İtalya Vatandaşlığı

italya

İtalya

İtalya ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti ya da bazen İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d’Italia bölgesiyse İtalya’nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet).

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler ve Antik Romalıların İtalya topraklarını kendilerine yurt edinmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya’nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa’ya buradan yayılmıştır. İtalya’nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

Günümüzde İtalya, demokrasi ile yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişibaşına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya, 1957 yılında başkent Roma’da imzalanan Roma Antlaşması’yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri’nin, NATO’nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün, Avrupa Konseyi’nin, Batı Avrupa Birliği’nin ve Schengen Antlaşması’nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

İtalya’nın En Güzel 10 Şehri

Akdeniz yolculuğunun en keyifli destinasyonlarından biri olan İtalya, çok sayıda tarihi güzelliğe sahip bir ülke. Sunduğu gurme lezzetleri, zarif mekanları ve insanları, mimari sürprizleri, doğal sıcaklığı ile kendine hayran bırakan yerlerden.

Avrupa’nın 4. kalabalık ülkesi olan İtalya birbirinden güzel ve dünyaca ünlü şehirleriyle her yıl binlerce turistin ilgi odağı oluyor. Akdeniz’in bütün sıcaklığını içinizde hissedebileceğiniz, sizi etkisine altına alacak İtalya’nın en güzel 10 şehri…

1. Roma
Modern İtalya’nın başkenti olan Roma; antik anıtları, Ortaçağ kiliseleri, birbirinden güzel çeşmeleri, müzeleri ve Rönesans saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Özellikle dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen ve kentin önemli simgelerinden biri olan Kolezyum’la, Hristiyanlık’ın Katolik mezhebinin merkezi Vatikan’la, Antik Roma’nın tapınağı Pantheon’la dikkat çeken şehir, yerel lezzetleri ve gece hayatıyla da bugün hala Avrupa’nın en canlı noktalarından.

Bunu da oku :  Suudi Arabistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

2. Venedik
Venedik birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın en güzel ve romantik yerlerinden biri. İtalya’nın “Yüzen Şehri” olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşsiz mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da ünlü. Köprülerle birbirine bağlı dar sokakları, rengarenk evleriyle dikkat çeken kentte mutlaka görülmesi gereken yerler ise Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası.

3. Floransa
Rönesans’ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa, dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Arno Nehri kıyısında yer alan şehirde İtalya’nın en görkemli katedrallerinden biri olan Santa Maria del Fiore, Medici Ailesi’ne ait Palazzo Vecchio, Battistero di San Giovanni Vaftizhanesi gibi Rönesans mimarisinin önemli örnekleri bulunuyor. Bunun yanında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi sanatçıları da yetiştiren şehirde Rönesans Dönemi’ne ait çok sayıda eser, tablo ve heykel de mevcut.

4. Milan
Milan, Avrupa’nın hem sanatsal hem de maddi olarak en zengin şehirlerinden biri. Avrupa’nın en büyük metropoliten alanlarından biri olan kent, özellikle moda okulları ve modaya yön veren mağazalarıyla tanınıyor. Dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu ile dikkat çeken kent kültürel olarak da çok geniş bir mirasa sahip.

5. Napoli
İtalya’nın Roma ve Milano’dan sonra en büyük üçüncü şehri olan Napoli, zengin tarihi geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilmiş nadir kentlerden. Güney İtalya’nın en önemli kenti olan bu şehir özellikle eski şehir merkezi, Vezüv Yanardağı’nın aktifleşmesiyle taşlaşan Pompei Antik Kenti ve Napoli Krallığı’ndan kalan, 18.yüzyılda Avrupa’daki en geniş yapı olan Caserta Sarayı ile dikkat çekiyor.

6. Verona
Verona, Roma döneminde yaşamış olan Romeo ve Juliet’in hikayesi ile biliniyor. Klasik Roma’dan kalma kalıntılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kent, opera festivalleriyle de tanınıyor. İtalya’da en çok ziyaret edilen dördüncü şehir olma özelliğine de sahip olan Verona’da Romeo ve Juliet’in Evi, Verona Katedrali, Ponte di Pietra, Arco di Gavi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İtalya turları konusunda oldukça uzman olan Prontotour ile çok şahane İtalya gezileri var. Uygun fiyatlarla İtalya turu yapmak için tıklayın.

Bunu da oku :  Malta Vatandaşlığı

7. Torino
Torino, 2006 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, muhteşem müzeleri, zarif dükkanları ve nefis restoranları ile dev bir kültürel merkez halinde. Bunun yanında şehirde Barok mimarisinin ve tarihi sarayların çok güzel örneklerini de görebilmek mümkün. Torino’da Mole Antonelliana, Palatine Kuleleri, Turin Katedrali gibi yerler ziyaret edilebilecek görülmesi gereken yerlerden bazıları. Torino İtalya’nın kuzey batısında, Po Nehri ile Alplerin hemen dibinde yer alıyor.

8. Bologna
Orta Çağ mimarisinin benzersiz örneklerine sahip olan Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor. Hem sol görüşü hem de kırmızı tuğlalı yapılarıyla ünlü kent “Kızıl şehir” olarak anılıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahip kentte Neptün Çeşmesi, Torri di Bologna, Maggiore Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

9. Perugia
İtalya’nın tam ortasında yer alan Perugia, Umbria Bölgesi’nin başkenti. Tarihi MÖ. 9. yüzyıla kadar uzanan Perugia, bir vadinin üzerine kurulu ve harika mazaraya sahip. İki üniversiteye sahip bu çok kozmopolit şehir, yabancıların İtalyancayı öğrenebilecekleri en harika yerlerden biri. Her yıl yaz aylarında dünyaca ünlü caz festivallerine ev sahipliği yapan kentte; freskleriyle ünlü Collegio del Cambio, ünlü tablolarıyla Galleria Nazionale dell’Umbria mutlaka görülmeli.

10. Genova
İtalya’nın kuzeybatı kıyısında bulunan Genova, ülkenin en önemli liman kentlerinden biri. Christopher Columbus’un doğduğu yer olarak da bilinen şehir 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi. Palazzi dei Rolli, San Lorenzo Katedrali, Lanterna Feneri, Porto Antico gibi önemli yapılara sahip olan Cenova’da Orta Çağ’dan kalma birçok kilise, saray ve müze de bulunuyor.

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İtalya’da 5 Aralık 1992’de yürürlüğe giren Vatandaşlık Yasasına göre İtalya vatandaşı olmayanlara çifte vatandaşlık alma hakkı tanınmaktadır. İtalyan vatandaşlığı kan bağı ülkesine dayalı olarak her iki ebeveyni de İtalyan olanların çocuklarını İtalya vatandaşı olarak kabul eder.

İtalya topraklarında doğmuş kişinin otomatik olarak vatandaş kabul edilmekle birlikte, eğer doğan kişinin anne babası bilinmiyorsa veya bu kişiler kendi devletlerinin yasalarına uygun şekilde kendi vatandaşlıklarını çocuklarına geçiremiyorsa çocuk İtalyan vatandaşı sayılabilir. Evlat edinme durumlarında, çocuk evlat edinildikten sonra 5 yıl süreyle İtalya’da ikamet ediyorsa, vatandaşlık talebinde bulunulabilir.

İtalya vatandaşlığı dilekçeyle yapılan irade beyanı yoluyla da talep edilebilmektedir. Vatandaşlık talebinde buluna kişi ikinci dereceye kadar bir İtalya vatandaşının akrabası ise, belli bir süre İtalya’da yaşayarak İtalya silahlı kuvvetleri bünyesinde görev yaptıysa, İtalya devleti için yurt içinde dışında çalıştıysa ve reşit olmadan 2 yıl boyunca İtalya’da ikamet ettiyse İtalya vatandaşlığı talebinde bulunabilir. Ayrıca reşit olana kadar İtalya’da kesintisiz şekilde ikamet eden çocuklar da vatandaşlık kazanabilir.

Bunu da oku :  Türkmenistan Vatandaşlığı

Evlilikten Dolayı İtalya Vatandaşlığına Geçiş
Evlilikten dolayı İtalya vatandaşlığı talep ediliyorsa İtalya makamlarına yazılan dilekçede aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Evlilik akabinde İtalya’da 6 ay resmi ikamet etmek veya yurt dışında ikamet ediliyorsa evlilik tarihinden üç sene sonra vatandaşlık talep edilebilir.

 • Vatandaşlık talebinde bulunulduğu sırada evlilik akdinin halen geçerli olması gerekmekte
 • Sabıka kaydının temiz olması
 • Vatandaşlık talep eden kişinin ulusal güvenliği tehdit edici bir unsur taşımaması.
 • Vatandaşlıkla talebi dilekçesi İtalya’da ikamet ediliyorsa İtalya İçişleri Bakanlığı’na hitaben, ikamet edilen şehrin Valiliğine, yurt dışında ikamet ediliyorsa ise ilgili İtalyan Konsolosluğuna hitaben yazılır ve sunulur.

Natüralizasyon ve italya Vatandaşlığına Geçiş
İtalya’da 10 yıl boyunca resmi olarak ikamet eden, finansal durumu yeterli olan, sabıka kaydı olmayan, bazı durumlarda vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşlığından vazgeçenler vatandaşlık talebinde bulunabilmekle birlikte, talepte buluna kişi bu kriterlerin tümün karşılamalıdır.

İtalya vatandaşlığa geçme dilekçesi İtalya Cumhurbaşkanlığına hitaben yazılması ve ikamet edilen ilin Valiliğine ibraz edilmesi gerekmektedir.


İtalya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

1. Beyana Tabi Belgeler:

 • Adli sabıka kaydı (harcı ödenmiş haliyle);
 • Aile kayıt tablosu (harcı ödenmiş haliyle);
 • Tarihe bağlı ikamet belgesi (Resmi ikamet edilen belediye sayısı birden fazla ise önceden ikamet edilen her belediye için harcı yatırılmış şekliyle ayrı belge tanzim edilmelidir);
 • Belge veya dilekçelerin teslim edildiği tarihinden geriye son üç yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi (740 veya 101 formu) veya yetkili Gelirler Müdürlüğünden alınan son 3 yıla ait vergilerle ilgili belge.

Önemli Not: İtalyan ve Avrupa Birliği üye ülke vatandaşlarıyla, İtalya’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının beyana tabi belge tanzim hakkı vardır ve İtalya’daki kamu makamlarının kontrolünü ve denetimini yapabileceği verilerle sınırlandırılmıştır.

2. Beyana tabi olmayan belgeler:

 • Yetkili Valilikte doldurulacak dilekçe;
 • Nüfus kayıt belgesi: Nüfus kayıt belgesinde ad, soyad, doğum yeri ve tarihi ile anne ve baba adı da kayıtlı olması gerekmektedir; bu belgenin İtalyancaya tercümesi ve noterden tasdik edilmesi de zorunludur.
 • Menşei ülke ve diğer ikamet edilen ülkelerden sabıka kaydı (AB ülke vatandaşları için bu belge şahsın beyanı ile yeterli sayılır).

İtalya büyükelçiliği ve başvuru belgeleri için tıklayın: http://www.ambankara.esteri.it

5/5 - (6 votes)
(Toplam 272 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment