Konsolosluk Başvuru ve Randevu Durumu Sorgulama

Konsolosluk Başvuru ve Randevu Durumu Sorgulama
Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları Türk konsolosluklarında yapacak oldukları; Doğum ve Nüfusa Kayıt işlemleri, yeni kimlik kartı çıkartma işlemleri, askerlik işlemleri, ölüm işlemleri, noterlik işlemleri için almış olduğunuz randevuyu sorgulayabilirsiniz.

Konsololsuk randevu sistemi nedir?
Konsolosluk randevu sistemi ; Dışişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş olup ,dünya genelinde hizmet veren tüm T.C Büyükelçilikleri ve T.C. Konsolosluklarından yapılacak işlemler için uygun tarih ve saat için randevu vermek, bazı işlemlerin uzaktan yapılmasını sağlamak , vatandaşların konsolosluklarda yapacakları işlemlerde ; izlenmesi gereken yol, gerekli belgeler ve ödenecek harç ve işlem bedelleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek amacıyla kurulmuş online portaldır.

Konsololuk randevu sisteminden hangi işlemler için randevu alınabilir?
Konsolosluk randevu sistemi üzerinden vatandaşlar, bulundukları ülkelerdeki dış temsilciliklerimiz için ,Vatandaşlık , Nüfus, Askerlik, Noter, Pasaport, Doğum, Evlilik bildirimi, Seçim, Vize, Ölüm ve diğer konsolosluk işlemleri için randevu alabilirler. Bunun yanında bu işlemleri nasıl yapacakları ,gerekli belgeler ve ödenmesi gereken harçlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir.

Konsolosluk randevu sistemi üzerinden alınacak tüm randevular ücretsizdir.Vatandaşlar her işlem için ayrı ayrı randevu alamak zorunda olup istedikleri zaman almış oldukları randevuları iptal edebilirler.

e-konsolosluk randevu sisteminden yaptırmak istediğiniz işlem türüne göre bulunduğunuz ülkelerdeki dış temsilciliklerimizden randevu alabilirsiniz. E-konsolosluk randevusu alabilmeniz için kimlik kartınızda T.C kimlik numarası yazılı olmalıdır.Aksi halde yeni nüfus cüzdanı için de randevu almanız gerekmektedir.

Almış olduğunuz randevularınıza ulaşmak için, lütfen T.C. Kimlik – Pasaport numaranızı girip ‘Ara‘ butonuna basınız.
Konsolosluk Başvuru ve Randevu Durumu Sorgulama için tıklayınız : konsolosluk.gov.tr

(Toplam 39 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)