şehridir ve beş bölgeden oluşur. Görülebilecek yerler; Empire State Building, Times Meydanı, Brooklyn Köprüsü, Central Park, Özgürlük Heykeli ve Manhattan’dır. Şehir çok fazla kültürü içinde barındırdığı için dünyanın tüm mutfaklarına dair restoran bulabilmek mümkündür. Türk öğrenciler için de aynı şekilde bir çok Türk restoranı bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz dil okulları; Kaplan International, EC English, Kings Education, Sprachcaffe Language Plus, St.Giles International, LSI, ILSC, Embassy English, ELS Language Centers’dır.

Bunu da oku :  Fulbright Bursu

Boston : Massacusets Eyaleti’nin en büyük şehridir ve aynı zamanda ABD’nin eğitim şehridir. MIT, Harvard Üniversitesi, Boston Koleji, Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumlarını barındırmaktadır. Aynı zamanda bir çok dil okuluna da ev sahipliği yapar ve öğrenci şehri olduğu için öğrenciler açısından ekonomik olarak avantajlı yerler bulmak mümkündür. Tercih edebileceğiniz dil okulları; Stafford House, LAL Language Centers, Embassy English, LSI, Kaplan International, Kings Education, ELS Language Centers’tır.

San Francisco : ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan, en önemli kültürel ve finansal merkezdir. Dünya tarihinde çok sayıda düşünce akımına ev sahipliği yaptığından kültürel çeşitlilik hat safhadadır. Ünlü yokuşları, tramvayları, Çin mahalleleri, Viktorya döneminden kalan mimari ve Golden Gate Köprüsü ile görmeye değer bir şehirdir. Tercih edebileceğiniz dil okulları; LSI, Stafford House, Embassy English, EC English, St.Giles International, ILSC’dir.

Los Angeles : Kaliforniya eyaletinin ve ABD’nin en dinamik metropollerinden birisidir. Hollywood sinema endüstrisine ve Disneyland’e ev sahipliği yapmaktadır. Hollywood ünlülerinin yaşadığı Beverly Hills, Venice Beach, Marina del Rey, Santa Monica ve Hollywood film stüdyolarını içinde barındırmaktadır. Tercih edebileceğiniz dil okulları; Embassy English, Kaplan International, LSI, Kings Education, EC English, English Language Center’dır.

San Diego : Kaliforniya’nın 2.büyük şehridir. İçerisinde SeaWorld tema parkı, San Diego Hayvanat Bahçesi, San Diego Safari Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Los Angeles’a göre daha sakin bir şehirdir. Tercih edebileceğiniz dil okulları; Kaplan International, St.Giles International, Stafford House, Embassy English, LSI’dır.

Washington DC : Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. Beyaz Saray, ABD Kongresi gibi tüm federal kurumlar bu şehirde yer alır. Tercih edebileceğiniz dil okulları; EC English, Kaplan International, Stafford House’tır.

Amerika’da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Havalimanında ülkeye girerken görevliler size ne için geldiğinizi, ne kadar süre kalacağınızı, eğitim alacağınız yeri sorabilir. Bu sorular her havalimanında rutin sorulan sorulardandır. Bu sorulara net biçimde cevap verebilir, yanınızdaki evrakları gerektiğinde görevliye gösterebilirsiniz.
Pasaportunuzu uçakta, havalimanında ve ülke içerisinde her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye’de kimlik kartınız sizin için ne kadar önemliyse, Amerika’da da pasaportunuz o kadar önemlidir. Yolculuk esnasında ya da ülkede gezerken yanınızda yeteceği miktarda nakit para taşımanız önerilir.
Amerika’daki priz sistemi ile Türkiye’deki sistem birbirinden farklıdır. Elektronik aletlerinizi kullanabilmek için dönüştürücü almanız gerekmektedir. Mümkünse Türkiye’de iken dönüştürücü almanızı öneriyoruz.

Paranızı yurt içindeyken(havalimanından da önce) Dolar’a çevirmeniz daha karlı olacaktır.
Bavulunuzda hava taşımacılığı kanunlarına aykırı olarak belirtilen herhangi bir madde taşımayın. Örneğin; çakmak, kibrik, kesici alet vs gibi. Havalimanlarındaki gümrüksüz mağazalardan da alacağınız ürünlerde belli bir limit olduğunu hatırlatırız.
Gümrük görevlilerine kesinlikle eksik veya yanlış bilgi vermeyiniz.
Ülkeye giriş yaptıktan sonra bavulunuzu beklerken sadece tabelalara dikkat etmeniz gerekiyor. Kimi zaman aktarmalı uçuşlarda bavul kaybolabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kesinlikle panik yapmayın, havalimanına kayıp bavul bildiriminde bulunun. Bavulunuz size en geç 2 gün içerisinde teslim edilecektir.

Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra konaklama yerinize ya da şehir içine gitmek için havalimanı çıkışındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak, eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz çıkışta görevlilerden biri sizi karşılayacaktır.
Havalimanında ya da gittiğiniz şehrin büyük istasyonlarında Tourist Information noktaları bulunur. Size önerimiz, bu noktalardan bir şehir haritası temin etmeniz. Telefonda harita uygulamalarından da yararlanabilirsiniz ancak harita almanız hem şehri daha iyi anlamanızı sağlayacak hem de şehre alışmanızı kolaylaştıracaktır.egitimal.com
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/

(Toplam 79 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment