Dünyada Neden Sadece 4 Pasaport Rengi Var?

Her ülkenin bu kapak renklerini seçmesinin kendilerine ait nedenleri var. Bu renk seçeneklerinin neye bağlı olduğu yazımızda sizlerle! Havaalanındaki uzun bekleyişlerden sıkıldığınızda bu yazıyı hatırlayabilirsiniz.

1. Kırmızı
Bu renk, en yaygın pasaport rengidir. Kırmızı kapaklı pasaportlar genellikle tarihsel veya güncel komünist sisteme sahip ülkeler tarafından seçilir. Slovenya, Çin, Sırbistan, Rusya, Letonya, Romanya, Polonya ve Gürcistan vatandaşları kırmızı pasaportlara sahiptir. Avrupa Birliği ülkeleri, Hırvatistan hariç, bordo ve diğer şarap rengi pasaportları kullanıyorlar. Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk gibi AB’ye üye olmak isteyen ülkeler birkaç yıl önce pasaportlarının rengini kırmızıya çevirdi. And ülkelerinin de (Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru) bordo pasaportları bulunuyor.

2. Mavi
Bu, bir sonraki en yaygın renktir. Mavi kapak, “yeni dünyayı” simgeliyor. 15 Karayip ülkesinde mavi pasaport kullanılıyor. Güney Amerika ülkeleri bloğu içinde mavi pasaport, bir sendikalı Mercosur ile olan bağlantıyı simgeliyor. Buna; Brezilya, Arjantin ve Paraguay dahildir. Burada istisna Venezuela; sendikaya ait, ancak vatandaşlarının kırmızı pasaportları var. ABD vatandaşlarının pasaportları ise 1976’da maviye dönmüştür.

3. Yeşil
Çoğu Müslüman ülke yeşil pasaport kullanır. Örnek olarak Fas, Suudi Arabistan ve Pakistan verilebilir. Yeşil, Peygamber Muhammed’in en sevdiği renk olarak kabul edilir, doğanın ve yaşamın sembolüdür. Birkaç Batı Afrika ülkesinin vatandaşları- örneğin Burkina Faso, Nijerya, Fildişi Sahili ve Senegal- de çeşitli tonlarda yeşil olan pasaportlara sahipler. Onların pasaport rengi, ECOWAS’a (Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) ait olduklarını gösterir.

4. Siyah
Nadir pasaportlar siyah kapaklı pasaportlardır. Bunlar, bazı Afrika ülkelerinin- Botsvana, Zambiya, Burundi, Gabon, Angola, Çad, Kongo, Malavi ve diğerlerinin vatandaşları arasında bulunabilir. Yeni Zelanda vatandaşlarının da siyah pasaport kapakları var, zira siyah ülke rengidir.

Görüntüdeki harita, her ülkenin pasaportunun rengine göre boyanmıştır.

(Toplam 86 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)