Japonya Vatandaşlığı

Japonya dört büyük yaklaşık 3900 adadan oluşur ve arazisinin %70’i dağlıktır. Ülke topraklarında hala aktif 200 üzerinde volkan dağı bulunmaktadır. Bu dağlar arasında olan Fuji Dağı (3776m) ülkenin en yüksek zirvesi durumundadır. Sismik hareketliliğin son derece fazla olduğu Japonya’da yılda ortalama olarak 1500 deprem kaydedilmektedir.

Japonya topraklarında volkanik patlamalar ve depremler dışında tsunami ve tayfun gibi diğer doğal afetler de yaşanmaktadır. Fakat ülke aldığı önlemler sayesinde bu afetlerden oldukça az zararla çıkmaktadır.

Japonya topraklarında yer şekillerinin engebeli olması sebebi ile akarsuların hidroelektrik potansiyelinin yüksek neden olmuştur. Ülkenin nüfusu, ekonomik etkinliklerin yoğun olduğu kıyı kesimde bulunur. Japonya sınırları içerisinde bulunan ormanlar ülke yüz ölçümünün %65’ini kaplar ve bunun yanı sıra ülke ormanlarının %40’ı ağaçlandırma çalışmaları ile oluşturulmuştur. Japonya ormanlar bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, ülkedeki içerisinde inşaat, kâğıt ve mobilya sanayinin gelişmesine bağlı nedenlerle ağaç ihtiyacının %76’sı gibi yüksek bir oranını ithal yoluyla karşılamaktadır.

Ülke topraklarının, yer şekilleri engebeli olmasından dolayı, nüfus ülke yüzeyine dengeli olarak dağılmamıştır. Bu nedenle nüfusun büyük bölümü kıyı kesimlerde yaşamaktadır. Japonya dünya üzerinde yaşam süresinin en uzun olduğu ülkeler arasındadır. Bu durum genel olarak sağlık hizmetlerinin çok gelişmişliğine, hayat şartlarına ve beslenme alışkanlıklarına bağlıdır.

Japonya ‘ da tarım alanlarının dar olması nedeni ile modern yöntemler kullanılarak birim alandan alınan verim son derece yüksektir. Fakat nüfusun çok olması nedeni ile üretim ülke ihtiyacını karşılayamaz. Japonya dünya üzerinden balıkçılığın hem en çok hem de modern yöntemlerle yapıldığı ülkeler arasındadır. Japonya çevresinde bulunan denizler sıcak ve soğuk su akıntılarını karşılaşma yeri olduğu için balık bakımından son derece zengindir.

Japonya makine, elektrik-elektronik ve optik cihazlar üretimi konusunda dünyada birinci sırada, demir-çelik üretiminde ise ikinci sıradadır. Japonya dünya üzerinde sanayi, ticaret, bilim ve teknoloji alanında en gelişmiş ülkeleri arasında anılmaktadır. Ülkede bütçe fazlalığı olması sebebi ile bütçe dengesini sağlamak için halk ülke dışına turizm seyahatlerine devlet tarafından teşvik edilmektedir. Ülkede bulunan sanayi tesislerinin büyük bir kısmının kıyı kesimlerde toplanmasında limanlardan hammadde alımının kolay sağlanması ve üretilen malların dünya pazarlarına gönderilmesinin daha etkili ve hızlı olmasını sağlar.

Japonya ‘nın başkenti Tokyo’nun eski adı Olan Edo nun ‘nehrin ağzı’ anlamına gelir ve doğunun başkenti anlamına gelen Tokyo ismi 1869’dan beri kullanılmaktadır. Japonya hakkında oldukça ilginç olan detaylar arasında, biri size kartvizitini verdiği zaman inceleyip, okumadan cebinize koymak saygısızlık olarak kabul edilir.

Japonya topraklarında resmi dil Japoncadır, ülkenin para birimi Japon Yeni ve ülke nüfusu 2013 yılı sayımlarına göre 127. 3 milyondur.

Japonya Vatandaşı Nasıl Olunur ?
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Japonya, zengin kültürü, tarihi ve düşünce sistemleriyle kalmamış, bunun yanı sıra teknoloji konusundaki başarıları ve çalışkanlıklarıyla da dünyayı etkilemeyi başarmış bir imparatorluktur. Japonya topraklarında yaşamak ve hayatınızın geri kalanını burada geçirmek için bir çok geçerli sebebiniz olabilir. Burada önemli olan depremlerden ve doğal afetlerden korkmuyor olmanız. Psikolojik olarak kendinizi hazır hissediyorsanız Japonya yaşanacak en iyi ülkeler arasında.

Japon vatandaşı olmanın farklı yolları var. Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın tarafından yayınlanan bilgileri incelediğimizde, vatandaşlık alınabilmesi için ilk adım olarak çalışma vizesi alınmasıyla ilgili bilgilere odaklanılmış. Çalışma vizesi hakkında bilgiler belli başlıklar altında toplanmış ve aşağıdaki listede sıralanmıştır.

Japonya Çalışma Vizesi Kimlere Verilir ?

Profesörler, sanatçılar, gazeteciler, öğretmenler/öğretim üyeleri, dini aktiviteler, yatırımcılar, sağlık hizmetleri, avukatlar hukuk işleri, araştırmacılar, mühendisler, bir firma adına çalışanlar, eğlence sektörü, özel konularda uzman olanlar bunlar arasında aşçılık ve pilotluk gibi meslekler bulunuyor.

Yukarıda detaylandırdığımız kategorilerden birine giriyorsanız gerekli bağlantıları ve başvuruları sağlamanızdan sonra bir ila üç yıl arasında vize almanız için öncelik olarak ; pasaport, vize başvuru formu, fotoğraf ve uygunluk sertifikası sahibi olmanız gereklidir. Japonya ‘nın başvuru için istediği uygunluk sertifikası Adalet Bakanlığı yetkilileri tarafından titiz bir araştırma sonucunda verilmektedir.

Gerekli olan istemleri hazırlayıp çalışma vizenizi almanızdan sonra, vatandaşlığa geçebilmeniz için, ülke topraklarına girdiğiniz andan itibaren beş yıl boyunca Japonya’da yaşamanız gerekiyor. Son derece zor olan bu süreç için Japonya Adalet Bakanlığı ve aynı zaman da Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarla irtibat halinde olmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu sürede ve geçmişte sicilinizin mutlak olarak temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada sizden istenen belgeler içerisinde herhangi bir yanlış bildirim söz konusu olduğunda olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Vatandaşlık kriterlerinde istenen diğer bir detay ise Japonca anadiliniz kadar iyi olmasa da iyi konuşmanız gerekiyor. Bu aşamada sürekli olarak yetkililer ile irtibat içerisinde olacağınızdan, vatandaşlık başvurusu esnasında sizle görüştüklerinde bu bir avantaj olacaktır. Türkiye’de Japonca öğrenebilmek için Türk-Japon Vakfı gibi kurumlara başvurabilir yada ortaöğretimde Japonca dersi alabileceğiniz Ankara Türk Telekom Lisesine, yükseköğretimde ise Dil ve Tarih coğrafya Fakültesinin Japon dili ve Edebiyatı Bölümüne başvurabilirsiniz.

Japonya’nın çifte vatandaşlık vermeyen ülkeler arasındadır. Yani hem başka ülkenin hem Japonya’nın vatandaşı olma hakkınız bulunmuyor. Eğer bir Japon vatandaşı ile evlenirseniz, Türk vatandaşı yapmayı da düşünebilir veya Türk vatandaşlığından feragat etmeyi kabul de edebilirsiniz.

Yasal olarak ehil olmanız bir başka kriter, yani bu konuda belirlenen yaş kriteri 21 veya yasal olarak ehillik sağlamanız gerekiyor.

Sizlere aktardığımız bu şartlar eğer anne veya babanızdan birisinin Japon vatandaşı olması durumunda değişebiliyor. Fakat kesinlikle zorlaşmıyor, örnek olarak yaşın düşürülmesi gibi. Bu aşamada başka bir önemli detay ise çocuğunuz Japonya topraklarında doğması durumunda Japon vatandaşı olamıyor. Bunun olabilmesi için anne yada babanın vatansız veya bilinmiyor olması gereklidir.

Japon Vatandaşlığı İçin Gerekli Olan Kriterler Nelerdir ?

– Çocuk doğduğu zaman anne ve baba Japon vatandaşı ise
– Baba çocuk doğumundan önce ölür ve öldüğü tarih içerisinde Japon vatandaşı ise
– Çocuk Japonya topraklarında doğmuş, anne ve baba bilinmiyor veya vatansız ise
– 5 yıl kesintisiz olarak Japonya’da ikamet edenler
– 20 yaşını doldurmuş ve ülkesindeki kanunlara sorunsuz olarak uymuş
– Ahlaklı davranışları bulunan
– Kendi geçimini sağlayan veya eşi ya da diğer akrabalarıyla ortak yaşam harcamalarında bulunabilecek şekilde yaşaması
– Japon anayasası yada mevcut hükumet uygulamalarına karşı herhangi bir parti veya örgütte ya da organizasyon içerisinde bulunmamış olmak
-Kendi ülke vatandaşlığından feragat etmek
-Japonya topraklarında ülke yararına katkı sağlayacak kriterleri taşımak – Yazımızda çalışma vizesi başlığı altında belirttiğimiz meslek gruplarında başarı elde edilmiş olması gerekiyor.

(Toplam 589 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)