Genç Gezginler İçin Ucuza Seyahat Etme Tüyoları

dolu bavul üstünde

Yurt dışına ucuz gezi nasıl yapılır?

Birçoğumuz değişik ülkeler ve kültürler görmek istiyoruz, ancak bunun bir maliyeti var. Ben sık yaptığım, keyif aldığım, bir tutku haline dönüşen dünyayı gezmek hobim için büyük paralar harcamıyorum. Bu yazımda çok para harcamadan, yurt dışında ucuz gezi turları yapmak isteyenler için yararlı bilgiler, tatil önerileri ve seyahat tavsiyeleri veriyorum. Mümkün olduğunca az parayla değişik ülkeler gezmek, ucuz seyahat etmek ve tatil yapmak mümkün.

Genç Gezginler İçin Ucuza Seyahat Etme Tüyoları
Günümüzde hemen hemen herkesin, hele ki genç neslin en büyük hayali dünyayı gezmektir. Kimi zaman vakit, kimi zaman iş güç, kimi zamansa maalesef maliyet yüzünden ertelenir hep bu hayaller. Bu yazıyı ‘’Hiç olmazsa bütçemin yettiği kadarını gezsem yeter.’’ diyenlerin az bütçeyle mümkün olduğunca çok yer gezebilmesi için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

Erken Rezervasyon Cüzdan Kurtarır!
Pek tabi düşük bütçeli tatil denince akla ilk gelen çözüm erken rezervasyonla alınan biletler oluyor. Özellikle uçakla seyahat etmeyi düşünüyorsanız biletinizi ne kadar erken alırsanız işin içinden o kadar ucuza çıkma şansınız artar. Üstelik böylece hemen hemen her arkadaş veya aile ortamında bahsi en azından bir kez geçmiş olan ‘’Bu sene de Prag’a gidelim, oradan da belki Avrupa turu yaparız.’’ cümleleri havada kalmamış olur ve biletinizi çok önceden aldığınız için bu sefer bahsi geçen gezinizi gerçekten yapma fırsatı bulursunuz. Gitmek istediğiniz tüm şehirlere Biletall.com’dan kolaylıkla erken rezervasyon yapabileceğinizi de unutmayın.

Pahalı Ülkelere Gitmeyin!
Ben istemez miyim St. Petersburg’daki Ermitaj Müzesi’ni gezmeyi, okurken etkilendiğim Dostoyevski romanındaki Beyaz Geceleri yaşamayı, Paris’te Louvre Müzesi’ni görmeyi? Bir işiniz yoksa veya masraflarınızın çoğunu karşılayacak bir davet almadıysanız bırakın pahalı ülkeleri. Peki gitmek istediğimiz bir ülke veya kentteki fiyatlar nasıl, öğrenebilir miyiz? Yaşadığımız ülke veya kentteki fiyatları, gitmek istediğimiz yerdeki fiyatlarla karşılaştırabilir miyiz? Evet.

Bunu da oku :  İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

Numbeo sitesi bunu yapıyor. Anasayfadaki “Cost of Living” menüsüne imleci getirdiğinizde göreceğiniz “Cost of Living Comparison”a tıklayın, açılan sayfadaki üst kutuya yaşadığınız kenti (yoksa en yakın büyük kenti), alt kutuya ise gezmeyi düşündüğünüz kenti girin ve “Compare” sekmesine tıklayın. Örneğin bakın ben burada İstanbul ile Moğolistan başkenti Ulan Bator fiyatlarını karşılaştırıyorum.

Hangi Ülkelere Gidilir? (Ucuz Ülkeler)
Hangi ülkelere gidilir, hangi ülkeler ucuz, yurt dışını gezmeye nereden başlayalım sorularına yanıtım net: Türkiye’nin Batısında yaşıyorsanız Balkanlar, Doğusunda yaşıyorsanız Kafkaslar. Balkanlarda özellikle Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Romanya ucuz gezi yapılabilecek ülkeler. Tatil için Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan içeren bir Kafkaslar seyahati de ilginç olur ve ucuza mal olur, hem fiyatlar uygun, hem de uçağa ihtiyacınız yok.

Uçakta masraf yapmayın!
Ucuz havayollarının çoğu uçakta yeme-içme ikram etmeyip pahalıya satar. Kabine havaalanındaki dükkanlardan aldıklarınız dışında sıvı sokamazsınız ama pakette bisküvi, çerez, sandviç, meyve, çikolata ve birçok yiyeceği yanınıza alabilirsiniz. Ucuz seyahat etmek isteyen biri için uçakta mantık dışı fiyatlarla yemek yemek hiç uygun değil.

Aktarmalı uçun!
Paranız az ve zamanınız çoksa aramalarda en üstte çıkan direkt uçuşları değil, daha ucuz aktarmalı uçuşları tercih edin. Örneğin ben Latin Amerika seyahatim için Brezilya‘ya direkt ve pahalı değil New York aktarmalı, ucuz ve uzun sürede gittim. Ucuz gezi için bence değer.

Çok Gezen Değil, Çok Okuyan Karlı Çıkar
Diyelim ki ilk olarak İtalya’ya gitmeye karar verdiniz. Gitmeden derin bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. ‘’Nerede ne yenir, en uygun hediyelik eşya nereden alınır, konaklama açısından en cep yakmayan fakat konforu da bir kenara bırakmadan kalabileceğiniz oteller hangileridir?’’ gibi ayrıntıları İtalya için yola çıkmadan önce belirlerseniz son dakikada acele ile ilk bulduğunuza razı olmaz ve bütçenizi dilediğiniz gibi ayarlama şansı elde edersiniz. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce gidilecek ülke veya şehirdeki müzeleri iyice okuyup araştırmak gerekir. Bazı dönemlerde müzelere giriş ve bazı etkinlikler ücretsiz olabilmektedir. Denk getirirseniz yaşadınız demektir!

Tabanlara Kuvvet
Tabii ki kıtalar arasını yürüyerek geçin demiyoruz. Fakat gittiğiniz ülkede her yere taksi ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız, ne yazık ki cebinizde bir sonraki ülkeye gitmeye yetecek paranız kalmayabilir. Ülke veya şehir değiştirmeyecekseniz yürümek veya toplu taşıma aracı kullanmak hem cebinizi rahatlatır hem de size gittiğiniz yerin kültürünü daha yakından tanıma imkanı sunar. Üstelik manzaranın ve atmosferin tadını çıkararak, yavaş yavaş yürüyerek gezmek, geriye dönüp baktığınızda emin olun verdiğinize hiç pişman olmayacağınz bir karar olacaktır.

Bunu da oku :  Abartıldığı Kadar Güzel Olan Turist Çeken 50 Yer

Tipik sırt çantalı gezginler gibi her kentte bir veya iki gece kalıp oradan oraya zıplamayın. Yavaş gezerek hem toplam yolculuk maliyetinizi azaltın, hem de sadece en turistik yerleri değil arka sokakları, gerçek yaşamı görün, keşfedin. Bir ülkede 10 şehir yerine 5 kent ve kasaba görün, daha fazla keyif alacaksınız. Seyahatlerinizi bir yaşam tarzı olarak benimseyin, geziniz kısa süreli olsa bile. Tanıştığınız insanlar sadece ucuz yerleri bulmanızı değil, eğlenmenizi ve o yeri benimsemenizi de sağlar.

Ucuz Gezi İçin Alışkanlıklardan Vazgeçmek!
Ben de hemen herkes gibi evimde her zaman temiz ve düzenli, kendime göre küçük ve keyifli konforlara sahip biriyim. Ama Moğolistan‘da göçebe çadırında, Estonya‘da komün evinin tavan arasında kalırken bunları özlemek şöyle dursun, aklımdan bile geçirmedim. Rahat olun, bırakın konforu ve hijyeni, eve döndüğünüzde o incecik yer yatağını ve yosun tutmuş duşu özleyeceksiniz. Hem işiniz ne? Kaldığınız yerde temizlik yapın. Ben Arjantin‘den Çin‘e kadar birçok ülkede temizlik yapıp bana evini açmış insanları sevindirdim.

Ne Varsa Marketlerde, Sokak Aralarında Var
‘’Nasıl olsa bir kere dünyayı gezeceğiz, gelmişken her şeyin en pahalısını, en lüksünü deneyelim.’’ Demeyin! Emin olun sokak aralarında gördüğünüz butik dükkanlardaki tatlar ve tezgahlarda yapılıp ayaküstü tüketilen yöresel yemekler, geriye dönüp baktığınızda gezinizin en keyifli anlarından olacaktır. Ayrıca marketler ne güne duruyor? Damak tadınıza uygun yüzlerce hatta binlerce gıdayı oldukça ekonomik bir fiyata bulabileceğiniz süpermarketler seyehat boyunca en büyük yardımcınız olacaktır.

Bunu da oku :  Yılbaşı İçin En İyi Yurtdışı Tatil Noktaları

Düşük Sezon, Düşük Bütçe Dostudur
Temmuz ayında Fransa’ya gittiğinizi hayal edin. Harika bir atmosfer, mis gibi bir hava, çocuklar gibi şen Eyfel Kulesi’nin altında fotoğraf çektiriyor veya çimlere uzanmış o harika manzaranın tadını çıkarıyorsunuz öyle değil mi? Aklınıza gelmeyen bir şeyler var. Müzelerde bekleyeceğiniz bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklar, turizm mevsiminde ülkeye akın etmiş turistlerin oluşturduğu kalabalık, otel ve uçak rezervasyonlarındaki cep yakan fiyatlar…

Tüm bunlar gezinizi eziyete dönüştürecekse, mutlaka düşük sezonda geziye çıkmayı denemelisiniz. Düşük sezonun illa kış mevsiminin ortası olması da gerekmiyor elbette. İlkbaharın başları veya sonbaharın ortalarına erken rezervasyon ile alacağınız biletler hem cebinizden gereksiz masraf çıkmasını önleyecek hem de gezinizi daha sakin ve huzurlu bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Pazarlık Etmek Şart
Ben pazarlık edemem demeyin. Birçok ülkede turistler için otel, hediyelik eşya, restoran hatta taksilerde bile pazarlık payı bırakılarak fiyat verilmektedir. Seyahatinizi ucuza getirmek istiyorsanız bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak, yerine göre satıcılar ile kıran kırana bir pazarlığa girişmeniz faydalı olacaktır.

Seyahatinizi tüm bu maddelere uyarak geçirirseniz düşük bütçe ile tahmin ettiğinizden çok daha fazla yer gezme imkanı bulabilirsiniz. Unutmayın geriye döndüğünüzde aklınızda gezi boyunca biriktirdiğiniz güzel anılar ve deneyimler kalacaktır. Siz seyahatinizi dolu dolu geçirmeye bakın, şimdiden iyi tatiller dileriz!
Kaynak: biletall. com
Gezgin olmak için lütfen ziyaret ediniz: /vize-pasaport/

(Toplam 46 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment