Yurtdışı Uçuşlarda Yanınızda Bulunması Gerekenler

uçak yolcusu kadın

Yurtdışı Uçuşlarda Yanınızda Bulunması Gerekenler
Uçak yolculuğu yapmak genel olarak meşakkatli bir iştir. Çünkü havayolları yoğun bir güvenlik önlemi almaktadırlar. Valizinizde bulundurduğunuz sıvıdan tutun da tırnak makasınıza kadar yoğun bir aramadan geçiyorsunuz. Ayrıca kesin kuralları olan havayolu firmaları, kural ihlaline de kesinlikle sıcak bakmıyor. Uçuşta da hal böyleyken dikkatli olunması gerekiyor elbette. Ancak yurtdışı uçuşları, yurt içi uçuşlarından çok daha farklıdır. En temel farklılıklardan ilki pasaport, ikincisi yurtdışı harcı, üçüncüsü ise havalimanına daha önce gitme zorunluluğudur. Bunlar haricinde serbest bagaj hakları da elbette farklıdır. Yurtdışı uçuşlarda yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken ve kesinlikle bulundurmamanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan en önemlilerine sizler için yazımızda yer verdik.

1) Resmi Yazılar: Pasaport, uçak bileti, pasaport kontrolünde göstermeniz gereken eğer varsa okul kabulleriniz, gideceğiniz yerin adresi yanınızda taşımanız gereken belgelerdir. Bu belgeleri, Türkiye’den çıkarken ve yurtdışında seyahat edeceğiniz ülkeye girerken ihtiyacınız olacağı için bavulunuza koymamanız, üzerinizde taşımanız gerekmektedir. Götürebileceğiniz diğer resmi belgelere baktığımızda bunlar arasında; ehliyetiniz ya da yedek kimlik, seyahat çekleriniz, gideceğiniz ülke dövizi, kredi kartı, tıbbi ve diş kayıtlarınız, varsa akademik dokümanlar gibi belgelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Pasaportunuzun ve en önemli dokümanların mutlaka 2 fotokopisini alın. Bir kopyasını evde bırakın ve bir kopyasını da yanınıza alın. Ayrıca yanınızda fazla miktarda vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmamaya gayret edin, bazen lazım olabilmektedir.

Bunu da oku :  E-Pasaport Hakkında

2) Kozmetik Ürünleri ve Türevleri: El bagajınızda kesinlikle kozmetik malzemeleri taşımayın, kozmetik malzemelerini görevliler direk çöpe yolluyorlar.

3) Kişisel Eşyalar: Yurtdışı uçuşlarında yanınıza alabileceğiniz kişisel eşyalar boyun yastığı, palto ya da şal, el çantası, şemsiye veya baston, fotoğraf makinesi /kamera, dürbün, makul miktarda okuma malzemesi, sürekli kullandığınız ilaçlar gibi eşyalardan ibarettir. Özellikle yurtdışı uçuşları uzun sürdüğünden dolayı, uçakta uyuma ihtimalinizi de göz önüne aldığımızda boyun yastığı ya da şal gibi sizin için rahatlık sağlayacak eşyaları yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları muhakkak yanınıza almalısınız. Bavulunuzda olması hiçbir işinize yaramayacaktır. El bagajınızın içinde barındırmalısınız.

4) El Bagajında Sıvı Taşımayın: Yurtdışında el bagajlarında çok sıkı kontrol olduğu için deodorant, törpü, sıvı ürünler gibi şeyleri bavulunuza koymayı unutmayın. Havayolu firmasına göre değişiklik gösterse de genellikle yetişkinler için bagaj hakkı 20 kilogramdır. Daha fazla eşyanız olursa, fazla ücret ödemek mecburiyetinde kalırsınız. Uçak biletinizi satın aldığınız havayolu firmasından bagaj hakkını kontrol edebilirsiniz.

Bunu da oku :  Ünlü gezginler (Kâşifler) ve keşifleri

5) Döviz: Gideceğiniz ülkede her ne kadar kredi kartı kullanabiliyor olsanız da, yine de sorun yaşamamak adına o ülkenin para birimini yanınızda taşımanızda yarar var. Gitmeden birkaç gün önce döviz büfelerinden ya da bankalardan yeteri kadar para temin edebilirsiniz. Avrupa’da Euro, onun dışında kalan ülkelerin pek çoğunda ise ABD doları geçerli bir para birimidir. Dövizlerinizi mutlaka el bagajınızda taşımalısınız. Bagaja verdiğiniz valizde taşınmaması gerekiyor.

6) Bunları Yanınıza Almayın: El bagajınızda taşımamanız gereken bazı şeyler var. Bunları asla el bagajınıza koymayınız.
‣ Yanıcı-yakıcı-patlayıcı her türlü madde ve sıvı bunlardan ilkidir. Boyalar, kimyasallar, çakmak gazı, kolonya vb.
‣ Her türlü sıvı ve gaz, su, gazlı içecekler, şurup, içki vb.
‣ Sprey gaz içeren ürünler.
‣ Macun kıvamındaki maddeler.
‣ Kimyasal ürünler.
‣ Bitki ve bitki tohumları, canlı-cansız hayvan vs.
‣ Katı olmayan yiyecek ve içecekler. Kokulu içecek ve yiyecekler hava alanı köpeklerini valizinizin etrafına toplayacaktır.
‣ Kesici-delici-patlayıcı aletler. Çakı, bıçak, muşta, tabanca, mermi vb. uçuş yapacağınız sırada yanınızda bulundurmamanız gereken şeylerdir.
Kaynak: biletall.com
Gezgin olmak için lütfen ziyaret ediniz: /vize-pasaport/

(Toplam 297 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment