Fulbright Bursu

burslu-kiz

Fulbright Bursu Nedir?
Fulbright Bursu ABD hükümeti tarafından verilen, 1946 yılında Senatör J. William Fulbright tarafından başlatılan bir program olup ABD’nin en prestijli burslarından biridir. Program kapsamında Master, Doktora ve Doktora tezi bursları sunulmaktadır.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu
Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, ya da diğer bir adıyla Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, 1949 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan ikili anlaşma ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 13 Mart 1950 tarih ve 5596 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarına başlamıştır. Komisyonumuz, Türk ve Amerikalı üniversite mezunlarını, akademisyenleri, sanatçıları ve kamu görevlilerini eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını kapsayan burslarla desteklemekte ve ABD’de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Komisyonumuz, Türk ve Amerikan halkları arasında eğitim ve kültürel değişim yoluyla ortak bir anlayış geliştirmek için kurulmuştur.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu yönetimi, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlikten oluşmaktadır. Komisyonumuzun Yönetim Kurulu üyeleri, Türk ve Amerikan Hükümetleri tarafından atanmakta ve bu üyeler her iki ülkeyi temsil etmektedirler.

Bunu da oku :  TUBİTAK Bursu

Komisyon bütçesi 1949 yılındaki kuruluşu itibariyle, Türk ve Amerikan Hükümetleri tarafından ortaklaşa oluşturulmaktadır. 2019 yılında kuruluşunun 70. yılını kutlayacak olan Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, kurulduğundan bu yana yaklaşık 6.500 Türk ve Amerikalı öğrenci ile akademisyene burs olanağı sağlamıştır. Fulbright mezunu Türk öğrenci ve öğretim üyeleri, ABD’deki çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek ülkemize faydalı çalışmalar yapmaktadırlar. Türkiye’ye gelen Amerikalı akademisyenler de, çeşitli dallarda gerçekleştirdikleri araştırmalar ve aldıkları eğitim ile alanlarına önemli katkılarda bulunmaktadırlar. Programlarını tamamlayıp ülkelerine dönen Fulbrightlılar, görev aldıkları önemli pozisyonlarda, Türkiye ile bağlarını sürdürerek, Fulbright’ın amacını uygulamış ve gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

Master için maksimum 2 yıllık burs sunulmakta ve maksimum 30.000 USD’ye kadar eğitim ve bağlı masraflar, 1,280 – 2,160 USD aylık yaşamsal masraflara dair harcırah ve ABD’ye gidiş dönüş uçak bileti sunulmaktadır. Başvuranlardan lisans not ortalaması olarak minimum 3,0/4,0 istenmektedir. Başvuru için istenmese de kabul alınan üniversitelere giriş için GRE/GMAT istenebilmektedir. İngilizce yeterlilik için TOEFL sınavı gerekmekte olup, genel bir skor yerine başvurulan üniversitelerin istedikleri skorlar dikkate alınıyor.

Bunu da oku :  MEB Bursu

Doktora için de hemen hemen ayn koşullar geçerli ancak istenen not ortalaması biraz daha yüksek: 3,5/4,0

En Çok Talep Edilen Burslar

1- Burs Adı: Master’s
Burs Başlangıç Dönemi: 2019-2020 Akademik Yılı Güz Dönemi
Burs Süresi: En fazla 2 akademik yıl

Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)
Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)
İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır.

Bursun Kapsamı: Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı:

Eğitim ücreti ve masrafları
(1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
Aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.)
Üniversite sağlık sigortası
Gidiş-dönüş uçak bileti.

2-Burs Adı: Doktora
Burs Başlangıç Dönemi: 2019-2020 Akademik Yılı Güz Dönemi
Burs Süresi: En fazla 2 akademik yıl

Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)
Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır
Fulbright Bursu doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, okul, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Bunu da oku :  YLSY Bursu

Bursun Kapsamı:Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı

Eğitim ücreti ve masrafları:
(1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
Aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.)
Üniversite sağlık sigortası
Gidiş-dönüş uçak bileti.

Verdiği burs miktarı ve 70 yıla yakın geçmişi ile Fulbright Bursu dünya çapında önemli burslardan biri. Dolayısıyla ciddi akademik başvuruların önplana çıktığını söyleyebiliriz.
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz

5/5 - (4 votes)
(Toplam 82 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment