1. Home
  2. Vatandaşlık, Diğer
  3. Asgardia

Asgardia

Kulağa bilimkurgu filminden fırlamış bir proje gibi gelse de, yakın geleceğimizin daha şimdiden benimsediğimiz bir gerçeği Asgardia!

Igor Ashurbeyli tarafından 12 Ekim 2016’da Paris uzay konferansında bildirilen uzay ulusu. Şu anda kendi internet sitesi kapsamında vatandaşlık başvurusu almakta ve onaylanmış başvurular 100.000’e ulaştığı zaman resmi bir ülke olmak adına başvuru sağlanacağı açıklanmıştır. Şu anda Asgardia’ya başvuru 573.000’e ulaşmıştır. Türkiye’den 49.000 kişi başvurmuş, böylece Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en fazla vatandaşlık başvurusu yapmış ülke olmuştur.

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonunda yaşamaya başlaması için ilk adımlar çoktan atıldı. Hatta bu yılın Eylül ayında ilk uydunun uzaya fırlatılması hedefleniyor.

Asgardia, sanal ortamda kurulmuş olan bir uydu ülkedir. Dünya ile herhangi bir fiziksel bağı olmayan bu ülke, tüm kuruluşlardan da bağımsızdır. Bildiğimiz ülkeler gibi. Kendilerine ait yargı ve yönetim kurumları olduğu gibi internet ortamında kayıt olmuş 300 bin civarı (bunlardan 100 bin kadarı anayasayı kabul etmiştir) vatandaşları bulunmaktadır. Projenin kurucusu olan Igor Ashurbeyli, temel amaçlarının halka refah vermek, Dünya’yı sistemdeki tehlikelere karşı korumak ve insanlığın uzaya açılmasını sağlamak olduğunu belirtmiştir. Ek olarak Dünya dışı canlılarla iletişime geçmek ve Ay’a üsler kurmak gibi uzun vadeli hedefleri de mevcuttur.

Asgardia
Space Kingdom of Asgardia (English)
Reino Espacial de Asgardia (Spanish)
太空王国阿斯伽迪亚 (Chinese)
Asgardia Uzay Kraliyeti (Turkish)
Royaume Spatiale d’Asgardia (French)
Weltraumkönigreich von Asgardia (German)
Regno Spaziale Asgardia (Italian)
Космическое Королевство Асгардия (Russian)
宇宙国家アスガルディア (Japanese)
مملكة أسجارديا الفضائية (Arabic)
Reino Espacial da Asgárdia (Portuguese)
پادشاهی فضایی آسگاردیا (Persian)

Peki İcraatları Neler?
Şimdilik sadece hukuki ve siyasi açıdan icraatları mevcut. Bir anayasa ve onun etrafında toplanmış 100.000’den fazla vatandaşı olan bu uzay ülkesinin; kendi bakanları, hükumeti, yetkilileri mevcut. Ek olarak Asgardia’da bir yetkili olabilmeniz için oylamalara katılmanız gerekiyor. Bunun için profil resminiz ve formdaki gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Şu an sadece sanal bir yönetim ekibi ve yasalardan ibaret olan Asgardia, adını (Asgard) İskandinav mitolojisinden almaktadır. İskandinav mitolojisine göre Asgard, savaş tanrısı Aesir’in meskenidir ve burası evrendeki en yüksek seviye olarak kabul edilip yüksek taş bloklarla çevrelendiği söylenir. Igor Ashurbeyli de ismin buradan esinlenerek koyulduğunu ve insanlığın Dünya’dan çıkıp evrende yayılmasını amaçladıklarını bildirmektedir.

Peki Nasıl Bir Asgardialı Olabilirim?
Çok basit, hemencecik yazının üzerine tıklayıp isim soy isim e-posta gibi doldurulması gerekilen alanları doldurmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçükseniz ebeveyninizin bilgilerini yazıp katılabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra yarışmalar, etkinlikler ve haberler hakkında e-postalar alıyorsunuz fakat bunlar İngilizce, Türkçe dil desteği ne zaman gelecek o konu hakkında herhangi bir açıklama mevcut değil.

Yarışmalar Dediniz?
Evet, bir çok yarışma ve etkinlik Asgardia’da geçen yıldan bu yana yapılmaktadır. En önemlilerinden birisi de Asgardia Bayrağı için yapılan yarışma. Tabii ki de en çok oyu Türk bir Asgardialı aldı ve tasarımı da oldukça hoş. Ek olarak katılım tarihi sona ermiş olan selamlama, ulusal marş, ve slogan yarışmaları da 2016 yılının son çeyreğinde yapılmıştır.

Türk Bir Asgardialı mı?
Evet! Igor Ashurbeyli, -tepki çekmemek adına olacak ki- insanların Asgardialı olmak için mevcut vatandaşlıklarından ayrılmak zorunda olmadıklarını belirtmiştir. Yani hem Türk vatandaşı hem de Asgardia vatandaşı olabilirsiniz. Fakat bu çift vatandaşlık değildir çünkü şu an Asgardia vatandaşlığı Dünya üzerinde onaylı değildir. Ek olarak Asgardia kurulduktan sonra bir çocuğunuz olursa ve siz de bir Asgardialıysanız çocuğunuz da Asgardia vatandaşı kabul ediliyor. Gerekli ayarlamalar yapıldığında (Banka, para birimi oluşturulması vs.) vatandaşlara bir de kimlik takdim edilecek. Ancak bu konuyu titizlikle yapacaklarını söyledikleri için biraz zaman alacakmış.

Peki Uzaya Ne Zaman Açılıyoruz?
Bunun için çok hevesli olmayın. Resmi sitelerinde yer alan bilgiye göre 2017 sonbaharında uzaya gönderilecek bir uydu var fakat haberlere göre belirtilen tarihe kadar yetiştirmek güç (tıpkı Mars One projesi gibi). Uydunun adı Asgardia-1. Güzel de bir özelliği mevcut. Eğer anayasayı kabul eden ilk 100.000 kişi içindeyseniz 500 kb’a kadar fotoğraf da dahil olmak üzere anılarınızın yer aldığı verileri bu uyduya gönderebilirsiniz. Tabi şu an 100.000’i geçmiş durumda. Yani eğer yeni başvuracaksanız ilk 400.000’e girebilir ve 200 kb’a kadar veri gönderebilirsiniz. Bunun içinse biraz acele etmeniz gereklidir. Kaynak: gokbilimi.net
Gelişmeleri resmi sitesinden güncel olarak inceleyebilirsiniz: Resmi Sitesi

(Toplam 33 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)
  1. Home
  2. Vatandaşlık, Diğer
  3. Asgardia