Avustralya Vizesi

avustralya-vizesi

Avustralya

Avustralya, ya da resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu (Commonwealth of Australia), Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney’dir.

Avrupalılar 18. yüzyılda gelmeden önce, yaklaşık 50.000 yıldır yerli Aborjin halka ev sahipliği yapmaktadır. Aborjinlerin konuştuğu diller ise modern araştırmalar sonucu yapılan hesaba göre yaklaşık 250 farklı gruba ayrılmıştır. Cezai gönderim ile Birleşik Krallık tarafından başlatılan zorunlu göç, 1788 yılından 1868 yılına kadar devam etmiş olup, Yeni Güney Galler civarında yoğunlaşmıştır. İlk yerleşim yapılan yıllardan itibaren nüfus düzenli bir şekilde artmış, ve adanın tamamı 19. yüzyılın ortalarında keşfedilmiş olup, 5 yeni Kraliyet kolonisi kurulmuştur. 1 Ocak 1901’de 6 koloni birleşerek Federal yapı halini almış ve Avustralya Federal Devletleri’ni oluşturmuştur. Kurulduğu günden itibaren liberal-demokratik politik sistemi benimseyen Avustralya Federal Parlamenter, Anayasal monarşi ile yönetilmekte olup, 6 eyalet ve bağıl topraklardan oluşmaktadır. 24 milyonluk nüfusu çoğunluğu doğu kıyısına yerleşmiş olup, şehirleşme oranı oldukça yüksek bir ülkedir.

Uluslararası Para Fonu’na göre Avustralya dünyanın en büyük 13. ekonomisi iken Kişi başına düşen millî gelir sıralamasında dünya 9.su olmuştur. Ülke ayrıca İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında Norveç’in ardından 2. gelip, yaşam standardı, sağlık, eğitim, kişisel özgürlük ve politik haklar gibi birçok kriterde dünya genelinde üst sıralardadır. Avustralya Birleşmiş Milletler, G20, İngiliz Milletler Topluluğu, ANZUS, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği ve Pasifik Adaları Forumu’na üyedir.

Avustralya’nın Kökeni

Avustralya ismi Latincede güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiştir. Roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı (terra australis incognita) benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu gösterir. Ancak bu bilgiler herhangi bilinen bir kıta bilgisi içermemektedir. Latincedeki Terra Australis Incognita terimi; Güneydeki (Australis) Bilinmeyen (Incognita) Toprak parçası (Terra) anlamına gelmektedir.

14 Mayıs 1606’da, Vanuatu’ya ayak basan Pedro Fernandes de Queirós, Güney Kutbu’ndaki tüm kara mülkiyetinin İspanya Krallığı’na ait olduğunu iddia etmiş ve kıtayı Austrialía del Espíritu Santo şeklinde adlandırmıştır.

Felemenkçe Australische kelimesi, Batavia’daki Flemenkler tarafından, 1638 yılından önce, güneyde keşfedilmiş yeni yerleri adlandırmak için kullanılıyordu. “Australia” kelimesinin İngiliz dilinde ilk kullanımı ise 1692 yılında Gabriel de Foigny’nin yazdığı Les Aventures de Jacques Sadeur dans la Découverte et le Voyage de la Terre Australe isimli Fransızca romanının, 1693 yılındaki çevirisinde görülmüştür.

Daha sonraları, 1765’te, Alexander Dalrymple bu kelimeyi, Luis Váez de Torres’ın 1606’da Yeni Gine’nin güney kıyılarına yaptığı seyahati anlattığı kitabını İngilizceye çevirirken kullanmıştır. Dalrymple, ayrıca Avustralya kelimesini, An Historical Collection of Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean (1771) isimli eserinde bütün Okyanusya bölgesini tanımlamak için kullanmıştır. 1793’te George Shaw ve Sir James Smith içerisinde geniş ada, büyük kıta, Avustralya, Australasia ve New Holland tanımlamaların yapıldığı, Zoology and Botany of New Holland eserini yayınlamıştır.

Avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan bilinen ilk insan, kaşif Matthew Flinders’ın A Voyage to Terra Australis (1814) eseri ile popüler hâle gelmiştir. Britanya Krallığı’nın bakış açısını yansıtan ismine rağmen, eserinde Flinders Avustralya ismini kullanmış ve bu isim geniş kitlelerce telaffuz edilen bir terim olmuştur. New South Wales valisi Lachlan Macquarie sonraları bu ismi İngiltere’ye yolladığı yazılı mesajlarda kullanmıştır. 1817’de Macquarie bu ismin resmi olarak kabul edilmesini önerdi ve 1824’te Britanya Krallığı, kıtanın resmen Avustralya ismiyle tanınmasını onayladı.

Avustralya’da Görülecek İlk 10 Yer

1.Kakadu Ulusal Parkı
Kakadu Ulusal Parkı, nefes kesici doğal güzelliğe ve kültürel öneme sahip büyük bir alandır. Kakadu’ya gelen ziyaretçiler timsah görmek, 275 çeşit kuşu fotoğraflamak ya da Avustralya’nın Aborjinel taş sanatlarını görmek için ziyaret ederler. Burası 68 memeli, 75 türden fazla sürüngen ve 10,000 türden fazla böceğe ev sahipliği yapar. Avustralya’nın bu bölümünde Aborjinler jenerasyonlarca yaşamış ve buraya binlerce yıl bakmış olup onların burayla olan ruhani bağlantıları Kakadu’nun Dünya Miras listesinde yer alır.

2. Great Barrier Reef, QLD
Eğer yunuslardan, renkli balıklardan ve dev kaplumbağalardan hoşlanıyorsanız Great Barrier Reef size kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak! Müthiş bir sualtı rengine sahip kaleydoskopta 1500 türden fazla tropik balık ve 400 tür mercan bulunmaktadır. Denizcilik parkı, Queensland kıyı şeridi boyunca 3000 km uzunluğundadır. Çin Seddin’den daha büyük olan bu yer, uzaydan bakıldığında yeryüzünde görülebilen tek şeydir!

3.Sydney, NSW
Sydney Limanı’ndan feribota binmek büyüleyici bir deneyimdir ve yerlilerin bile asla bıkmadığı bir şeydir. Sydney Opera House’un kule yelkenleri ve muazzam Harbour Bridge, limanın turkuvaz sularının üzerinde gururla yükselir. Meşhur Bondi Plaj’ını ziyaret etmeyi (ya da burada sörf yapmayı) ve su kenarındaki birçok güzel mekandan birinde bir kahve içmeyi ihmal etmeyin.

4.Uluru (Ayers Rock), NT
Fotoğraflarını görmüş olabilirsiniz ama hiçbir şey size kızıl çölün üzerine doğan güneşin doğuşunu seyretme hissi veremez. Uluru, Kata Tjutu Ulusal Park’ında bulunan büyük kum taşından bir kaya oluşumdur. Kayanın kendisi Anangu halkına aittir ve Avustralya Aborjin mirasının eşsiz bir sembolüdür. Burası büyük bir turizm alanı olduğundan burada sadece siz ve bu kayanın olmasını beklemeyin. Turistik yönü bir yana, bu kaçırılmaması gereken inanılmaz deneyimdir.

5.Melbourne, Vic
Melbourne, Avustralya’nın ikinci en büyük şehridir ve Avustralya’nın kültür başkentidir. Şehrin sokak aralarındaki gizli bar ve açık hava kafelerini keşfedip, en iyi restoranlardan birinde yemek yiyebilir ya da tiyatrolardan birine gidebilirsiniz.

Bu canlı, kozmopolit şehir yaratıcı sanatların ve iyi yaşamın bir harmanını sunar ve meşhur Ozi Kurallı futbolun ev sahibidir!

6.Tasmanya
Tasmanya ya da Ozi’lerin deyişiyle ‘Tassy’ yoğun yeşil vadilerin, çekici, sessiz kasaba ve köylerin ve büyüleyici bakir kıyıların adasıdır. İklim kışın serin, yazın ılık olduğundan bazen kızgın olabilen Avustralya anakara sıcağından kaçış için harika bir yerdir. Ülkenin yapısı çok çeşitli olduğundan göller, yağmur ormanı vadileri ve tablo gibi beyaz kumlu sahillerin hepsini aynı gün içinde görebilirsiniz!

7.Broome, WA
Batı Avustralya kıyısında yer alan Broome, çölün denizle buluştuğu yerdir. Ilık tropik bir iklime ve canlı, cazip bir şehre sahip olduğundan birkaç gün ya da haftalığına dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Broome’un çok çeşitli nüfusu Malezya, Çin, Japon, Avrupa ve Aborjin kültürlerinden olup bunlar bu samimi ve renkli kentin ruhunu yansıtmakta ve dünyanın bu güzel bölgesine hayat getirmektedirler.

Broome’da ayrıca ünlü Cable Plajı bulunur. Uçsuz bucaksız şeker gibi beyaz bir kumsal, Kristal berraklığında turkuvaz bir deniz ve deve gezileri hayal edin ve işte burası Broome!

8. Kimberley Bölgesi
Macera severler Batı Avustralya’daki bu uzak ve gözlerden ırak bölgeyi pek severler. Kimberley sadece kuru mevsimde (Nisan – Kasım ) ziyaret edilebilmektedir. Burası İngiltere’nin iki katı büyüklüğünde çok büyük bir çalılık alandır. Nehirler tozlu kızıl toprakların arasından kıvrılır ve turistler köpüklü havuzların, büyüleyici vadilerin ve dramatik şelalelerin tadını çıkarırlar.

9. Whitsunday Adaları
74 Whitsunday Adasının doğal güzelliğini tarif etmek için “Büyüleyici” kelimesi yetersiz kalır. Great Barrier Reef’e yakın konumda olan adalar, şnorkel, tüplü dalış, mercan kayalıklarında balık tutma, su kayağı, deniz kayağı, parasailing, yürüyüş ve diğer sporlar için adeta bir cennettir.

Muhteşem Whitehaven Plajı dünyanın tartışmasız en güzel plajlarından biri olup kar beyazı kumları ve turkuvaz rengi denizi ile ünlüdür. Daha hareketli bir gece hayatı ve daha ucuz konaklama için ise anakarada (Airlie Plajı) takılabilirsiniz.

10.Barossa Vadisi, SA
Barossa, Avustralya’nın en büyük şarap yetiştirme bölgelerinden biridir ve Avustralya’nın şaraplarının çeyreğinden fazlası burada üretilir. Bunlar arasında tanınmış Jacob’s Creek, Penfolds ve Wolf Blass markaları da vardır.

Avustralya Vizesi

Avustralya vizesi için başvuruda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli tüm evrakları önem vererek hazırlamalıdır. Vize işleminin sorunsuz tamamlanması adına Vize Merkezi uzman kadrosu ile yürütülen hazırlık aşamasının sonunda değerlendirilen başvurunuzun yanıtı size ulaşmış olacaktır.

Avustralya vizesi online form doldurma aşamasını kapsamaktadır. ImmiAccount (IMMI) yoluyla internet üzerinden doldurulan bilgilerin eksiksiz olması, doğru bilgileri barındırması önemlidir. Vize Merkezi uzmanları bu noktada sizi bilgilendirecek ve izlemeniz gereken aşamaları size gösterecektir. Avustralya vizesi başvurularınızın sorunsuz tamamlanması için ilerleyeceğiniz aşamalar uzmanlar ile beraber yürütülecek ve nihai karar Avustralya Konsoloslukça verilecektir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Avustralya vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz ve doğru tamamlamak esas amaçtır. Kişisel bilgilerinizin güvenirliği, gerek duyulan soruların karşılığında verdiğiniz yanıtlar, aldığınız vize türünün seyahat etme amacıyla uyumuna kadar pek çok nokta Avusturalya vizesi başvurusu için önemlidir.

Avustralya vizesi almak için, size sorulan soruların doğru yanıtlanması, istenilen evrakların eksiksiz iletilmesi, belirtilen kriterlere uygun olarak işlemlerin halledilmesi başvuru sonucunu doğrudan etkilemektedir. Vize Merkezi uzman ekibinin sizlere sunduğu bilgi ve yönlendirmeleri ile sorunsuz bir vize başvuru sonucunu öngörülmektedir. Ancak nihai karar Avustralya konsolosluğu tarafından verilmektedir.

  • Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben kaşe ve imzalı vize talep dilekçenize,
  • Çalıştığınız kurum içerisinden verilecek olan güncel şirket evraklarına (Faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri vergi levhası fotokopileri)
  • SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümünüze,
  • Maaş bordrolarının belgesine,
  • Kimlik fotokopinize,
  • Banka hesap dökümünüze,
  • Seyahat öncesine dayanan son 6 ay’ı kapsayan pasaportunuza,
  • Beyaz fon üzerine çekilmiş güncel olan 2 adet biyometrik fotoğrafınıza,
  • Otel ve uçak bilet rezervasyonunuza ilişkin belgelere gerek vardır.

Avustralya vize başvurusunda bulunan çalışmayanlar TC vatandaşları için ise, masrafları bir başkasının ödeyeceğini gösteren sponsor yazısını bulunmalıdır. 18 yaş altı çocuklar Avustralya’ya seyahat ediyorsa, seyahate katılmayacak olan anne, baba ve yasal vasinin çocuğun Avustralya’ya belirtilen nedenlerle gideceğini bildiren noter onaylı muvafakatname sunması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgiyi Vize Merkezi uzman kadrosu ile öğrenebilir, ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Avustralya Vizesi İçin Dilekçe
Avustralya Konsolosluğu’na hitaben, Avustralya’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise, ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır. Avustralya vize başvurusunda bulunan çalışan ise, başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirket yetkilisi tarafından, Ankara Avustralya Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılır. Dilekçenin içinde, başvuru sahibinin görevini, maaş bilgisini, izinli olduğu seyahat tarihlerini, seyahatin kim tarafından finanse edildiğini ve görevine tekrar geri döneceğine dair bilgileri ekler. Bahsedilen dilekçe, imzalı ve kaşeli olmaktadır. Avustralya vize başvurusunda bulunan şirket sahibi ise, şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki pozisyonunu anlatan bir dilekçe ekler. Avustralya vize başvurusunda bulunan çalışmıyor ise, başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu ifade eden dilekçeye yer verir. Kişinin şahsi maddi durumu da listeye eklenen bilgiler arasındadır. İşlemlerin aksamaması ve hızlı sonuçlanması adına detaylı bilgiyi Vize Merkezi uzmanları tarafından verilmektedir. Böylece prosedürde karşılaşılan zorluklar, anlaşılmayan durumlar, hızlı halledilmesi gereken işlemler yetkililerce sizin adınıza yapılır. Son karar Avustralya Konsolosluğu olmakla beraber, Avustralya vizesi için hazırlıklarınız sistematik şekilde devam eder.

Avustralya Vizesi Başvuru
Avustralya vizesi için gereken evraklar arasında başvuru formu bulunmaktadır. Avustralya vize başvuru sahibi ile alakalı bilgi edinmeye yönelik olan bu formu dikkatli doldurmak gerekir. Avustralya vize başvuru sahibinin yanıtlaması gereken soruların arasında pasaport bilgileri, Avustralya vize başvuru formunda Avustralya’ya yapılacak seyahate ilişkin bilgiler ile daha önce Avustralya seyahat edenlerin yanıtlaması istenilen sorular mümkündür. Evli ve çocuklu olan kimseler için, aile, eş, çocuklarla ilgili kısım, erkek başvuru sahipleri için askerlik ile ilgili bilgiler, başvuru sahibinin bugüne kadar yaptığı iş ile ilgili yanıtlanması istenilen sorular arasında yer alır.

Daha önce Avustralya vizesi için başvuruda bulunmuş ve başvurunun reddini alan kişiler için, Avustralya vize reddi bölümünün yanıtlanması forum için önemlidir. Avustralya vizesi için gerekli olan bilgilerin doldurulması başvuru formunun onayı açısından büyük önem taşımaktadır, bu nedenle Vize Merkezi ile kuracağınız iletişim başvuru sonucunun olumlu kılınması adına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Avustraya vize başvurusu için tıklayınız

ADS
(Toplam 189 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment