Chevening Bursu

gulen-ogreciler

Chevening bursu Birleşik Krallık (UK) tarafından küresel çapta sunulan, İngiltere’de yapılacak eğitimlere yönelik “Foreign & Commonwealth Office (FCO)” tarafından organize edilen bir burstur. Burs kapsamında master ve kısa süreli (min. 12 hafta) sertifika programlarına başvurular değerlendiriliyor.

Bursa hak kazanmak için öncelikli koşul İngilizce yeterliliği. Bunun için istenen sınav sonuçları ise şu şekilde; Akademik IELTS; Genel Puan 6,5 olacak şekilde Listening, Reading, Speaking ve Writing kısımlarından minimum 5,5. Daha önceki yıllarda Pearson ve TOEFL IBT testleri de sisteme dahil iken yapılan son düzenlemelerle bu iki test geçerliliğini yitirdi.

Bir diğer şart ise 2 yıl ücretli/ücretsiz çalışma deneyimi istenmesi. Burada 2 yıl hesabı, haftada 35 saat çalışma ve yılda 40 hafta çalışma üzerinden yani 2 yıl, 2800 saat olacak şekilde hesaplanıyor. Bu çalışma süresini daha kısa bir takvim yılında doldurmuş olmanız başvurunuzu engellemiyor.

Burs kapsamında İngiltere üniversitelerinden 3’üne başvuru yapmanız gerekiyor. Aynı üniveristede 3 farklı programa başvuru yapmanız da mümkün. Türkiye’nin de dahil olduğu grupta sadece master programları değil daha kısa süreli sertifika programlarına başvuru da mümkün.

Burs kapsamında 15.000£’e kadar olan okul ücreti ve belli bir oranda harçlık öğrencilere sunulmakta. Burs için başvuru formunu doldurmanız ve iki kişiden referans mektubu almanız gerekiyor. Chevening Bursu mevcut çalışma alanında kariyerini ilerletmek ve derinleştirmek isteyen profesyonelleri amaçladığından, başarılı olma ihtimaliniz üniversite notlarınız, akademik başarılarınızdan ziyade başvuru esnasında amacınızı net şekilde belirtmenize ve sonrasında mülakatta başarılı bir şekilde kendinizi ifade etmenize dayanıyor.

Bunu da oku :  Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yurt Dışı Bursları

Eğitiminiz biter bitmez ülkenize geri dönmeniz ve iki yıl ülkenizde çalışmanız bekleniyor. Tüm bu koşulları garanti edecek şekilde, burs çıktığında bir taahhütname imzalıyorsunuz.
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /egitim/
Bilgi almak için lütfen ziyaret ediniz: /chevening bursu/

5/5 - (5 votes)
(Toplam 199 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment