Pasaport yenileme işlemi nasıl yapılıyor?

turkiye pasaport

Vatandaşlar, süresi dolan pasaportlarına yönelik olarak pasaport yenileme hizmeti bulunuyor. Vatandaş, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün pasaport yenileme hizmetinden yararlanabiliyor. Günümüzde e-pasaport hizmeti ile online pasaport yenileme işlemi sunuluyor.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de internet hizmetleri son dönemlerde oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Bu durum insanların yaşamlarının her alanında internet çözümlerinden ve fırsatlarından yararlanabilme şansına sahip olabilmesini sağlıyor. Özellikle de kamu alanında modernizasyon çalışmalarının yürütülüyor olması çerçevesinde vatandaşlar sadece dakikalar içerisinde kamu işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Bu çerçevede de günümüzde artık vatandaşların dijital dünyaya uyum sağlayan e-pasaport uygulamaları ile birlikte pasaport yenileme işlemleri konusunda internet çözümlerinden ve fırsatlarından yararlanabilme şansına sahip olabiliyor.

Günümüzün hızla gelişen teknolojileri sayesinde artık vatandaşların yaşamlarının her alanında yer alan internet hizmet ve çözümlerinin kamu işlemleri konusunda da kendisine etkin bir şekilde yer edinmesi ile birlikte vatandaşlar sadece dakikalar içerisinde kamu işlemlerini de gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. İnternet üzerinde kamu kurum ve kuruluşları tarafından sunulan yeni nesil hizmet kanalları üzerinden vatandaşların sadece dakikalar içerisinde kamu işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmeleri sağlanıyor ki bu noktada sunulan hizmet olanakları ile vatandaşların online pasaport yenileme işlemlerini de gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmesini sağlıyor.

Bunu da oku :  Vize istemeyen ülkeler listesi 2017

Son dönemlerde kamu kurum ve kuruluşları tarafından sunulan hizmetler alanında da internet ve teknolojik sistem çözümlerinin son derece etkin ve yoğun bir şekilde kullanılıyor olması sayesinde vatandaşlar birkaç dakika içerisinde her alandaki kamu işlemini olduğu gibi pasaport yenileme işlemlerini de internet üzerinden gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Özellikle de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde geçilen e-pasaport dönemi ile birlikte vatandaşların, pasaportlarında da modern yüzyıl teknolojisinin sunduğu fırsatlardan yararlanabilmesini sağlıyor. Özellikle de günümüz modern yüzyıl Türkiye’sinde artık vatandaşların yurtdışına çıkışları sırasında gerekli olan en önemli belge olan pasaportlarında e-pasaport dönemine geçilmesi dolayısı ile vatandaşların pasaport yenileme işlemleri de internete taşınıyor.

Ancak günümüzde vatandaşların pasaport yenileme işlemleri artık yeni pasaport başvurusu şeklinde gerçekleştiriliyor. Çünkü günümüz modern yüzyıl Türkiye’sinde geçilen ve aktif şekilde kullanılmaya başlanan e-pasaport ürünlerinde pasaport yenileme işlemleri bulunmuyor. Çünkü yeni nesil teknolojiye sahip olan e-pasaportlarda pasaport geçerlilik süresinin sona ermesi ile birlikte vatandaşların pasaport yenileme işlemleri yerine doğrudan yeni bir e-pasaport başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılmış olan e-pasaport online randevu sistemi üzerinden vatandaşlar e-pasaport başvurularını sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirerek, pasaport yenileme veya yeni adı ile yeni pasaport başvurularını çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde modern işlem kanalları aracılığı ile gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

Bunu da oku :  Almanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Daha önceleri vatandaşların pasaport yenileme işlemleri için, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapacakları yenileme başvuruları sırasında pasaport başvuru formu, yenileme için pasaport, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve parmak izi talep ediliyordu.
Pasaport uzatma işlemi için tıklayın : epasaport.egm.gov.tr

5/5 - (6 votes)
(Toplam 63 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment