Fransa Dil Okulları

bonjour

Fransa, Avrupa kültürünün en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olmakla beraber dünyada en fazla konuşulan dillerden biri olan Fransızca’nın da anavatanıdır. Genelde Fransa dendiği zaman herkesin aklına ilk olarak “Fransızlar başka dil bilseler dahi önce kendi dillerini tercih ederler ve Fransa’da bir Fransızla asla İngilizce anlaşamazsınız” cümlesi gelir. Aslında bu durum Fransızcayı sadece kursta değil sokağa çıktıktan sonra her an mecbur kalarak da olsa öğreneceğiniz anlamına gelir. Şunu unutmamak gerekir ki; bir dili ne kadar fazla kursa giderseniz değil, o dile ne kadar maruz kalırsanız öğrenirsiniz. Dolayısıyla Fransızca öğrenmek istiyorsanız, Fransa’da dil okuluna gitmeniz büyük bir avantaj olacaktır.

Fransızcayı tüm dünyada 200 milyondan fazla insan konuşmaktadır. Dolayısıyla ikinci yabancı dilim olsun diyen kişiler ya da kariyeri açısından önemli bir adım atmak isteyen kişiler için Fransızca ideal dillerden birisidir.

Fransa’da dil okuluna gitmek istiyorsanız size önerebileceğimiz ilk şehir kesinlikle, Fransa’nın da başkenti olan Paris dil okullarıdır. Paris turistik bir şehir olduğu için giden her öğrenciyi de cezbeden bir şehirdir. Paris böyle olsa bile Fransa’nın güney şehirleri de her gün bir çok dil okulu öğrencisini ağırlamaktadır. Nice, Montpellier, Cannes gibi şehirler diğer popüler şehirlerden bazılarıdır.

Fransızca dil okullarında genel Fransızca, gençler için Fransızca, sınav hazırlık kursları, iş ve mesleki Fransızca kursları da sunulmaktadır. Ayrıca dil okullarında ek ders olarak, şarap tadım kursu, yemek kursu gibi Fransız kültürünü de tanıtan dersler bulunmaktadır. Dilerseniz bu derslere de katılabilir ve Fransızcayı Fransız kültürünün ögeleri ile beraber öğrenebilirsiniz.

Fransa, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen bölgesindedir. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 12 haftaya kadar bir dil okulu kaydı yaptırırlarsa, herhangi bir vize uygulamasına tabi olmaksızın Fransa’ya seyahat edebilirler. Yeşil pasaport sahibi olmayan kişiler veya 12 haftanın üzerinde eğitim alacak kişilerin ise vize alması mecburidir.

Neden Fransa’da Dil Eğitimi ?

Fransızcanın Anavatanı : Fransızca, Fransa’da konuşulan dildir ve bu dilin en iyi öğrenilebileceği yerlerin en başında Fransa gelir.

Avrupa’nın Kalbi : Avrupa’nın hiç şüphesiz en önemli ve en büyük kültürel mirasa sahip ülkelerinden birisi de Fransa’dır. Bu özelliğiyle Fransa’da yurtdışı eğitim almanız size kültürel anlamda çok şey katacaktır.

Fransızcanın ‘Zorunlu Dil’ Olması : Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Fransa’da halk başka bir dil bilse bile İngilizce’yi ya da başka herhangi bir dili konuşmayı reddetmektedir ya da çok mecburi durumlarda konuşmaktadırlar. Ancak bu kesinlikle handikap olarak değil Fransızcayı öğrenebilmek için müthiş bir fırsat olarak görülmelidir. Dolayısıyla bu da Fransa’yı dil eğitimi için cazip kılan etkenlerden biridir.

Fransa’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel Fransızca Kursu : Dersler boyunca farklı gündelik durumlara göre iletişim becerilerinizi hızla geliştireceksiniz. Her gün göreceğiniz 2 ders şu alanları kapsayacaktır: dilbilgisi, sözcük bilgisi, telaffuz. Sonraki 2 derste şu alanlara odaklanacaksınız: konuşma, dinleme, okuma, yazma. Bu kursta bir ders kitabı kullanırsınız ve canlandırmalar, gerçek materyaller, gazeteler ve dergileri içeren çok çeşitli materyal ve alıştırmadan yararlanırsınız.

Bunu da oku :  Sokrates Değişim Programı

Yoğun Fransızca Kursu : Bu kurs, yoğun şekilde ders görmek, dili ve ülkeyi kapsamlı olarak tanımak isteyen öğrenciler için uygundur. Bu kursa katılan öğrenciler, sabahları genel Fransızca için açıklanan derslerin aynısını görürler. Öğleden sonra sınıfları, akıcılık alıştırmaları ve geldiğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleriyle ilgili kapsamlı konu işlemeleri sayesinde aldığınız eğitimi daha da güçlendirir ve öğrendiklerinizi pekiştirir. Çalışan ya da işinde kariyer planlayan ve bu nedenle İngilizce eğitimi görenler için bazı merkezlerimizde, ayrıca bazı kurslar Yoğun Program seçen öğrencilere istedikleri taktirde İş Fransızcası kursu da vermektedir.

Süper Yoğun Fransızca Kursu : Bu programların temel amacı; öğrencinin, Fransızca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Fransızca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir.

TEF Hazırlı Kursu : TEF, anadili Fransızca olmayanların akıcılığını test etmek için tasarlanmış bir sınavdır. Fransızca konuşulan üniversiteler ve şirketler tarafından tanınmaktadır. Özgüveninizi ve dil hakimiyetinizi artırmak için minimum iki haftalık bir kurs alabilirsiniz. Ancak bu kurslara katılmak için genelde orta seviye Fransızca bilgisine sahip olmak gerektiğini de hatırlatalım.

Fransa’da Yaşam
Fransa büyük ve geniş bir kültürel mirasa sahiptir. Halk geleneklerine her daim sahip çıkmaktadır ve Fransızcaya da kendi ulusal kimlikleri açısından önem atfetmektedirler. Bunun dışında Paris, Marsilya, Nice, Bordeaux, Lyon ve Lille gibi şehirler de görülmeye değecek bir çok tarihi eser ve bölge bulunmaktadır. Paris’te nüfus 10 milyon ve biraz daha karma iken diğer şehirlerde nüfus hemen hemen 1 milyon kadardır.

Fransa’da iş saatleri sabah 8-9 gibi başlar, akşam 17-18’e kadar sürer. Tiyatro ve konser salonu gibi yerlerse daha geç saatlerde kapanmaktadır. Müzeler Salı hariç her gün açıktır ancak bankalar genellikle öğleden sonra şubelerini kapatırlar ama ATM’ler yaygındır ve para işlemleriniz için ATM kullanabilirsiniz.

Bunu da oku :  İngiltere Dil Okulları

Fransa’da Ulaşım : Fransa şehirlerinde ulaşım sistemi çok gelişmiştir ve her şehirde yaygındır. Bunun dışında şehirler arası yolcu taşımacılığında da çok geliştiğini ve hızlı tren ağlarının tüm ülkeyi sardığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu trenler çok yüksek hızlara çıkabilmektedir(500 KM gibi). Ülke içi ulaşımda bu tren ağlarını kullanabilirsiniz ya da daha ekonomik olması açısından otobüs firmalarını da tercih edebilirsiniz.

Fransa’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?
Konaklama : Fransa’da konaklamalar 180 Euro’dan başlayıp konaklama tipine göre 420 Euro’ya kadar çıkmaktadır.

Toplu Taşıma Ücretleri : Fransa’da aylık toplu taşıma kartlarının ortalama fiyatı 62 Euro’dur.
Sinema, Tiyatro ve Sosyal Etkinlikler : Sinema, tiyatro gibi sosyal etkinliklerin ortalama fiyatı ortalama 10-15 Euro’dur.

Yeme İçme : Fransa’da ortalama bir restoranda yeme içmenin fiyatı ortalama 12 Euro’dur. McDonald’s’da bir hamburgerin fiyatı da ortalama 8 Euro’dur. Diğer içecek fiyatlarını da hesaba kattığımızda bir tek yeme içmenin hemen hemen 15-20 Euro gibi bir fiyata denk geldiğini görürüz.

Toplam : Yukarıda saydıklarımızı hesaba kattığımızda karşımıza aylık ortalama 1150-1200 Euro gibi bir yaşam masrafı çıkmaktadır. Tabi ki bu masrafın kişisel tercihlere göre değişebileceğini hatırlatalım.

Fransa’nın Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Paris : Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Paris’te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, “Işık Şehir” diye de anılmaktadır.

Görülmesi gereken yerler : Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Zafer Takı, Şanzelize Caddesi, Le Marais

Gidebileceğiniz dil okulları :
Sprachcaffe, Language Studies International, Eurocentres

Nice : Nice, Güney Fransa’da, Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında yer alan bir şehirdir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Nüfusu 347.100’dür. Fransa’nın beşinci büyük şehridir.

Görülmesi gereken yerler : Fransız Rivierası, Nice Katedrali, Matisse Müzesi, Park Phoenix, Nice Kalesi

Gidebileceğiniz dil okulları : Sprachcaffe Language Plus

Lyon : Lyon, Fransa’nın güneydoğu tarafında yer alan bir kenttir. Fransa’nın Rhône yönetiminin merkezidir ve Rhône-Alpes bölgesinde yer alır. Konum olarak Marsilya ile Paris’in arasında yer alır. Lyonlular kendilerine Lyonnais derler.

Lyon’un tarihine bakacak olursak, kimyasal alanda birçok petrokimyasal endüstriye ev sahipliği yapmaktadır. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin merkezidir. Şehirin Auguste ve Louis Lumière kardeşler nedeniyle, sinema tarihinde önemli bir yeri vardır. Şehirin futbol takimı Olympique Lyonnais’dir. Lyon’un şehir merkezindeki nüfusu 472.305’dir. Bağlı bölgeler ile birlikte bu nüfus 1.748.271 (2006) olur. Şehir Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Toplam bölgenin nüfusu 3 milyona yakındır.

Bunu da oku :  Amerika Dil Okulları

Görülmesi gereken yerler : Fourviere Bazilikası, Lyon Katedrali, Bellecour Meydanı, Tekstil Müzesi, Bartholdi Çeşmesi, Lumiere Institut.
Gidebileceğiniz dil okulları : Alpadia Language School, Eurocentres

Fransa’da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye’de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
Fransa’ya gitmeden önce paranızı Euro’ya çevirme işlemini Türkiye’de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
Türkiye’den Paris, Lyon ve Marsilya gibi merkezlere direk uçuş bulnumaktadır. Ancak aktarma ile gidecek olursanız, aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
Fransa gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.egitimal.com

Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/

ADS
(Toplam 281 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment