Rusya Vizesi

rusya

Rusya Vizesi Kalktı Mı?
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki vize muafiyetinin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tek taraflı olarak kaldırıldığını beyan etmiştir.

Rusya ile Türkiye arasında 2010’da imzalanan anlaşmaya göre; iki ülke vatandaşları 90 gün içinde 30 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almadan giriş yapabiliyorlardı. Söz konusu süreçten sonra Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaport hamilleri Rusya vizeleri olmaksızın ülkeye giriş yapamamaktadırlar.

Rusya Vizesi Başvurusu
Bu vizeleri almak için iki seçenek bulunmakta. Birincisi konsolosluklara yapılan direk başvurular ile yapılmakta. İlk kez vize başvurusu yapıyorsanız ve ufak bir eksiklikte yada yanlışlıkta başvuru süresi uzayabilir.

Rusya Vizesi Evrakları
Rusya vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel Rusya vizesi evrakların listesi aşağıdadır:

1- Rusya vize başvuru formu
2- En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
3- Kimlik Fotokopisi
4- 2 adet fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)
5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?
Rusya vizesi için Rusya konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunabilmenizin yanı sıra Rusya vizesi için şahsen başvurma zorunluluğunuz yoktur. Ancak, unutulmaması gerekir ki Rusya vize sonucuna, süresine ve ülkeye giriş sayısında karar veren tek kurum Rusya Konsolosluğudur.

Rusya vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce size verilen vize başvuru formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda verdiğiniz bu bilgilerin doğruluğuna karşı çok hassas olup başvuru formuna yazmış olduğunuz hatalı bilgi Rusya vizesi başvurunuz işlem süresini uzatabilmekte veya başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu hemen hemen bütün Rusya vize türleri için davetiye almanızı şart koşmaktadır. Bununla birlikte Rusya Konsolosluğu evrak olarak göndereceğiniz her davetiyeyi kabul etmeyip sadece Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmış davetiyeleri olan başvuranların vize işleminizi yapmaktadır. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vizenin türüne göre değişip Rusya’daki makamlar davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir. Bununla birlikte gereken davetiyeyi bizzat kendiniz almanız bir buçuk ay gibi çok uzun bir süreyi bulabilmektedir.

Rusya vizesi almak için gereken evrak listesi başvuracağınız vizenin türüne göre değişmektedir. Bununla birlikte özel bir durumunuz olmanız halinde veya başvurunuz sonrasında Rusya Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talep edebilmektedir. Bu da vize başvurunuzun işlem sürenizi uzatmakta olup daha fazla yorulmanıza, zaman kaybetmenize sebep olmaktadır.

Rusya Vizesi Tipleri
Turistik Vize, İş Vizesi, Humaniter Vize, Özel Vize, Çalışma Vizesi, Eğitim Vizesi, Transit Vize olmak üzere Rusya Federasyonu ülkeye gelecek ziyaretçiler için 7 farklı vize uygulamaktadır.

Turistik Vize
Turistik amaçlı vize diğer ülke ve diğer ülke vatandaşlarına kısa süreli turistik ziyaret yapma hakkı veren vizedir. Tur operatörlüğü faaliyeti gösteren yabancı turisti karşılayacağına dair Rusya teşkilatının kabul onay belgesine istinaden verilir. Turistik vize ile Rusya Federasyonunda maksimum kalma süresi 30 gündür.

Hangi Evraklar Gereklidir
Tur operatörlüğü faaliyeti gösteren Rusya teşkilatının yabancı turisti kabul onay belgesi, tek federal tur operatör kayıtları içeriğinde detayları bulunacak belgedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

ADS
(Toplam 51 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment