Azerbaycan Vatandaşlığı

bayraklar

Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkelerden biri olan Azerbaycan birçok ülkeden vatandaş almaktadır. Doğal güzelliklere sahip olan ülkede yaşam koşulları pek çok ülkeye nazaran daha kolay kabul edilmektedir. Bu nedenle kendi ülkesinde iş, aile, sosyal sıkıntılar yaşayan bireyler, vatandaşlık almak için Azerbaycan’ı tercih edebilmekteler.

Azerbaycan her ne kadar Türkiye’ye en yakın ülke olsa da vatandaşlık söz konusu olduğunda kurallara uyulması gerekmektedir. Bu nedenle hangi şartlar altında vatandaşlık alınmakta, kimler vatandaş olabilmekte bilmek gerekmektedir. Azerbaycan vatandaşı olmak isteyen hemen herkes önce bu konuda yazılmış vatandaşlık kanununu okumalıdır. Sahip olunması gereken kriterlerin hemen hepsi burada yer almaktadır.

Kimler Azerbaycan Vatandaşı Olabilir?

Kişinin kendisi Azerbaycan sınırları içerisinde dünyaya gelmişse bu durumda vatandaşlık talebinde bulunabilmektedir. Uzun süre Rusya İmparatorluğu içerisinde bulunan Azerbaycan, vatandaşlık kurallarını bu sınırlar üzerinden hesaplamaktadır. Bu bağlamda annesi ya da babası Rusya İmparatorluğu sınırları içerisinde doğmuş olan bireyler de vatandaşlık isteyebilmektedirler.

Vatandaşlık kanunu sonrası bu iki kuralda temel birkaç değişiklik yapılmıştır. Azerbaycan doğumlu olan ya da annesi/babası Azerbaycan’da doğmuş olan kişiler vatandaşlığı istemezlerse dilekçe ile başvurmaları yeterli olmaktadır. Bu şekilde 6 aylık oturma izninden sonra yabancı muamelesi görmektedirler. Bu iki kriter dışında Azerbaycan vatandaşı olmak isteyenler için birkaç farklı yol da bulunmaktadır.

Doğum ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Aileniz doğumunuz için Azerbaycan’ı tercih etmişse bu durumda, ülke sınırları içerisinde doğduğunuz için vatandaş olarak kabul edilme hakkınız bulunmaktadır. Azerbaycan’da dünyaya gelen hemen herkes gerekli prosedürleri yerine getirdiği takdirde vatandaş olabilmektedir. Bunun için çocuk doğduğunda hastaneden doğum belgesi temin edilmelidir.

Çocuğun Azerbaycan vatandaşı olması isteniyorsa bu durumda nüfus müdürlüğüne gidip teyit ettirmelidir. Çok zaman geçmeden Türkiye’deki nüfus müdürlüğünde kimliğine bu durum yansıtılmalıdır. Kişinin doğumu ile otomatik olarak Azerbaycan vatandaşı kabul edildiği unutulmamalıdır. Kendi rızası ile vatandaşlıktan ayrılmadığı sürece bu durum değişmemektedir.

Kan ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Annesi ya da babası Azerbaycan vatandaşı olan herkes vatandaşlık başvurusuna gerek kalmadan Azeri kabul edilmektedir. Her ikisine gerek olmaksızın yalnızca annenin ya da babanın Azerbaycan vatandaşı olması, çocukları için de yeterlidir. Aile yoluyla vatandaşlık verilmesi durumu dil, din, ırk fark etmeksizin herkes için geçerlidir.

Çocuk soybağına bağlı olarak annesinin ya da babasının haklarını elde edebilmektedir. Bu süreçte reşit olduktan sonra vatandaşlıktan çıkmayı talep ederse yalnızca bir dilekçe ile başvuruda bulunması yeterli olmaktadır.

Evlatlık ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Pek çok ülkede bulunmayan alternatif vatandaşlık yollarından biri Azerbaycan’da bulunmaktadır. Azerbaycan vatandaşı olan çiftler evlatlık çocuk alırlarsa yasal sürecin sonuna geldiklerinde çocuk hangi ırktan, dilden, dinden, cinsiyetten olursa olsun Azerbaycan vatandaşı kabul edilmektedir. Bu vatandaşlığın temel şartı evlat edilen çocuğun yaşının 17’den küçük olmasıdır. Henüz reşit olmamış çocuklar, evlatlık olarak alındıktan sonra Azerbaycan vatandaşı olabilmektedirler.

Kültürel ve Sanatsal Başarılar ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Azerbaycan vatandaşlığı almak isteyen kişiler için en kolay yollardan bir tanesi kültürel ve sanatsal başarılara imza atmaktır. Özellikle dünya çapında tanınan ve farklı dallarda ismini duyuranlar için kolaylıkla vatandaşlık verilebilmektedir. Ülke için öncelikli olan tanıtım yapabilmenizdir. Bu nedenle kültürel, sanatsal, spor, bilim dallarında başarılı olup vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yapılan herhangi bir keşif ya da icat, uluslararası alanlarda alınan ödüller Azerbaycan vatandaşlığı almak isteyen kişiler için oldukça yardımcı olacaktır.

İkamet ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Azerbaycan vatandaşı olmak isterseniz alternatif seçeneklerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan size en uygun yolu seçmenizdir. Uzun süre Azerbaycan’da kalmışsanız ikamet yolu ile Azerbaycan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Ülke sınırları içerisinde uzun süre eğitim almış ya da çalışmış kişiler, bu haktan faydalanabilmektedir. İkamet ile vatandaşlık talebinizde dikkat edilen tek şey çalışabilirliğinizdir. Çalışıp kendinize ve ailenize bakabilecek durumdaysanız vatandaşlığınız onay alabilmektedir. Aksi halde ülkeye herhangi bir katkınız olmayacağı için kabul edilebilmeniz mümkün değildir.

Azerbaycan’ın vatandaşlık için en önemli kıstası gelecekte ülkeye fayda sağlayacak kişileri almaktır. Güzel bir mesleği olan kişiler bu açıdan bir adım önde kabul edilmektedir.

Yetkili Makam Kararı ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Yetkili makamlarca vatandaşlığı kabul edilmiş, onaylanmış olan kişiler kısa süre içinde vatandaş olabilmektedir. Bunun için kişinin bulunduğu şehrin emniyet müdürlüğüne ve içişleri bakanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçe ile başvuru yapıldıktan hemen sonra kişiye oturma izni çıkarılmaktadır. Ülke sınırları içinde kesintisiz 2 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık hakkı onay almaktadır.

Evlilik Dışı Doğum Durumlarında Azerbaycan Vatandaşlığı

Evlilik dışında dünyaya gelen çocukların vatandaşlık durumu için Azerbaycan kanunlarının uygulamaları farklıdır. Eğer anneniz Azerbaycan vatandaşı ise bu durumda size herhangi bir denetleme gerekmeden Azerbaycan vatandaşlığı verilmektedir. Azeri anneden dünyaya gelen çocuk Azeri kabul edilmektedir.

Babanın Azeri olup annenin yabancı olması durumunda gayri meşru çocuklar Azeri kabul edilmemektedir. Çocuğun Azerbaycan vatandaşı olabilmesi için yasal olarak babasıyla soybağını kurması gerekmektedir.

Azerbaycan Vatandaşlığı için Dil Zorunluluğu

Azerbaycan vatandaşlığı talebinde bulunan ve bir an önce vatandaşlığa geçmek isteyenler dil zorunluluğunu yerine getirmelidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra onay alırsanız bir sonraki basamağa geçebilirsiniz. Bir sonraki basamakta önemli olan dil yeterliliğinizdir. Kişi, gerekli belgeleri teslim ederken Azerbaycan dilini bildiğine dair belge teslim etmelidir. Komisyon tarafından yapılan mülakatlarda dili ve iletişim becerisini ortaya koymalıdır.

Azerbaycan Vatandaşlığı için Nereye Başvurulmalıdır?

Azerbaycan vatandaşı olmak ve gerekli bilgiyi edinmek için öncelikle Azerbaycan konsolosluklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra içişleri bakanlığı ve emniyet müdürlüklerine de teslim etmeniz gereken evraklar bulunacaktır. İlk aşamada konsolosluğa başvurmanız yeterli olacaktır. Oradan yönlendirmeler ve bağlantılar sağlanacaktır.

Azerbaycan Vatandaşı Olamayacak Kişiler Kimlerdir?

Azerbaycan vatandaşı olmak için başvururken gerekli kriterlere dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle sicil kaydınızın kirli olması vatandaşlık elde etmenize en büyük engeldir. Farklı nedenlerden ötürü hüküm giymiş, ülkeye ve geleceğine zarar verecek kişiler Azerbaycan vatandaşı olarak kabul edilmezler. Bunun yanında çalışmayan ve herhangi bir vasfı olmayan bireyler ülkeye vatandaş olarak alınmazlar. Kanunda yer alan kriterlerden en az birini karşılamayan hiç kimse vatandaşlık talebinde bulunamaz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup aynı zamanda Azerbaycan vatandaşı olmak mümkün değildir. Bu nedenle kendi vatandaşlığından çıkmayı istemeyenler de Azerbaycan vatandaşı olamazlar. vizevatandaslik.com

Detaylı bilgi için: Azerbaycan Konsolosluğu

ADS
5/5 - (4 votes)
(Toplam 167 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment