İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

dünya dilleri

Eğitim, iş veya seyahat amaçlı olsun; yurt dışına çıkmak, bilinmeyen yollara düşmek heyecan vericidir. Kimileri için bu heyecan, endişe ve panik ile karışabilir. Bu nedenle yurt dışına ilk kez çıkıyorsanız hayat kurtarıcı bazı hassas noktaları bilmeniz, endişe seviyenizi aşağıya çekerek, seyahatinizden keyif almanızı ve seyahatinizi sorunsuz geçirmenizi sağlayacaktır. Bunlar gideceğiniz yerde kullanılan para birimi, ulaşımın nasıl sağlandığı, telefonunuzu yurt dışı aramalar için açtırma, çantanızda sürekli olarak neler bulundurmanız gerektiği gibi bilgiler olabilirken, daha kapsamlı ve komplike bilgiler de olabilmektedir. Öyleyse, yurt dışına çıkmadan önce öğrenmeniz gerekenler hakkında önemli tavsiyelerimize kulak verin.

1. DİL
Bilindiği üzere bu devirde İngilizce biliyor olmak, katma değerli bir bilgi olarak görülemeyecek kadar sıradanlaştı, adeta bir gereklilik halini aldı. Profesyonel seviyede olmasa bile, çoğumuz “derdimi anlatacak kadar” klişesinden faydalanarak gittiğimiz ülkelerde işlerimizi yürütebiliyoruz. Olur da yolunuz hiç İngilizce konuşulmayan bir yere düşerse, öncesinde gideceğiniz yerin yerel dilinde bazı temel cümleleri öğrenebilir, bir sözlük edinebilirsiniz. Eğer tur aracılığıyla gidiyorsanız bir rehber veya tercüman görevlendirilip görevlendirilmediğine dikkat etmeniz gerekir.

2. KÜLTÜR
Dil kadar kültür de ülkeden ülkeye çeşitlilik gösteriyor. En basitinden, ülkelerin selamlaşma stillerine baktığımızda çokça farklılıklar olduğu aşikârdır. Kimi ülkelerin selamlaşma biçimleri, kimi ülkelerde olumsuz bir şekilde karşılanabiliyor. Bir yeri belirtmek için işaret parmağınızı uzatmanız bile başınızı belaya sokabilir. Bu nedenle gitmeden önce seyahat edeceğiniz ülkenin kültürünü etraflıca araştırmak oldukça faydalı olacaktır. Konuyla ilgili bir süre önce sizler için hazırladığımız İnfografiği inceleyebilirsiniz.

3. HAVA DURUMU
Kutuplara mı gidiyorsunuz yoksa yakıcı sıcağıyla çöllere mi? Yolunuz, sürekli yağmur yağan bir yerlere mi düşecek yoksa güneşin, sıcağıyla her yeri esir aldığı bir ülkeye mi? Seyahate çıkmadan önce mutlaka gidilecek yerin havasına, iklimine bir bakmak gerekir. Böylelikle valizinizi hangi giysilerle doldurmanız, yanınıza hangi ekipmanları almanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz.

4. ULAŞIM
Kalacağınız yerin ulaşım olanaklarının gelişmiş olması elbette yararınıza olacaktır fakat sonrasında nereye nasıl gideceğinizi bilmek çok daha fazla önem kazanıyor. Bunun için navigasyon uygulamalarından yararlanabilir, harita edinebilir veya turist bilgilendirme noktalarından yardım isteyebilirsiniz. Eğer araba kiralayacaksanız bulunduğunuz yerin trafik kurallarını bilmeniz de gereklilik arz ediyor.

5. BELGELER
Vize, pasaport, uçak bileti vb. belgelerinizi mutlaka kontrol etmeli, yurt dışına çıkış harcını yatırıp pulunuzu almayı unutmamalısınız.

6. BESLENME
Gitmeden önce neler yiyebileceğinizi araştırmanız -özellikle yemek çeşitliliği fazla olmayan yerler için- gittiğinizde istemediğiniz şeyleri yemek zorunda kalmamanız ya da aç kalmamanız açısından oldukça önemli.
Kaynak: biletall.com
Gezgin olmak için lütfen ziyaret ediniz: /vize-pasaport/

ADS
(Toplam 215 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment