T.C Vatandaşlık Hakkı Kazanma

harita, bayrak

Türkiye’de her yıl binlerce yabancı vatandaşlık istemektedir. Tabi ki her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de vatandaşlık başvurusu yapabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı gereklilikler vardır. Türkiye’de vatandaşlık hakkını çeşitli durumlarda kazanabilirsiniz.

✨ Yatırım yaparak doğrudan kazanılan vatandaşlık: (Güncelleme: 14.01.2017) Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. (Konu ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz)

✨ Doğum ile kazanılan vatandaşlık: Türk anne ve Türk babadan Türkiye sınırları içinde doğarak Türkiye Cumhuriyeti kütüğüne kaydolmak.

✨ Yetkili makam kararı ile kazanılan vatandaşlık: Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Fakat aranan şartların hepsini taşımak Türk vatandaşlığının kazanılmasında mutlak bir hak sağlamaz. Yabancı bir ülke vatandaşı ya da herhangi bir ülkenin vatandaşı olmayan kişiler Türk vatandaşı olmak isteyebilirler. Bunun için bu kişilerin en az 5 sene ikamet vizesi ve Türkiye sınırları içinde yasal bulunma gerekliliği vardır. Bunu sağlayacak olan en kolay yol ise Türkiye’de her yıl vizenin yasal ve ucuz yoldan yenilenmesini sağlayan “Türkiye’den emlak almaktır”. İş izni veya evlilik gibi daha kolay vize imkânı olmayanlar için bu en kolay yoldur. Bu tip başvurular postayla ya da direkt yapılabilir. Vatandaşlığa alınacakların seçimine asıl karar verecek olan bakanlar kuruludur. Yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığa hak kazanan kişinin eşi Türk vatandaşlığına hak kazanmaz. Anne ve baba Türk vatandaşlığı kazanmışsa çocukları da Türk vatandaşlığını kazanır.

Bunu da oku :  Oturma İzni Uzatma

✨ Tüm bu şartlarda bakıldığında, Türkiye’de vatandaşlık kazanmanın en kolay yolu Türkiye’den gayrimenkul sahibi olarak ikamet vizesi alıp 5 yıl konaklamaktır. Her yıl gayrimenkul almak, vizeyi yenilemenin en kolay yoludur. Bu sayede hem yatırım yapmış olacaksınız hem de kolaylıkla oturma iznine sahip olabileceksiniz. Bu yolun bir diğer avantajı ise ikamet iznine tüm ailenizle birlikte sahip olmaktır.

✨ Türk vatandaşlığının yeniden kazanılması: Türk vatandaşlığı kazanmanın başka yolu ise Türk vatandaşlığını kaybetmiş kişilerin yeniden vatandaşlık başvurusu yapmalarıdır. Genellikle ekonomik ve siyasi nedenlerle Türk vatandaşlığını kaybeden kişileri ilgilendirir.

✨ Evlilik yolu ile kazanılan vatandaşlık: En çok bilinen ve en kolay gibi görünen bir diğer yol ise evliliktir. Türk vatandaşı ile evlilik kişiye doğrudan vatandaşlık kazandırmaz. Ancak Türk vatandaşı ile en az üç yıldır evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde;

a) Aile birliği içinde evliliği sürdürme,
b) Evlilik birliğine zarar verecek bir faaliyette bulunmama,
c) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama şartları aranır.

Bunu da oku :  Japonya Vatandaşlığı

✨ Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller: Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartı ile Bakanlar Kurulunun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığına hak kazanabilirler.

✨ Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler. “Girişimciler ve Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Kazananlar” Bunun bir diğer yolu da Türkiye’de ticari amaçlı bir yatırım yapmak ve iş yeri açmaktır. Fakat bu iş yerinde 1 yabancı çalışana karşılık 5 Türk vatandaşı çalıştırma gibi yasal gereklilikler olacağını da unutmamak gerekmektedir.

✨ Vatandaşlığa alınması zaruri görülen yabancılar

✨ Göçmen olarak kabul edilen yabancılar

diğer bilgiler için kategoriyi ziyaret ediniz : /turkiye/turk-vatandasligi/

(Toplam 119 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment