Küba Vizesi

Küba’ya gitmek isteyen her bordo pasaport sahibi Türk vatandaşının Küba vizesi alması gerekir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz gidebiliyor.

Küba vizesi pasaportun sayfalarına basılan bir vize değil, daha çok imzalı bir ülkeye giriş izni kağıdı ve bir gün içinde düzenlenebiliyor. Bir Schengen Vizesi ya da İngiltere vizesi gibi evrak toplamanız gerekmiyor. Pasaportunuz, uçak bileti, vize ücreti ve fotografınızla (hatta bazı yerler onu da istemiyor) başvurabiliyorsunuz. Küba vizesine 3 farklı şekilde başvurabilirsiniz:

Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne bireysel başvurmak,
Yetkili turizm acentaları aracılığı ile başvurmak,
İnternet üzerinden turist kartı almak.

Küba Vizesi Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

Küba Turist Vizesi Nedir?
Küba Turist Vizesi veya Küba Turist Kartı, Küba’ya turistik amaçlı gideceklerin alması gereken izin belgesidir. Bu belge, vize sahibine Küba’ya tek girişli 30 gün kalma hakkı verir. Bu 30 güne ek olarak bir 30 gün daha uzatabilme hakkı bulunuyor.

Küba Vizesi İstiyor Mu?
180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri dışında umumi (bordo) pasaport sahibi Türkiye Vatandaşları, Küba’ya girebilmek için mutlaka Küba vizesi almak durumundalar.

Küba Vizesi Ne Kadar?
Acentaların farklı farklı hizmet bedelleri olduğundan haliyle Küba vizesi ücretleri de acentalardan acentalara değişiklik gösteriyor. Fakat Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nin belirlediği Küba turist vizesi ücreti 195,00 TL. Büyükelçilik ücretin sadece ve sadece banka hesabına yatırılmasını bekliyor.

Fakat ben Ankara’ya gitmek veya posta yollamakla uğraşmayayım diyorsanız üzerine biraz daha fazla hizmet bedeli koyarak bulunduğunuz şehirdeki Küba Büyükelçiliği ile akredite turizm acentaları aracılığı ile başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz. Ücretlendirmeleri örnek vermek gerekirse Go&GoTour 149 TL, Bizim Ada Seyahat Turizm Acentası bireysel başvuruda 110 TL posta ile başvuruda 130 TL, Global Vize 100 Euro, Hippo Tur 150 TL gibi düşünebilirsiniz.

Küba Turist Vizesi Ne Kadar Süre Geçerli?
Küba turist vizesi, vize sahiplerine tek girişlik 30 gün boyunca Küba’da kalma hakkı verir. Bu süre sadece bir kereye mahsus olmak üzere Küba’daki göçmenlik bürosundan 30 gün daha uzatılabilir.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?
Türkiye’den Küba Vizesi başvurusu 3 yolla yapılabiliyor.

Ankara Küba Büyükelçiliği’ne Bizzat ve Posta Yoluyla Başvuru
Aşağıda anlattığımız Küba vizesi için gereken belgeleri ve vize ücretini hazırlayıp çalışma saatleri içinde Ankara Küba Büyükelçiliği’ne bizzat gidip veya belgelerinizi postalayarak başvuruda bulunabiliyorsunuz. Eğer belgelerinizi posta yoluyla yollamayı seçerseniz vizenizin size geri gönderilebilmesi için dosyanızın içine bir de kendinden adresli bir zarf da eklemeniz bekleniyor.

Yetkili Turizm Acentaları Aracılığı İle Başvuru
Çoğu turizm acentasının Küba Büyükelçiliği ile akreditasyonu bulunuyor. Küba Kültür, Hippo Turism, Vize Merkezi, Global Vize, Go&Go Tour, Longvize, Bizim Ada Turizm Seyahat Acentesi… Pasaport, biometrik fotograf ve vize ücreti ile bu acentalardan herhangi birine gidip başvuru yapabiliyorsunuz.

İnternetten Online Başvuru
Üçüncü bir seçenek olarak internetten online başvuru yapabileceğiniz vize şirketleri de var. Scan edilmiş dosyalarınızı ve vize ücretini ödediğinize dair dekontunuzu göndererek başvuru yapıyorsunuz. Bkz. Küba Vizesi, Cuba Visas

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Küba vizesi 1 gün içinde hatta birkaç saat içinde sonuçlanabilen bir vize türü. Çok ender de olsa büyükelçilik ekstra belge veya mülakat talebinde bulunabiliyormuş ama şu ana kadar başına böyle bir durum gelene şahsen rastlamadık.

Yine eklememiz gerekir ki; bizim başımıza vize kağıdının yoğunluk nedeniyle başvuru yaptığımız acentada tükenmiş olması şansızlığı geldi. Uçuşumuz vize başvurusu yaptığımız günün ertesi gününeydi. İstanbul’daki hiçbir acentada kalmamış olabileceğini öğrendiğimizde dünya başımıza yıkıldı. İstanbul’da kalmadığında Ankara’daki konsolosluktan yolluyorlar ve varması birkaç gün alabiliyor. Daha sonra konu çözüldü ama yine de siz benim başıma gelmez demeyin, yolculuğunuzdan en az 4 gün önce vize işini halletmeye bakın.

Küba Vizesi Başvuru Süreci
Küba vizesi başvuru süreci, Birleşik Krallık vizesi ve Schengen vizesi gibi meşakatli prosedürlere sahip vize türlerine göre oldukça kolay bir süreç. Küba vizesine ister bireysel olarak Ankara’daki Küba Konsolosluğu’na, ister anlaşmalı turizm acentaları aracılığıyla, isterseniz de internetten başvuruyor olun yapmanız süreç şu şekilde ilerliyor:

Yurtdışına çıkış tarihinden sonra bile en az 6 ay geçerliliği olan ve veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan pasaport aslı, pasaport fotokopisi, Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu ve seyahat sürenizi kapsayan zorunlu seyahat sigortası, 2 adet biyometrik fotoğraftan (her acenta talep etmiyor, pasaport resminizi scan edebiliyorlar) oluşan gerekli belgeleri hazırlamak,
Küba Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazmak ve başvuru formunu doldurmak, (eğer bir turizm acentası üzerinden başvuru yapıyorsanız bu kısmı sizin yerinize onlar halledecektir.)
Acentadan acentaya değişebilen fiyatlarla konsolosluk hizmet bedelini ödemek,
Bir gün ile birkaç saat içinde değişebilen süre zarfı içinde Küba vizenizi teslim almak.

Ne Amaçla Küba’ya Gittiğinize Göre Başvuracağınız Vize Türü Değişir
Küba vizesi, tüm diğer vizeler gibi Küba’ya ne amaçla gidiş amacınıza göre değişiyor:

A-2 / Aile Vizesi
Aile vizesi, Küba vatandaşlarının, Küba vatandaşı olmayan yasal eşleri ve çocuklarına verilen vize tipi. İster sadece ziyaret olsun isterse ikamet amaçlı olsun bu vize türüne başvuruluyor.

D-6 / Basın Vizesi

Basın vizesi, Küba vatandaşı olmayan basın üyelerinin başvurması gereken vize türü. Bu vize için Küba Büyükelçiliği basın ofisine başvuru yapmak gerekiyor. Basın ofisinden onay geldikten sonra başvurunuz konsolosluğa yönlendiriliyor.

İş Vizesi
İş vizesi, Küba vatandaşı olmayan fakat iş nedeniyle Küba’ya seyahat edecek olan kişilerin başvurması gereken vize türü. Bu vize için önce Küba Büyükelçiliği’nin konuyla ilgili ofisine başvuru yapılması gerekiyor. İlgili ofisten onay geldikten sonra başvurunuz konsolosluğa yönlendiriliyor.

Küba Turistik Vizesi İçin İstenilen Evraklar
Öncelikle Küba turistik vizesi için istenilen evrakların hem az hem de kolay ulaşılabilir olduğunu hem de tüm vize prosedürünün oldukça kısa ve pratik bir süreç olduğunun altını çizelim. Schengen vizesinde veya UK visa’da olduğu gibi tüm mal varlığınızı beyan eden dosyalar toplamanıza, noterden onaylı belgeler almanıza gerek yok. Tek yapmanız gerek sizden istenilen birkaç temel belgeyi hazırlamanız ve vize ücretini ödemeniz.

 • En az 6 ay geçerliliği olan, veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan, yıpranmamış pasaportunuzun aslı ve fotokopisi,
 • Konsolosluk vize işlemlerinin ödendiğine dair dekontun aslı (Acentalarda ödemeler nakit veya banka onaylı çek ile yapılabiliyor. Fakat Büyükelçilik sadece banka aracılığı ile ödeme kabul ediyor.)
 • Otel ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu,
 • Seyahat sürenizi kapsayan seyahat sigortası,
 • Her ihtimale karşı, 6 aydan eski olmayan, 45 mm genişlik ve 60 mm yüksekliğe sahip, 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Yine her ihtimale karşı nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vizenizin size geri gönderilebilmesi için dosyanızın içine bir de kendinden adresli bir zarf (Eğer Büyükelçiliğe belgelerinizi posta yoluyla ulaştırıyorsanız.)
 • Küba Ankara Büyükelçiliği’nden alınan başvuru formunun doldurulması. (eğer bir turizm acentası üzerinden başvuru yapıyorsanız bu kısmı sizin yerinize onlar halledecektir.)

Küba Ankara Büyükelçiliği’nden Vize Alacaklar İçin Bilgiler
Büyükelçilik’ten almak daha meşakatli ve daha pahalıya maloluyor. Bu yüzden bizce en kolay en hızlı ve en ekonomik yol Küba Kültür gibi akredite acentalar aracılığı ile başvuru yapmak.

 1. Pasaport
 2. 1 fotograf
 3. Form (bilgisayarda veya büyük harflerle doldurulacak)
 4. Çalıştığı yerden yazı
 5. Uçak rezervasyonu
 6. Seyahat Sağlık Pigorta Poliçesi’nin fotokopisi
 7. Vize ücreti (195 TL) dekontu
 8. Türk pasaportu hamili olmayanlar, en az 6 aylık ikamet teskeresi ibraz etmelidir. Türk Kimliği olanlar, kimliğinin fotokopisini eklemelidirler.

Adres ve İletişim Bilgileri
Adres: Çankaya Mahallesi, Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara
Tel: (90-312) 4428970-4428971
E-Mail: conscuba@embacubatr.netWeb

Küba Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri Pazartesi – Cuma: 09.00-14.00. Konsolosluk Küba ve Türkiye’nin resmi tatillerinde kapalı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

(Toplam 413 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)