İngiltere Dil Okulları

İngiltere Dil Okulları
İngilizce dil öğrenimi dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi de, İngilizce’nin de ana vatanı olması sebebiyle İngiltere’dir. Ülkenin neredeyse her noktasında, yani başkent Londra’dan Newcastle’a kadar tüm İngiltere dil okulları üst kalitededir ve bu sayede öğrenci İngilizce’yi etkin biçimde öğrenir.

İngiltere, Türkiye’ye yakın bir ülke olması açısından da öğrenciler arasında oldukça popüler bir lokasyondur. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi öğrenciler, İngiltere’nin hangi şehri olursa olsun, her yerinde kaliteli yurtdışı dil eğitimi alabilirler. Dil eğitimi, konaklama ve öğrencinin yabancı bir kültürü deneyimleyebilmesi açısından en popüler noktalar Londra, Brighton, Bournemouth, Cambridge, Oxford, Manchester ve Bristol gibi şehirlerdir. Bu şehirlerde öğrenciler aldıkları dil eğitimini sadece kursta değil sokakta, konakladığı mekanda, kısacası şehrin her noktasında kullanırlar ve bu sayede İngilizce’yi bir İngiliz gibi deneyimlerler.

Neden İngiltere’de Dil Eğitimi?
İngilizce’nin anavatanı: Birleşik Krallık’ın merkezi olan İngiltere’nin anadili İngilizce’dir ve tüm dünyaya da buradan yayılmıştır. İngiltere’de yabancı dil eğitimi alındığında ülkede anadili sadece İngilizce olan insanlarla iletişim içerisinde olunur ve öğrenci bu şekilde neredeyse her gün ve her saat pratik yapma şansı elde eder. Sadece kursta değil, gittiği her yerde dil pratiği yapar ve çok kısa sürede İngilizce konuşma pratiği edinir. İngiltere dil okulları ile eğitim almanın bir avantajı da budur.

Kültürel birikim: Uluslararası ortamı ve zengin kültürel tarihi ile öğrenciler sadece İngiltere kültürünü tanımakla kalmaz, aynı zamanda dünyadan da çok sayıda insanı tanır ve onlarla arkadaşlık kurar. Böylece yalnızca dil öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda kendisine de yatırım yapar.

Kariyer için harika bir fırsat : Dünyanın neresine gidilirse gidilsin iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak; hem profesyonel hem de akademik hayatta kişiye büyük bir katkı sağlar. Dünyanın en büyük şirketleri ve üniversiteleri, çalışanlarında üstün dil becerisi aramaktadır.

Konaklama çeşitleri: İngiltere’deki tüm dil okullarında çok çeşitli konaklama fırsatları sunulmaktadır. Aile yanı konaklama, öğrenci yurtları, hosteller, oteller ve stüdyo dairelere kadar bir çok çeşitte konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Her yaş için kurs tipleri: İngiltere’de çocuklar için dil kursları ve yaz kampı programlarından İş İngilizcesi, TOEFL ve IELTS kurslarına kadar bir çok alanda kurs tipi bulunmaktadır. Bu anlamda herkesin ya da her ailenin planına uygun bir program bulunmaktadır.

Ulaşımın rahatlığı: İngiltere’nin neresinde olursanız olun birden fazla ulaşım yolu alternatiflerinden birini tercih edebilir, ekonomik seyahatler ve yolculuklar yapabilirsiniz.

Türkiye ile mesafe: İngiltere ile Türkiye arasındaki mesafe uçakla 4 saattir. Bu sayede rahatlıkla uçak bileti bulunabilir ve diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. Ayrıca 2 saatlik zaman farkı sayesinde öğrenciler, aileleriyle, arkadaşlarıyla çok rahat iletişim kurabilirler ve zaman farkını düşünmeleri gerekmez.

İngiltere’deki Kurs Tipleri Nelerdir ?
İngiltere dil okullarında 3 yaşından itibaren tüm yaş gruplar için yurt dışı eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Bu eğitimler şu şekilde tanımlayabiliriz;

Genel İngilizce: İngilizce dilini, kelime dağarcığını geliştirmek ve aynı zamanda İngiliz kültürünü daha fazla tanımak isteyen kişiler için oldukça uygun bir programdır. İngiltere dil okullarında Bu programa kayıt yaptıran öğrenciler orta seviyeden üst seviyeye kadar tüm seviyelerde eğitim alabilirler. Program öğrencilerde dört unsuru geliştirmeye odaklanır. Bunlar; okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Kurslar sadece gramer ya da ezbere bilgiye dayalı değil, günlük konuşma dili ile resmi yazı dilinin arasındaki farklara, diyalog tiplerine ve dil ile ilgili stratejileri öğretmeye odaklanır. Ayrıca program saatlerinin esnekliği sayesinde bu kurslara kayıt yaptıran öğrenci boş vakitlerinde bulunduğu şehrin sokaklarını dolaşabilir, görülmesi gereken tarihi yerleri görebilir, dil kursundaki arkadaşlarıyla vakit geçirebilir ya da seyahat edebilir. Bu sayede kişi aldığı eğitimi sadece kursla sınırlandırmaz, yaşam deneyimlerine de aktarır. Böylece en etkin biçimde İngilizce’yi öğrenmiş olur.

Yoğun İngilizce: Bu tip program öğrencinin İngilizce becerisini hızlı, eğlenceli ve etkili bir şekilde ilerletmeye odaklanır. Kelime bilgisi ve gramerin çok daha ötesinde, bu program sayesinde İngilizce sadece öğrenmekle kalınmaz, akıcı bir şekilde konuşma pratiği de kazanılır. Ayrıca bu programın içerisinde iş İngilizcesi, sınav hazırlık programları da bulunmaktadır. Bu da öğrencinin hedeflediği doğrultuda bir İngilizce eğitimi almasına olanak sağlar. Böylece kişi kursu bitirdiği zaman akademik ve profesyonel hayatta da fırsatlarını arttırmış olur.

Bunu da oku :  Work and Travel

IELTS Hazırlık Kursları: İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Avrupa üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler IELTS’ten yeterli bir puan almak zorundadır. Öğrencinin bu bilgisini ölçen sınavda IELTS’tir. IELTS kursları ile öğrenciler kelime, hızlı konuşma ve gramerin çok daha ötesinde akademik seviyede bir İngilizce eğitimi görürler. Yine IELTS hazırlık programlarında IELTS sınav taktikleri, soru tipleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi unsurlar da pratiklerle gösterilerek pratik yapılır.

TOEFL Hazırlık Kursları:
TOEFL, Kuzey Amerika üniversitelerince ve dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteler tarafından da kabul gören uluslar arası bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu kurslarda TOEFL sınavının taktikleri, sınavda iyi bir skor elde edebilmek için gerekli bilgiler verilir ve yine öğrencilere akademik seviyede de olmak üzere okuma, dinleme, konuşma pratikleri yaptırılır. Bunun haricinde dil okullarında online TOEFL simülasyonları da yapılmaktadır.

İş İngilizcesi Kursları: İş İngilizcesi, kişileri rekabetçi iş dünyasında bir çok kişinin önüne geçirir ve kişilerin profesyonel yaşamlarında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yeni mezunlar için de güçlü bir özgeçmişin olmasını sağlar. İş İngilizcesi kurslarında genel İngilizce kurslarından farklı olarak iş dünyasına yönelik kelime bilgisi, cümle kalıpları, terimler de öğretilir. İş İngilizcesi kurs programlarında kimi zaman dil okulu binasının dışında iş yeri ortamında da dil pratikleri yapılır. Önemli bir finans merkezi olan İngiltere’de İngiltere dil okullarının sunduğu İş İngilizcesi programlarının sektör çalışanları ve adayları için büyük katkısı bulunmaktadır.

İngiltere’de Yaşam
İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin aklına ilk gelen sorulardan biri yaşam masrafları olmaktadır. Yaşam masrafları kişinin tercihlerine ve bulunduğu lokasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak baktığımızda İngiltere’nin Kuzey’indeki yaşam masrafları Güney’e göre biraz daha ucuzdur. Örneğin, bir öğrenci için Londra diğer şehirlere göre biraz daha pahalı olabilir. Fakat bir öğrenci en pahalı şehirlerden biri olan Londra’da eğitim alsa bile büyük bir fiyat skalası ile karşılaşır. Dil okullarında en sık tercih edilen konaklama tiplerinden Aile Yanı Konaklamanın fiyatı 150 ila 250 GBP arasında değişmektedir. Öğrenci yurdunda konaklama ise genel 200 Pound’dan başlar ve 350 Pound’a kadar değişir. Bu noktada fiyat kriterini belirleyen şey konaklamanın tipidir. Örneğin; tek-çift kişilik odalar, özel banyolu-paylaşımlı banyolu odalar ve tam, yarım ya da kahvaltı dahil konaklama gibi kriterler fiyatı belirlemektedir. Londra’da ise Zone 1, 2, 3 gibi kriterler de fiyatı belirlemektedir.

Konaklama lokasyonları ise okula yakınlığından ziyade toplu taşıma araçlarına ya da merkeze yakınlığı gibi kriterlerle ölçülür. Ancak İngiltere’nin tüm şehirlerinde toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş olduğundan dolayı öğrenciler metro, otobüs ya da hafif raylı sistem gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak okula varabilirler. Bunun dışında bisiklet Avrupa’da olduğu gibi İngiltere’de de sıkça kullanılan bir ulaşım sistemidir. Günümüzde İngiltere’de bir çok insan işe, okula, markete bisikletleriyle gidip gelmektedir. Bu nedenle bir çok yerde insanların bisikletlerini park edebileceği bisiklet parkları bulunmaktadır. Bu anlamda bisiklet kiralamak ya da satın almak da oldukça avantajlı bir seçenek olabilir.

İngiltere’nin bir çok bölgesi, kasabası ve şehri bulunmaktadır. Ancak dil okullarının en sık bulunduğu şehirler genelde Londra, Brighton, Bournemouth, Cambridge, Oxford, Manchester, Liverpool’dur.

İngiltere’de Ulaşım
İngiltere çok geniş tren ve aynı zamanda otobüs ağı sayesinde bir uçtan bir uca ulaşımı en kolay ülkelerden bir tanesidir. Öğrenciler Pass bilet ile tren ve otobüs biletlerinden ortalama %20-25 indirimli olarak yararlanabilirler. Şehirlere göre bakacak olursak en yoğun şehri olan Londra’da öğrenciler metro, otobüs, taksi ve hatta bisiklet ile gün içerisinde seyahat etmektedirler. Özellikle büyük şehirlerde bir mesafeden diğer mesafeye gitmenin en önemli ayrıntısı hangi hattın üzerinde bulunduğudur. Bu sebeple bazen çok uzak gibi görünen bir mesafe iyi bir hat seçimi sayesinde çok kısa bir süreye indirilebilir.

Bunu da oku :  Almanca Dil Okulları

Bilgi anlamında ve biletleme servisi için sıklıkla kullanılan siteler şunlardır: Nationalexpress, Nationalrail ve Oyster. İlk ikisi şehirlerarası ulaşım için olmakla birlikte, Oyster ise yalnızca Londra’da kullanılan tüm metro ve şehir içi otobüs kullanımı içindir. Öğrenci olanlar bu karttan indirimli yararlanabilirler. Aynı zamanda ziyaretçi olarak da örneğin haftalık toplu olarak alınabilir. Öğrenciler havalimanında indikleri andan itibaren kolaylıkla biniş kartı alıp gidecekleri yere seyahat edebilirler, ancak genellikle ilk günleri için öğrencilere havalimanı transferi tavsiye ediyoruz zira valizleri ile birlikte metro otobüs kombinasyonlarını yapmaları çok kolay olmayacaktır.

İngiltere’de Yaşam Masrafları Nasıldır ?
Konaklama : İngiltere dil okullarının sunduğu çok sayıda konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunlar arasından en çok tercih edileni Aile Yanı Konaklamalar ya da Öğrenci Yurtlarıdır. Bu tip konaklamaların tutarı ortalama 150-200 GBP’dir. Londra’daki konaklama fiyatları Zone’lara göre değişmektedir.

Toplu Taşıma Ücretleri : İngiltere’nin her şehrinde toplu taşıma sistemi çok gelişmiştir. Her şehirde her noktaya rahatlıkla otobüs, metro ya da tramvay ile ulaşılabilmektedir. Londra’da masraflar biraz daha pahalı iken diğer şehirler görece daha ucuzdur. Aylık toplu taşıma ücreti ortalama 130 GBP diyebiliriz(Londra için geçerli), diğer şehirler için ortalamada 60 GBP civarındadır. Hangi şehirde olursanız olun ulaşım ücretlerini kısmak için günlük bilet değil aylık biletler ya da şehrin toplu taşıma kartlarından(İstanbul’daki AKBİL, Ankara’daki AnkaraKart gibi) almanızı öneriyoruz.

Sinema, Tiyatro ve Sosyal Etkinlikler : İngiltere denince akla gelenlerden birisi de kültür sanat aktiviteleridir ve İngiltere’de dil okuluna giden öğrencilerimize kesinlikle bu aktivtelerden yararlanmalarını öneriyoruz. Özellikle gençler için olan bu etkinliklerin fiyatları ortalama 12 GBP’dir.

Yeme-İçme : Londra’da yeme içme biraz daha pahalıyken diğer şehirlerde(özellikle Kuzey’de) daha ucuzdur. Pahalı olmayan bir restaurantta, fast-food, bira, kola, kahve gibi dışarıda yenip tüketilecek gıdaları baz alırsak ortalama harcama 30 GBP olacaktır.

Ev İhtiyaçları : Eğer yemeksiz konaklama seçtiyseniz yemeğinizi kendiniz karşılamak durumunda olduğunuz için marketteki gıda fiyatları da sizin için önemli olacaktır. İngiltere marketlerinde 1 kilo pirinç, 500 gr peynir, 1 Lt Süt ve 1 kilo elma ve 1 ekmeğin ortalama fiyatı 6,5 GBP’dir. Ayda iki kere bu şekilde alışveriş yapıldığı düşünülürse aylık ortalama 15 GBP gıda alışverişine gitmektedir.

Telefon Kartları : İngiltere’nin ünlü telefon kulübelerini herkes bilir. Eğer bu telefon kulübelerinden birini kullanmak isterseniz ortalama 5 GBP fiyat tutmaktadır.

Toplam : Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu ihtiyaçların oranı elbette şehirden şehre ve kişiden kişiye değişmektedir. Ancak şimdiye kadar giden tüm öğrencilerimiz ve İngiltere ekonomisini göz önünde bulundurursak bir öğrencinin aylık ortalama masrafı Londra’da 450 GBP’dir. Diğer şehirlerde ise bu rakam ortalama 350-400 GBP civarındadır.

İngiltere’nin Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?
İngiltere’de dil eğitimi alırken tercih edebileceğiniz ve bolca pratik yapabileceğiniz popüler lokasyonlar ise aşağıdaki gibidir;

Londra
İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Avrupa Birliği’nin en kalabalık ikinci şehri olmakla birlikte, dünyanın da en önemli iş ve finans merkezlerinden birisidir. Şehirde doğal olarak en fazla İngilizce konuşulmakla birlikte, kültürel çeşitliliği ve aldığı göçlere göre de 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

En önemli turistik mekanları Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckhingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Big Eye(Londra Dönmedolabı)’dır.

Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway adıyla açılan metro hattı bugün Londra’da en sık kullanılan ulaşım aracıdır ve karışık görünümüne rağmen en rahat ve pratik ulaşım genelde metroyla yapılır.

Brighton

Brighton, İngiltere’nin güney doğusunda Manş Denizi kıyısında yer alan bir şehridir. Şehir, İngiltere’nin en ılıman iklimine sahip şehri olarak kabul edilir. Görülmesi gereken yerleri arasında Royal Pavilion, Brighton Pier, Brighton Saat Kulesi ve sahili bulunmaktadır.

Brighton’da da her şehirde olduğu gibi ulaşım sistemi gelişmiştir. Şehirlerarası ulaşım açısından da tren istasyonları, otobüs rotaları ve otobüs istasyonları gibi çeşitli seçenekler sunmaktadır. Ayrıca A23 otobanı ile Londra’ya otomobil ile hızlıca varılabilir.

Bournemouth
Bournemouth Borough Yerel İdaresi birimi sınırları içindeki nüfusu (2008 tahminine göre) 163,900 kişidir. Fakat Bournemouth şehirsel alanı Poole ve Christchurch kentleri ile birleşik olup yaklaşık 400.000 kadar nüfuslu “Güney Doğu Dorset” şehirsel alanını oluşturur.

Bunu da oku :  İngiltere Vatandaşlığı

Londra’ya yaklaşık 170 km uzaklıktaki Bournemouth genellikle sahili, gece kulüpleri, alışveriş imkânları bilinir. Ağırlıklı olarak dil okulları yer alır. Londra’ya oranla daha ucuz ve öğrenci şehridir. Türklerin dil okulu olarak seçtiği bir İngiltere kasabasıdır.

Kentin 8 km kuzeyinde Bournemouth Uluslararası Havaalanı yer almaktadır.

Cambridge
Cambridge, Londra’nın 105 km kuzeyinde bulunmaktadır. Dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Cambridge de toplu taşıma konusunda gelişmiş bir şehirdir. Şehir içi ulaşım genelde otobüslerle sağlanmaktadır. Bunun yanında bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır ve bisiklet insanlar için bir ulaşım aracıdır. Şehrin çeşitli noktalarında bisiklet kiralama noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kolayca bisiklet kiralayarak Cambridge’i gezebilir ya da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bisiklet kiralamanın günlük ücreti 5 Sterlin’dir.

Cambridge eğitim ve kültür şehri olduğu gibi aynı zamanda tarihi mekânlarıyla da ünlüdür. Bu mekanlar arasında Castle Hill, Jesus Green, Trinity College, Cambridge Üniversitesi, Fitzwilliam Müzesi, Great St Mary’s bulunmaktadır.

Oxford
Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden birisidir. Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford’un yaklaşık nüfusu 150,000’dir. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi’nin tarihi ve görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezidir.

Oxford şehir merkezi, turistler için olağanüstü manzaralı bir yer olduğu kadar tüketicilerin de ziyaret ettiği çekici bir yerdir.

Westgate Alışveriş Merkezi “West Gate” de yer alır. Alışveriş Merkezi ve civarında pek çok sayıda büyük dükkân bulunur. Bunların başlıcaları, Primark, Bhs, Marks&Spencer, Sainsbury’s, Sports World (Eskiden Sports & Soccer) ve Game gibi meşhur yerlerdir. Ayrıca Debenhams, HMV, McDonalds, Burger King, Boswells of Oxford ve büyük bir restorana sahip Waterstones kitap dükkânı da bu bölgede bulunur.

Manchester
Manchester, Birleşik Krallık, İngiltere ülkesinin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan şehir statüsünde bir yerleşkedir ve daha geniş bir coğrafi şehirleşme alanının ana merkezidir. 514,417 lik nüfusuyla ülkenin en kalabalık 6. Şehri konumundadır.

Manchester’da üç dairesel hattan oluşan bir otobüs hattı bulunmaktadır. Bu otobüs hattı tamamen ücretsizdir ve bu şehir içi ulaşımda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sanayi Devrimi’nin kentlerinden biri olan Manchester’da görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlar; Manchester Müzesi, Manchester Katedrali, Bilim ve Sanayi Müzesi, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Sanat Galerisi, Manchester Yahudi Müzesi, Çin Mahallesi, John Rynalds Kütüphanesi, Savaş Müzesi, Ulusal Futbol Müzesi’dir. Ayrıca dünyaca ünlü Manchester United takımının stadyumu olan Old Trafford’da da Manchester United’ın maçlarını izleyebilirsiniz.

Liverpool
Liverpool, Birleşik Krallık’ta, İngiltere ülkesinde Mersey Nehri Halici’nin doğusunda bulunan şehir yerleşkesidir. 1207’de bir belde olarak kurulmuş ve 1880 kraliyet beratı ile şehir olma statüsünü kazanmıştır. Liverpool idari şehri çok daha geniş bir alana yayılmıştir. Bölgenin nüfusu yaklaşık 1.300.000 kişidir.

2007 yılında 800. yaş gününü kutlayan bu şehir, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur.
Liverpool şehir merkezinin bazı kısımları “Liverpool, Ortaçağ Ticari Liman Şehri” adı altında 2004’te UNESCO Dünya Mirasları listesine konulmuştur. Bu kısımlar içinde “Pier Head”, “Albert Dokları”, ve “William Brown Sokağı” bulunmaktadır.

Liverpool spor ile isim yapmıştır. Şehirde Liverpool F.C ve Everton FC adlı İngiltere Premier Lig’inde yer alan iki futbol takımı bulunmaktadır. Şehrin kuzey varoşlarından olan Aintree’de ünlü bir Hipodrom bulunmakta ve her yıl ilkbaharda bu “Aintree Hipodromu”nda “Grand National” adlı bir at yarışı yapılmakta ve bu at yarışı tüm Birleşik Krallık’ta gayet büyük ilgi toplamaktadır.

Ayrıca şehir dünyaca ünlü Liverpool Futbol Kulübü’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Anfield Stadyumu’nda Liverpool’un maçlarını da izleyebilirsiniz.egitimal.com
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/

(Toplam 130 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment